Ana Sayfa SAĞLIK Düzenli Ve Yeterli Uykunun Emniyet Kemeri Kadar Önemli Olmasının 14 Nedeni

Düzenli Ve Yeterli Uykunun Emniyet Kemeri Kadar Önemli Olmasının 14 Nedeni

Çok çalışıyoruz ve eğlenmeye zaman kalmıyor,  çalışmaya mecburuz ama çoğu insanda uykudan fedakârlık yaparak hayata daha çok katılma alışkanlığı var. Washington Post’un çeşitli araştırmalardan ve röportajlardan derlediği tavsiyelere göre ise düzenli ve yeterli uyku emniyet kemeri kadar önemli.

1. Uyku süresi konusunda uzmanlar arasında bir çekişme olsa da sağlam bir sekiz saatlik uykunun her gece için şart olduğunu söyleyebiliriz.

2. Modern kent insanı teknoloji ve ıvır zıvır cihazlar nedeniyle sürekli dikkatini kaybediyor ve uyku süresi aşırı uyarıcı nitelik kazanan modern yaşam tarafından büyük ölçüde yok ediliyor. İnsanlar aşırı düzeyde çalışıyor ve yapmak istedikleri şeyler için yeterince zaman bulamıyor dolayısıyla uykusundan fedakârlık ederek zaman kazanmaya çalışıyor.

uyku5

3. Uyku sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve emniyet kemeri kadar önemli, fakat çoğu insan uyku için ayıracağı zamanı önemsemiyor.

4. İnsan olarak her kapasitemiz her boyuttaki varlığımız, yetersiz uykuyla etkisini kaybediyor ve bozuluyor. Uzmanlara göre yetersiz uyku, karar verme süreciniz, tepki zamanınız, farkındalığınız, belleğiniz ve iletişiminizin yüzde 20’den yüzde 50’ye kadar gerilemesine neden oluyor.

5. Uyku süresi yedi saatin altına düştüğünde organizmanın obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları ve hatta Alzheimer rahatsızlıklarına yakalanma risklerinin arttığının kanıtlandığı belirtiliyor.

uyku1

6. Uykusuzluk şişmanlamaya da neden oluyor. Yetersiz uyku, bünyenin kalorili yiyeceklere olan iştahını arttırıyor ve bilimsel çalışmalar “kısa uykucuların” yeterince uyuyanlardan günde 500 kalori daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu kanıtlıyor.

7. Neredeyse tüm psikolojik rahatsızlıkların yetersiz uykuyla ilişkisi var. Uzmanlara göre dünyanın her yerinde bipolar bozukluktan anksiyete bozukluklarına kadar çoğu psikiyatrik şikayetler düzenli ve yeterli uykunun eksikliğinden kaynaklanıyor.

8. Uyurken beyniniz toksik kimyasallardan temizleniyor. Ve siz uyanıkken beyninizde toplanan proteinlerden biri Alzheimer ile yakından ilişkili. Yetersiz uykunun bilincin açıklığını engellemesi ve Alzheimer ile ilişkisini ortaya koyan birçok araştırma var.

uyku3

9. Uyku zamanı geldiğinde ve beyin uyku sinyallerini aldığında çoğu şey kontrol dışına çıkıyor. Özellikle işte harcanan uzun zamanlarda ya da gece mesaisinde kan şekerinin yönetimi oldukça güçleşiyor.

10. Uyku saatlerinde yatakta olmak yerine bir kepçenin operatör direksiyonunda çalışan, bir uçağı kabinde yöneten ya da taksi kullanan insanların, kendilerini uykudaymış gibi programlayan beyinleriyle mücadele etmesi gerekiyor. Bu yüzden gece sürücülüğü ne yazık ki sağlık problemlerinin yanı sıra kaza riskini de önemli oranda arttırıyor. Meydana gelen büyük kazaların en büyük sebebi, beynin gece saatlerinde yaydığı bu tükenmişlik sinyalleridir.

11. Uzmanların mikro-uyku olarak tanımladıkları ve uyku zamanında ayık olanlarda bilincin 5-10 saniye istenmeyen davranış üretmesi olarak açıkladıkları sürede, zararlı hareketler gelişebiliyor. Mesela uyku sıkıntısı çeken bir sürücünün kontrolü dışında arabasını yolun dışına çıkarması gibi.

uyku2

12. Ergenlik çağındaki insanların biyolojileri geç yatıp-geç kalkmaya programlı. Bu da eğitimsel ve sosyal başarıyı engellediğinden çoğu yatılı kolejde öğrencilerin erkenden yatıp 7.20’de yataklarından kalkması için sıkı bir mücadele veriliyor.

13. Araştırmalar yeterli ve düzenli uykuları olan öğrencilerin sınav başarılarının arttığını ve depresyona yakalanma risklerinin önemli ölçüde azaldığını ortaya koyuyor.

14. Yeterli uyuyan insanların yaratıcılıklarının arttığı, duygularının yeniden dengelendiği, kalp-damar sağlıklarının ve metabolizmalarının tazelendiği ve bağışıklık dirençlerinin arttığı göz önünde bulundurulursa günde sekiz saat uykuyu kendimize çok görmemeliyiz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri...

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte,...

Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Bacaklarınızda karıncalanma, yanma veya ağrı hissediyor musunuz? Bu belirtilerin çoğu,  geceleri gerçekleşir. Bacakları hareket...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yağlı Bulaşıklar İçin Deterjan Yapımı

Yağlı bulaşıkları temizlemek için güçlü deterjanlara ihtiyaç duyarız. Satın alınan deterjanlar kimyasallar içeriyor. Kimyasal bulunmayan ancak etkili bir bulaşık deterjanı isteyenler için bir tarif...

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri taneleri, simbiyotik bir ilişki içinde bulunan bakteri ve mayadan oluşur....

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte, yaş sadece bir sayıdır, yaşlanma, her kişinin vücudunun o sayıdan...

Evinizde Siyah Rengi Seviyorsanız 10 Harika Yol

Bir odayı tamamen siyah boyamak şık ve cesur bir girişimdir. Çünkü alanı özel hissettirir ve rahatlatır. Ancak, evinizde siyahı kullanmak için şöyle bir strateji...