Ana Sayfa SAĞLIK Sürekli Yorgun Olmanızın 14 Nedeni

Sürekli Yorgun Olmanızın 14 Nedeni

Uyku eksikliği enerjiniz azaltan tek neden değildir. Yaptığınız ya da yapmadığınız küçük şeyler sizi hem fiziksel hem de zihinsel olarak yorar. İşte burada uzmanlar insanlardaki ortak kötü alışkanlıkları ve sizi zihinsel olarak da zinde tutacak basit yaşam tarzı noktalarını açığa çıkarıyorlar.

Yeterince Su İçmemek

Konu ile ilgili araştırmaların yapıldığı Teksas Sağlık Ben Hogan Spor Hekimliği Merkezi’nden diyetisyen Amy Goodson yaptığı açıklamada “Biraz susuz kalmak (% 2 kadar diyelim) vücudunuzda çok ciddi enerji  eksikliğine neden olur. Susuzluk kan hacminizde azalmaya neden olur. Bu da kanınızı koyulaştırır. Bu da kalbinizin daha az verimle çalışarak besin ve oksijen dokularınıza ulaşma hızının düşmesine neden olur.  Günlük olarak ise mevcut kilonuzun yaklaşık yüzde 3’ü kadar su içmeniz gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

 

Yeterine Demir Almamak

Demir eksikliği insanda halsiz, sinirli, zayıf ve odaklanmada zorlanan bir insan hali ortaya çıkarır. Yine Amy Goodson yaptığı açıklamada demir eksikliği nedeniyle yorgun hissedeceğinizi çünkü daha az oksijen ve besinin kaslara ve hücrelere gittiğini ifade etti. Goodson “Demir alımınızı artırarak kansızlık riskiniz azaltın: Yağsız sığır eti, böbrek fasulye, tofu, (sarısı dahil) yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık ezmesi gibi gıdaları demir emilimini artıran zengin gıdalarla birlikte tüketin.” dedi. Ayrıca eğer demir eksikliği yaşıyorsanız bunun altında bir sağlık sorunu yatabilir. Bu nedenle öncelikle doktorunuza muayene olun.

 

Mükemmeliyetçi Olmak

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü’nden profesör Irene S. Levine yaptığı açıklamada mükemmeliyetçi olmanın ulaşılmazı amaçlamak olduğunu ve gerekenden çok daha fazla çalışmayı birlikte getirdiğini ifade etti. Levine, açıklamalarında gerçek dışı ulaşılması çok zor ya da imkansız hedefler oluşturulduğunu ve işin sonucunda ise herhangi bir kişisel tatminin ortaya çıkmadığını belirtti. Projelerimize günlük olarak ayıracağımız bir zaman dilimi belirlememizi ve bu süreye de uymamızı öneriyor.  Zamanla birlikte ekstradan işimize ayırdığımız zamanın aslında işimizi ilerletmediğini biz de fark edeceğimizi ifade etti.

 

Korkularınızı Büyütmek

Eğer patronunuz sizi beklenmedik bir toplantıya çağırdığında kovulacağınızdan korkuyorsanız ya da kaza yapacağınız korkusu ile bisiklete binemiyorsanız bu sizi aslında bir felaket tellalına dönüştürür ve hep en kötü senaryonun gerçekleşeceğini düşünmeye başlarsınız. Profesör Levine, “Bu tür kaygılar sizi paralize eder ve zihinsel olarak bitkin düşmenize neden olur. “ diyor. Dr. Levine eğer bu tür bir duyguya kapılırsanız önce derin bir nefes alın ve en son ne zaman böyle kötü bir senaryonun meydana geldiğini düşünün diyor. Zaman zaman dışarı çıkıp hava almak, meditasyon, spor yapmak ve kaygılarınızı arkadaşlarınızla paylaşmak daha doğru bakmanıza ve düşüncelerinizde da realistik olmanıza faydalı olacaktır.

