Ana Sayfa HAYAT Gizli Gündem: Doğrudan Konuşmak Yerine Mesajlar Vermek

Gizli Gündem: Doğrudan Konuşmak Yerine Mesajlar Vermek

İnsanlarla iletişim halindeyken farkında olmadan bazı mesajlar veriyoruz. Bu mesajlar aslında bizim kişiliğimizle alakalı mesajlar oluyor. Eğer kişiliğiniz güçlü, dominant, pes etmeyen, dediğim dedik türlerinden herhangi birindeyse, cümlelerdeki ifadeler de bunları anlatan kelimeleri serpiştiriyoruz, buna karşılık alttan alan, naif, sessiz, kabul etmeye eğilimli türlerden birinde bir kişiliğiniz varsa o zamanda belki de çoğu zaman sessiz kalmayı tercih ederek karakterinizi gösteriyorsunuz.

Bu kelimelerin arasına serpiştirdiğimiz ifadelerimizin hepsi aslında birer Gizli Gündem… yani karşımızdakine, kendimizi birebir kelimelerle anlatmadan kelimelerimiz, cümlelerimiz ve beden dilimizle ifade ettiklerimiz. İşte ben size aşağıda en bilinen gizli gündemlerden bahsediyor olacağım…

Bakalım kendinizden bir şeyler bulabilecek misiniz…

 

Gizli Gündemler

Şöyle konuşmaların içinde bulundunuz mu hiç?

 • Her akşam ben temizlik yaparken o TV izliyor, bütün gün çalıştığını söylüyor.
 • Çalışmanın ne demek olduğunu bilmiyor, alışverişi, çocuğu, temizliği, 3 öğün yemek bunların hepsini ben yapıyorum.
 • Şikayet ettiğimde, dinlenmek için kendine zaman ayır diyor. Sanırım ben fazlasıyla iyiyim.

Bu tür insanları tanımışsınızdır. Tüm konuşmalarının konusu hep aynıdır, hep aynı gizli gündemdir. Amaç onların iyi, akıllı, suçsuz incinmez ve benzersiz olduklarını kanıtlamaktır. Kendinizle ilgili çok iyi şeyler hissetmiyorsanız, gizli gündemler mükemmel savunma manevraları olur. İstenen bir izlenim yaratarak sizi reddedilmekten korurlar. Tekrar ve tekrar, bir insan olarak esas değerinizi göstermenize yardım ederler. Gizli gündemler yakınlığı öldürür. Hiç kimse gerçek sizi göremez. Duydukları, özenle seçilmiş hikayeler ve hesaplanmış sözlerdir.

 

Gizli Gündemlerin Çeşitleri

Ben İyiyim Gizli Gündemi

Siz bütün hikayelerin kahramanısınızdır, her öykü en çok değer verdiğiniz özelliklere değinir. İlgili ve duyarlı kişiliğinizi, güçlü ve cömertliğinizi dile getiren hikayeler. Bu rolde sanki sahnedeymişsiniz gibi oynanır, inkar edilemez derecede iyi bir karakter yaratırsınız ancak bu sizin gerçek benliğiniz değildir.

Herkes biraz yapmacıktır ama ben iyiyim gündemi aşırı derecede yapmacıktır.

Bu yaşam boyu süren bir çalışmadır. Yalnızca istediğiniz kısımların görülebileceği şekilde kendinizi çarpıtmaktır. Mükemmel olmayan taraflarınızla kimseye güvenmediğiniz anlamına gelmektedir.

Tipik Ben İyiyim İletileri:

 • Ben dürüstüm
 • Ben çalışkanım
 • Ben hırslıyım
 • Ben başarılıyım
 • Ben etkiliyim
 • Ben güçlüyüm
 • Ben maceraperestim

Ben İyiyim Gündeminin 2 büyük dezavantajı vardır;

 • İnsanlarla yakınlaşmanız zor olur, çünkü onlar sizi Ben İyiyim hikayelerinizle tanımaktadır.
 • Ayrıca insanlar sıkılır. Hep aynı maskeyi görmekten ve tekrar tekrar aynı konuyu duymaktan bıkarlar.

Bir süre dinleyip sonra uzaklaşırlar. Ayrıca, insanlar sıkılır. Hep aynı maskeyi görmekten ve tekrar tekrar aynı konuyu duymaktan bıkarlar.

 

Ben İyiyim (Ama Sen Değilsin)  Gizli Gündemi

Bu gündemde, kendinizin iyi olduğunu, diğer herkesin ne kadar kötü olduğunu göstererek kanıtlarsınız.

Herkes aptal, yeteneksiz, bencil, mantıksız ama ben değilim.

Anlattığınız her hikaye bu konunun değişik biçimleridir. Siz her zaman doğru şeyi yapan, açıkça tartışan, gerçekten umursayan kişisinizdir. Diğer kişinin tembel ya da katı olduğuna dair imalı eleştiriler yaparak, ne kadar çok çalışmış olduğunuza ya da ne kadar çok uzlaştığınıza dikkati çekersiniz.

