Ana Sayfa KARİYER Neden Ağzınızı Bademcikleriniz Görünecek Kadar Açmamalısınız?

Neden Ağzınızı Bademcikleriniz Görünecek Kadar Açmamalısınız?

Bu yazıda sizlere, sunum yaparken ya da topluluk karşısına çıktığımızda yaptığımız bir takım takım yanlışlardan bahsedeceğim

1. Büyük Yanlış: Kendinizden memnun olma duygusuna sakın kapılmayın, çünkü ruhunuzu okuyan biri çıkabilir.. Dinleyiciler arasındaki en sevimli görünüşlü kişi, sizin düşmanınız olabilir. Ruhunuzu azametten ve yersiz bir kendini önemseme duygusundan arındırarak hareket edin. Eğer azametinizi ve kibrinizi bastıramıyorsanız, hatalar yapmaktan kaçının. Gösterişçiliğe kapılmadan, özlü ve kısa konuşun ki, kimse sizin hatalarınızı ya da eksik bilgilerinizi ortaya çıkartmasın.

 2. Büyük Yanlış: Konuşmaya asla bir fıkra ile başlamayın. …. Anlatacağınız fıkra komik olsa bile, bir amatörü bundan daha çabuk ele veren hiçbir şey yoktur. Çiçero’yu unutun, kendinizi sevdirmeye heves etmeyin. Elde edebileceğiniz tek şey hoşgörüdür. Hemen konuya girin. Konuşmanızı esprilerle süsleyin, fakat dikkat edin, bu espriler bayat olmasın.

Mizah, ancak gerçekten gerekli olduğunda kabul edilebilir ve tartışılan konunun geliştirilmesine katkıda bulunmalıdır. Eğer konuşmanız fıkrasız olabiliyorsa, bırakın öyle kalsın.

3. Büyük Yanlış: Dilek – şart kipi kullanmaktan kaçının. Elinize renkli bir kalem alıp, metninizden bütün dilek – şart cümleciklerini silin. Bu tür cümleler ifadeyi zayıflatır. Belirsizlik yaratır. Üstelik bir insanın geveze olduğu izlenimini yaratmakta bundan daha başarılı olan hiçbir şey yoktur. Size sunabilsem, Siz önerebilrsem… Siz daha olabilseydi bile diyemeden, cümle dilek kipine (…seydim, ….saydım) dönüşür ve bu da yapmacıklı bir konuşma izlenimini verir. Şimdiki zaman kullanmaya dikkat edin.

 4. Büyük Yanlış: Süslü, ağdalı bir anlatımdan kaçının. Gösterişli bir üsluptan, gereksiz sözcük bolluğundan ve laf kalabalığından uzak durun. Konuşmama başlarken şunu söylemek istiyorum, gibi girişler yapmayın. Başlayın gitsin. Ağzınızda lafı gevelemeyin.  Size arz edeyim, Eğer gerçekten böyle düşünüyorsanız, ne söylediğinizi pek bilmiyorsunuz demektir.  Değerli meslektaşım, Aman Tanrım! Arzu Ederseniz, Sakın Ha!, Bir düşünün… Bu tür cümleler yerine, daha güzel, daha yalın, daha anlaşılır bir kullanmanızda fayda var.

Bir düşünün! Lafı salgın haline geldi. Bir düşünceyi özetlemek için kullanıldığı zaman, bu emre genellikle çatık kaşlar ile katılımcılara bakmayın. Aynı kategoriye giren bir diğer öldürücü cümle de…. Sizinle paylaşmama izin verir misiniz cümlesidir. Benimle paylaşmanı istemiyorum, düşünceni kendine sakla deme şansım var mı? cümleleri kullanırken nereye gittiğini ya da ne demek istediğinizi iyi düşünün.