 

Kahvaltıyı Atlamak

Yediğimiz yiyecekler vücudumuzun yakıtını sağlar. Sabah kalktığımızda vücudumuz akşam yediğimiz yiyeceklerden sağlanan enerjiyi akşam ve biz uykuda uyurken tüketmiş olur. Bu nedenle sabah kalktığımızda vücudumuzda yakıt olarak kullanılacak enerji olmaz. BU nedenle sabah kalktığınızda vücudunuzun enerji depolarını kahvaltı ile depolamanız gerekmektedir. Eğer yapmazsanız kendiniz halsiz hissedersiniz. Uzman diyetisyen Goodson kepekli tahıllar, yağsız protein, ve sağlıklı yağ içeren bir kahvaltı öneriyor.

 

Abur Cuburla Yaşamak

Şekerli ve basit karbonhidratlarla yüklü yiyecekler (daha çok abus cuburlar) tükettiğinizde glisemik indeksinizi hemen tetiklerler. Vücudunuzdaki kan şekeri çok hızlı artar ve aynı hızda da insülin miktarı fazlalaşır. Daha sonra salgılanan yüksek miktardaki insülin neticesinde kan şekeriniz hızla düşer. Bu halsiz kalmanıza neden olur. Bu nedenle kan şekerinizi daha sabit tutacak protein ve yağlar tüketmelisiniz.

 

Yorgun Olduğunuzda Spor Yapmamak

Enerji tasarrufu için egzersizleri atlamak aslında size karşı çalışır. Georgia Üniversitesi hareketsiz yaşayan ancak sağlıklı yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışmada hafta 3 gün 20’şer dakika yürümeye başlatılan bu kişiler altı hafta sonra kendilerini daha az yorgun hissettiklerini ve daha enerjik olduklarını belirttiler. Düzenli egzersiz gücü, dayanıklılığı artırırken aynı zamanda kardiyovasküler sistemin de daha verimli çalışarak dokulara besin ve oksijeni daha iyi taşımasını sağlar. Bir daha ki sefere bir kanepede saatlerce oturup kalmadan önce küçük bir yürüyüşe gidin. Emin olun pişman olmayacaksınız.

 

Herşeye Evet Demek

Eğer yapmamanız gereken şeyleri hayır diyemediğiniz için yapıyorsanız bu da enerjinizin yitip gitmesine neden olacaktır. Çocuğunuzun spor koçu maç için kurabiye pişirmenizi istediğinde ya da patronunuz cumartesi de çalışmanızı talep ettiğinde eğer hayır diyemiyorsanız bu tüm enerjiniz çekip alacaktır. Böyle durumlarda hayır demeyi öğrenmeniz gerekir. Kendi kendinize de insanlara hayır demek için öyle anları hayal edip egzersizler yapın.

 

Dağınık ve Pis Bir Ofis

Princeton Üniversitesi araştırmalarına göre dağınız bir ofis masası sizin odaklanma kabiliyetinizi kısıtlayarak ve beyninize işlenmek üzere bilgi akışını engelleyerek sizi zihinsel olarak yorar. Masanızın ve çalışma ortamınızın düzenli ve tertipli olması gerçekten zihinsel anlamda gücünüzün artması için çok önemlidir. Eğer masanız ve ofisiniz düzenlenmeyi gerektiriyorsa öncelikli olarak gördüğünüz bölüm olan masanızın üzerinden başlayın. Sonrasında ise çekmeceler ve ofisinizin diğer bölümlerine geçersiniz.

 

Tatilde Çalışmak

Eğer tatilde da e-postalarınıza bakmaya devam ederseniz iş ortamından kopamamış olursunuz. Bu da sizin iş dışında rahatlamak için ihtiyaç duyduğunuz ortamın sağlanmamış olmasına neden olur. Zihniniz boşalmaz ve rahatlamaz. Gerçekten çalışmaya vereceğiniz aralıklar sizin daha verimli çalışmanıza ve yaratıcı olmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yatmadan Önce Alkol Almak

Alkol sedatif etki yaratarak  merkezi sinir sistemi üzerinde depresif etiler oluşturur. Ancak asıl sorun uyku üzerinde meydana getirdiği sabotajlardır.  Alkol metabolizmaya girdiğinde adrenalin sisteminde ani dalgalanmalar meydana getirerek ciddi  anlamda ters etkiler oluşturur. Bu da akşam alkol aldığınızda neden gece yarısı uyandığınızın aslında cevabıdır. Uzmanlar yatmadan en az 3 ya da 4 saat önce alkol almayı bırakmanızı öneriyorlar.

