Ana Sayfa SAĞLIK Omega 3 Sigara Tüketimini Azaltıyor

Omega 3 Sigara Tüketimini Azaltıyor

Hayfa Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre alınan Omega 3 takviyeleri insanın hissettiği nikotin ihtiyacını azaltırken bu sayede de içilen sigara sayısını azaltıyor.

Şu anda piyasada mevcut olan ve sigara tüketimin azaltıcı etkiler için alınan yan maddeler ve ilaçlar maalesef sigara sigara tüketimi üzerinde çok fazla etkili olamıyorlar.  Hayfa Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın başında bulunan Dr. Sharon Rabinovitz Shenkar yaptığı açıklamada hem ucuz olan ve kolaylıkla bulunan Omega 3 takviyelerinin sigara tüketimi üzerinde ciddi bir azaltıcı etkisi olduğunu ifade etti.

Sigara Beyindeki Yağ Asitlerini Yok Ediyor

Birçok insan tarafından bilindiği gibi sigaranın insan neredeyse insan vücudunda zarar vermediği organ mevcut değil. Bağışıklık sistemin zayıflatıyor, kalp rahatsızlıkları ve kansere neden oluyor. Ayrıca beyin için gerekli olan Omega 3 gibi yağ asitlerinin miktarını da günden güne düşürüyor. Beyinde  oluşan Omega 3 eksikliği beyin hücrelerinin yapısının bozulmasına neden oluyor. Bu durumda da beynin mutluluk ve tatmin alanlarındaki elektrokimyasal iletişim bozulmaya başlıyor. Bahsi geçen alanlar ise beynin özellikle sigarayı bırakmaya karar verdiğimiz bölgeleri. Bu bölgeler doğru çalışmayınca sigarayı bırakmak da günden güne daha zor bir hal alıyor.

Özetleyecek olursak Omega 3 eksikliği arttıkça insanın fazladan bir sigaraya daha ihtiyaç duyma dürtüsü artmış oluyor. Böyle bir durumda da sigarayı bırakmak çok daha zor olmaktadır.

Daha önce yapılan çalışmalar vücuttaki Omega  eksikliğinin insan üzerinde duygusal anlamda da ciddi sıkıntılar oluşturduğunu ortaya çıkardı. Zihin sağlığında bozukluk, depresyona girme ihtimali ve baskılarla baş edebilme yeteneği Omega 3 eksikliğinde ciddi anlamda azalmaktadır.  Dr. Rabinovitz Shenkar sigaranın genel olarak stres ve baskı zamanlarında bir rahatlatıcı olarak akla geldiğini ancak aslında bunun çok da doğru olmadığını ifade etti. Shenkar açıklamasının devamında tabii sigarayı bırakma ya da uzun süreli içmeme durumunda ise insanın üzerinde yine ciddi bir stres ve  baskınınoluştuğunu da aktardı. Ancak bugüne kadar sigara bırakma ve sonrasında oluşan bu hal arasında ciddi bir araştırmanın henüz yapılmadığını da ifade etti.

Omega 3 İçilen Sigara Sayısını Düşürdü

Mevcut yapılan çalışmada yaşları 18 ile 45 arasında olan 48 sigara bağımlısı üzerinde yapıldı. Bu insanlar bir önceki yıl günlük en az 10 adet sigara tüketmişlerdi ve günlük ortalama olarak 14 adet sigara içmekteydiler. Çalışmaya katılan insanlar iki gruba ayrıldı. Birinci gruba Omega 3 kapsülleri verildi. Diğer gruba ise içinde bir şey olmayan kapsüller verildi. Deneklerden 30 gün boyunca günde 5 kapsül almaları istendi ve deneklerin yüzde 94’ü kapsülleri harfiyyen aldıklarını beyan ettiler.

Çalışmanın ilk başlangıç noktasında veya herhangi aşamasında katılımcılardan sigarayı bırakmaları ya da azaltmaları talebinde bulunulmadı. Sadece davranışları ve yaşadıkları izlenip ölçümlendi. Çalışmanın başlangıcında nikotin bağımlılıkları, sigara yoksunluk seviyeleri gibi birçok ölçüm yapıldı. 30 günlük çalışmanın sonunda aynı ölçümler tekrar gerçekleştirildi.

Çalışma başlangıcında birbirleri arasında hiçbir fark olmayan iki grup arasında çalışma sonunda ciddi bir fark ortaya çıkıştı. 30 gün sonunda Omega 3 alan grup günlük ortalama 2 sigara daha içmekteydi. Diğer grupta ise herhangi bir değişim ortaya çıkmamıştı. Bu düşüş yüzde 11’lik bir azalma anlamına gelmekteydi. Hiçbir baskı uygulanmayan bu insanlar kendi başlarına içtikleri sigara sayısını azaltmışlardı.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın...

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın güçlü kokusu, beyindeki tokluk merkezini uyarır, böylece açlık hissini azaltır.Sarımsak,...

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Çünkü kediler bitki yemeyi de çok severler....

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan bir reflekstir. Son derece can sıkıcı olsa da, nadiren ciddi...

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler

Kötü Kokuları Gidermek İçin Farklı ve Etkili Çözümler. Banyonuzdaki, mutfaktaki ve yaşam alanlarınızdaki koku problemleri utanç verici ve sağlıksızdır. Bazı güçlü kokular bile bakterileri...