Ana Sayfa SAĞLIK Telefonlar Akıllı, Peki Boyun Sağlığımız İçin Başımız Dik mi?

Telefonlar Akıllı, Peki Boyun Sağlığımız İçin Başımız Dik mi?

Aslında yeni bir sorun gibi görünse de uzmanların da belirttiği gibi yıllardır var olan ve yine yıllardır ötelenen bir sorun, boyun eklemini yanlış kullanma alışkanlığımız. Akıllı telefonların çıkmasıyla iyice yaygın bir hal alan yanlış boyun açıları şiddetli acılara ve zahmetli operasyonlara neden olabiliyor. Bu yüzden size akıllı telefonunuzla dakikalarca uğraşırken boynunuza neler olduğunu ve sağlıklı bir açıyla nelerden kurtulacağınızı anlatmak istedik.

Theatlantic.com’da yayınlanan bilgilere göre uzmanlar akıllı telefonlar ve tabletlerle yanı sıra kitaplarla ilgilenirken boynumuzun aldığı yanlış açının çok yaygın olduğunu hatta bunun tehlikeli bir salgın olarak nitelenebileceğini belirtiyor.

İnsan başının tepesinde boynumuzun eksenine uygun 60 kiloluk bir yükü taşıyabilir. Fakat bu yükle başınızı ileri esnetirseniz çok ciddi sorunların başlangıcına neden olabilirsiniz.

Başınızı olağandışı bir süre boyunca ileri eğik olarak tutarsanız bu, iskelet kasında zedelenmelere, kireçlenmeye ve eklem iltihapları gibi sorunlara neden olabiliyor.

Beyin ve omurilik cerrahisi uzmanları, dik oturmak, omuzları geriye bırakmak ve kulaklarla omuzları aynı hizada tutmanın testosteron, seratonen gibi hormonların salgısını düzene soktuğunu ve bireyin risk alma toleransını arttırdığını vurguluyor.

Cerrrah Kenneth Hansraj, insan başının 4 – 6 kilo ağırlığında olduğunu ve akıllı telefonlarda Facebook, Twitter gezintisi yaparken başımızın aldığı aşağı yönlü açının bu ağırlığın omurgaya etkisini çok fazla arttırdığını belirtiyor.

Hansraj’a göre başımızın uzun süre 15 derece aşağı eğik kalmasında, bu ağırlık 12 kiloya, 30 derecede 18 kiloya, 45 derecede 22 kiloya, 60 derecede ise 27 kiloya ulaşıyor.

Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı günde yaklaşık 1 saatini cihaza ayırıyor. Hansraj, başımızla telefon ekranı arasında dik bir açıya alışmazsak bu ağırlık yüklenmelerinin, özellikle boyun omurgamızda erken aşınmaya, yırtılmalara ve operasyonel müdahale gerektiren bozukluklara yol açabileceğini vurguluyor.

Akıllı telefonlar ve tabletlerle meşgulken başımızla cihaz arasında olabildiğince dik bir açı oluşturmak ve buna alışmak, sağlık sorunlarını engellemek için şart. Bizden söylemesi.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,879BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yataktan İdrar Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Yataktan idrar lekeleri çıkarılması kolay bir iş değildir. Siz ya da sevdikleriniz için doğru yatağı seçerek çok fazla zaman ve para harcadınız ve birisinin...

Turşunun Çabuk Bozulmaması için Ne Yapılmalı?

Turşunun Çabuk Bozulmaması için ne yapılması gerekir? Bin bir emekle kurulduktan sonra en kısa sürede bozulan yiyeceklerden biri de turşulardır. Nasıl hazırlandığı fark etmeksizin...

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş içinde tutmak iyi bir fikir gibi gelebilir. Ancak, duş içindeki...

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir?

Boyun Kırışıklıkları Nasıl Önlenir? Yaşlanma nedeniyle oluşan kırışıklıklarda en belirgin olanlar boyun bölgesindeki kırışıklıklardır. Yüz, makyaj ve estetik gibi hilelerle güzel ve kusursuz gibi...