 

Yatakta E-Mail ve Mesajlara Bakmak

Dr. Towfigh, “Bir tablet, akıllı telefon veya bilgisayarınızın aydınlatmalı ekranının göze batan ışığı, uyku ve uyanıklık döngülerini düzenleyen yardımcı olan bir hormon olan melatonini baskılayarak sirkadiyen ritmini bozabilir.” diyor. Bu etkiye maruz kalmamak için; insan metabolizmasının dijital ekranların parlamalarına karşı olan tepkileri farklı farklı olmakla birlikte tüm teknolojik aletlerden yatağa gitmeden bir ya da iki saat öncesinden itibaren uzak durmak gerekiyor. Eğer yasığınızn altındaki cep telefonunuzun mesajlarına bakmadan uyuyamıyorsanız uykunuzun kaçmaması için onu en az 35-40 cm mesafeden okumanız gerekiyor.

 

Gün İçinde Çok Fazla Kafein Yüklemesi

Dr. Towfigh, güne iyi bir kahveyle başlamanın hatta günde 3 fincan kahvenin yararlı olduğunu ancak gün içinde çok fazla kahve tüketerek vücuda kafein yüklemenin uykumuzu bozacağını, uyku-uyanıklık döngümüzü tahrip edeceğini belirtiyor. Kafeinin bizi uykuya sürükleyen aktif hücrelerin yan ürünü olan adenozini bloklayarak uyku döngümüzü bozduğunu ifade ediyor. Klinik Uyku Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada yatmadan altı saat öncesinde kafein tüketiminin uykuyu etkilediğini ortaya koyduğu belirtildi. Yine öğleden sonradan itibaren kahve tüketmemenin uyku üzerinde ciddi olumlu etkileri olduğu aktarıldı.

 

Hafta Sonları Geç Yatmak

Eğer cumartesi gecesi sabaha karşı yatarsanız vücudunuz bir sonraki akşam daha erken bir saatte uyumakta gerçekten zorlanacaktır. Bu da pazartesi sabahı sizin uykusuz güne uyanmanız anlamına gelir. Böyle bir durumla karşılaşmamanız için pazar sabahı yine normal saatinizde kalkın ve yorgunluğunuzu gidermek için öğleden sonra biraz kestirin. Böylece vücudunuzun biyolojik saatini bozmamış olursunuz. 20 dakikalık bir kestirme vücudunuzu şarj etmeye yetecektir. Siz de gece normal saatinizde bu sayede uyuyabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli...

İştah Kesen Yiyecekler

Kilo problemimiz olduğunda hepimiz iştahımızı biraz daha tutmak için çaba sarf ederiz. Öyle ki...

Diş Eti Kanamalarına Etkili ve Pratik Çözümler

Genç ve yaşlı herkeste diş eti kanamaları olabilmektedir. Böyle durumlardan etkili ve pratik çözümler...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Deri Ayakkabı Nasıl Küçültülür?

Deri ayakkabı nasıl küçültülür? Rahat ve şık ama bir numara büyük bir çift deri ayakkabınız mı var? Deri ayakkabıları küçültmek için bu basit teknikleri...

Sigara Dumanının Sarı Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Poru ve sigara dumanının sarı lekeleri oluşur. Zamanla yüzeyi matlaştırır ve odadaki nem lekelenmeye neden olabilir. Duvarlar ve diğer gözenekli olmayan yüzeyler temizlenmesi en...

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın

Avokado İle Cilt ve Saçınız İçin Maske Yapın. Sofralarımızdaki "superfoods" olarak yer alan avokado sahip olduğu içerikler sebebiyle vücudumuzun içi olduğu kadar dışı için...

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz

Bacaklarınız İçin Yapabileceğiniz 10 Egzersiz. Egzersiz olumlu bir şeydir. Aktif yaşam tarzı hem eğlenceli hem de sizin beden ve ruh sağlığınızı geliştirir. Egzersiz rutin...