Ben İyiyim (Ama Sen Değilsin)  Gündeminin dezavantajı;

Ben İyiyim (Ama Sen Değilsin) benlik saygınızı şişirebilir, ancak bunun için bir bedel ödersiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız kendilerini tehdit altında ve sizin tarafınızdan küçümsenmiş hissederler ve bir süre sonra kendilerini savunmak için manevralar yapmaya başlarlar.

Sen İyisin (Ama Ben Değilim) Gizli Gündemi

Bu gündemin en basit biçimi yağcılıktır. Daha karmaşık biçimlerde, akıllı, güzel ya da güçlü insanlara duyulan hayranlık vardır. Hayranlık çoğunlukla karşılaştırma yoluyla kendini küçük düşürme şeklinde olur.

Keşke sendeki yüreklilik ve kararlılık bende de olsaydı, her şeyi mahvetmekten çok korkuyorum.

Bu gündem, önemsiz ilişkileri satın almak için kullanılan bozuk paralar olabilir. Bazen öfke ve reddedilmenin önüne geçmek için bir strateji de olabilir. Bu gündem genel olarak, depresif insanların gündemidir. Bana acıyın.

Ben hatalıyım, kötüyüm, aptalım, sıkıcıyım, sevilmeye değmez ya da zarar görmüş biriyim.

Ben Suçsuzum Gizli Gündemi

Bu gündem bir şeyler yolunda gitmediği zaman tercih edilir. Hatalarına binlerce bahane bulan insanları duymuşsunuzdur. Temel ifade şudur;

Ben yapmadım. Acı dolu evlilikler genelde Ben Suçsuzum gündemini doğurur. Her iki eş de suçun başka bir yerde olduğunu kanıtlamaya çalışır. O kendinden yeterince vermedi. Hiç evde değildi… çocuk bütün zamanımızı aldı..

Ben Suçsuzum durumunda oynanan oyunlardan birisi Bak Bana Ne Yaptırdın oyunudur. Öneri ya da öğütler istersiniz, öğütleri tutarsınız ve yanlış giden her şey için size öğüt veren kişiyi suçlarsınız. Bu sanki hiçbir şeyden sorumlu olmamanız için aldığınız psikolojik bir güvencedir.

Kırılganım Gizli Gündemi

Temel ifade şudur; Beni incitme.  Bu ifade, geçmişte nasıl aldatıldığınızı ve yaralandığınızı anlatarak ortaya çıkarılır. Yumuşak bir ses konuşursunuz ve savunmasızlığınız genellikle çok çekici görünür.

Canım seninle ilgili her şey benim için önemli. Ama neden beni mahvedecek şeyler anlatmak zorundasın.

Lütfen ağlama, yine o baş ağrılarımdan birisi başlıyor.

Ben Güçlüyüm Gizli Gündemi

Hayatta, hem fiziksel hem de psikolojik olarak kendi yolunuzu zorlarsınız. Hem ağır bir yük olan üniversite sınıf birincisi hem de tam zamanlı bir iş sahibisinizdir. Haftada 40 saat çalışan, 4 çocuk büyüten, tüm temizlik ve yemek işleri yapan müthiş bir kadınsınızdır.

Bu gündemde tipik bir konuşma, yaptığınız ve yapmakta olduğunuz şeyleri saymakla geçer. Programınızın listesini yapar ve gittiğiniz yerler, yapmakta olduğunuz işler, işlerin ayrıntıları ve konuşma biter bitmez koşturmak zorunda olduğunuz yerleri anlatarak diğer kişiyi boğarsınız. Altta yatan ileti, sizin ne kadar güçlü olduğunuz be herkesten daha çok, daha hızlı, daha uzun çalıştığınızdır.

Ben Güçlüyüm durumu, aynı zamanda zor olanın, tehlikeli olanın ve bazen de şiddet dolu olanın durumudur. Bu duruşta, el kol hareketleri ve konuşma bir araya gelerek üzerinde çalışılmış bir incinmezlik yaratır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı nasıl yapılır? Birçok hastalık için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilecek esansiyel yağlar...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...

Probiyotikli Yüz Maskesi

Probiyotikli yüz maskesi tarifini yazımızda vereceğiz. Yapılan bilimsel araştırmalar, cildimizde bulunan canlıların sistemini anlamamıza yardımcı oluyor. Tıpkı bir bağırsak mikrobiomuz olduğu gibi, araştırmacılar, cildimizde,...

Tütsü Yapımı

Tütsü yapımı biliyor musunuz? Oda parfümleri yerine daha doğal ve rahatlatıcı kokuları evinize taşımak istiyorsanız, sizde tütsülerden yararlanabilirsiniz. Piyasada birçok farklı türüne ulaşabileceğiniz tütsüleri,...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız, makineden yeteri kadar faydalanmıyorsunuz demektir. Saç kurutma makinesinden, lekeleri çıkarmadan...