 5. Büyük Yanlış: Bayağı, günün modası ifadelerden kaçının. İşin temeline bakalım, süreklilik ve başarı odaklılık, büyük resim.. gibi ifadeler, yeni ortaya çıktıklarında kullanılabilir. Ancak bu sözler haftalık IK eklerinde, dergilerde ve hatta TV programlarında kullanıldıkları zaman artık ömrünü tamamlamış sayılırlar. Büyük resim lafını ne zaman duysam tüylerim diken diken oluyor, eminim içinizden pek çok kişi beni anlayacaktır. Bu ifadelerin ilk kez ortaya çıktıklarında bile, itici bir yanı olabiliyor. Kullandığınız kelimeler sizin kulağınıza nasıl geliyor, hoş geliyor mu? Bir başkasından duyduğunuzda siz ne düşünüyorsunuz?

 6. Büyük Yanlış: Kitabın tamamını okumadan, hiç kimseden hiçbir alıntı yapmayın. Veya aslında şöyle de denilebilir. O kişinin çalışmaları hakkında bilgi sahibi olup, üzerinde gerçekten iyi düşünmeden kesinlikle alıntı yapmayın. Tabii çok çekici gelen ve gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz karşı konulmaz alıntılar olabilir fakat uzmanlık alanınız dışında kalan bir takım eskimiş düşünceleri, özdeyişleri veya doğru fikirleri kullanırsanız, bunlar zihninizde oluşmadığı halde, adeta gösteri yapmak amacıyla metne zoraki sokulmuş gibi bir izlenim uyandırırlar.

7. Büyük Yanlış: Asla yersiz imalar yapmamaya dikkat edin. Yani kısaca sizin tarzınıza ve size yakışmayan bir tarzda konuşmayın. Konuşma metni yazan reklamcılar, metni allayıp pullamak için bu tarzda yazma eğilimi gösterirler. Unutmamanız gereken bir şey var ki; Eflatun’dan alıntı yapan bir çok kimse aslında Eflatun’u hiç okumamıştır. Gösterişli ve iddialı olmaktan vazgeçin. Konuşmacı, ödünç giysiler giyinmekten kaçınmalıdır, çünkü dinleyiciler arasındaki bir kişi çıkıp, aslında hiçbir şey giymediğini haykırabilir.

8. Büyük Yanlış: Dinleyicilerinizde gördüğünüzü sandığınız en küçük zeka parıltısına bile güvenmeyin. Onların kalplerine hitap edin. Bu durum aynı, İsviçreli bir bankerin gözlerinde görüldüğü sanılan, şefkat parıltısına güvenmeye benzer J topluluk içindeyken, Nobel ödülü kazanmış kişiler bile aptallaşabilir. Dinleyicileriniz daha toplantı salonundan ayrılmadan söylediklerinizi unutabilirler. Bu yüzden, zekalarına hitap etmeye çalışmanız, boşuna bir çabadır J söylediğiniz her şey çok güzel, akıllıca ve harika yazılmış olabilir ama esas amacınız karşınızdaki kişilerin kalplerini hedeflemeli ve onları etkilemelisiniz. Çok esaslı adam! Ne olursa olsun, söylediği her şeye katılıyorum. Bill Clinton’ın seçim konuşmalarındaki dehasının sırrı burada yatıyor. Buna karşılık Geroge Bush’u düşünün. Ülkemizden de çok güzel örnekler vermek mümkün. Bill Cinton şuanda halen konuşmacı olarak hayatına devam ediyor. Sıcak ve karmaşık içtenliği, analiz edilemez niteliği fakat yine de her şeye rağmen halka ulaşabilmesi, üstelik de bir skandala imza atmış olsa bile.

 9. Büyük Yanlış: Dinleyicilerinizin her birini, davanızın doğruluğunu ve haklılığını ona kanıtlamak için elinizden gelen çabayı göstermeniz gereken ve vicdanınızı yargılayacak bir jüri üyesi gibi görün. Tevazu, konuşmacının en can alıcı vasfıdır. Kibirlilik ise düşmanıdır. Dinleyicisine saygı göstermeyen konuşmacı, aptalın tekdiri.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...