Ana Sayfa SAĞLIK Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çayın Faydaları

Oldukça yakın bir zamanda hayatımıza giren ve her derde deva olduğu söylenen yeşil çay, reklamcıların dilinde radyasyonu bile önleyen bir mucizeye dönüştü. 4000 yıllık bir geçmişi bulunan çay ilk olarak Çinliler tarafından keşfediliyor, yani insanoğlu aslında yeni bir mucize keşfetmedi. Yeşil çayın hikayesi ise şu şekilde;

Rivayetlere göre M.Ö 3000’li yıllarda Çin İmparatoru Shen-Nung’un sıcak su dolu kasesine süs bitkisi olarak kullanılan Camellia Sinenis (Yeşil Çay) ağacının bir yaprağı düşer. İmparator bu suyu içer ve mucize etkisini de aynı anda hisseder. Bu bir rivayet olsa bile M.Ö. 600’lü yıllarda yazılı metinlerde de yeşil çayla ilgili önemli bilgiler bulunmuştur. Peki günümüz teknolojisi ile keşfedilen yeşil çayın yararları neler bir bakalım.

Şeker Hastalığı: Kandaki şeker seviyesini kontrol etmek ve şeker hastalığını önlemek için oldukça sık başvurulan doğal yöntemlerden birisi yeşil çay. Tip 1 diyabet hastaları şeker seviyelerini kontrol etmek için yeşil çay tüketebilirler. Ancak halihazırda düzenli ilaç kullananların doktor onayı olmadan fazla çay tüketmesi sıkıntılı olabilir.

Kanser: Binlerce yıl önce kanser gibi sorun olmadığı için faydası anlaşılamamış olabilir ama yapılan testler sonucu yeşil çayın kanseri önlemede ve ilerlemesinde iyi bir doğal destek olduğu anlaşılmış durumda.

Kalp ve Damar Hastalıkları: Yeşil çayın en etkili sonuçlarından birisi de damar tıkanıklığının önüne geçebilmesi. Yapılan testler sonucunda da düzenli yeşil çay tüketenlerin %11 oranında daha az kalp krizi geçirdiği açıklanmış.

Bağırsak Hastalıkları: Bağırsaklardaki hastalıklar ve enfeksiyonlar için de yeşil çay doğal bir ilaç.

Cilt Bakımı: Antioksidanlar sayesinde aslında tam bir gençlik formülü de denebilir yeşil çay için. Hücre yapısını tehdit eden serbest radikallere karşı mücadele ederek yaşlılık belirtilerinin önüne geçen yeşil çay güzellik uzmanlarının tavsiyelerinden birisi.

Saç Bakımı: Saç bakımında ise daha çok kuru ve kepekli bir saç yapısına sahip olanlar için öneriliyor. Sizin de kepek sorununuz varsa saçınızı yıkadıktan sonra yeşil çayla durulayabilirsiniz.

Zayıflama: Özellikle hanımları en çok ilgilendiren detaylardan birisi de zayıflamaya yardımcı olması. Metabolizma hızını artırarak birim zamanda daha çok yağ yakılmasını sağlayarak kilo sorunu olanlara da yardım ediyor. Tabi sadece yeşil çayla zayıflamak mümkün değil.

Ağız ve Diş Bakımı: Diş etlerinin daha sağlıklı olmasına ve dişlerin çürümesine engel olur.

Bağışıklı Sistemi: Vücudun savunma mekanizması olan bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklara karşı daha dirençli olmayı sağlar.

Bunların haricinde zihni açması, baş ağrısına iyi gelmesi, uyku düzenini sağlaması, daha mutlu hissettirmesi gibi günlük bir çok faydası var. Ancak yeşil çayın faydaları için yazılan bunca şey marketlerden almış olduğunuz poşet çaylar için geçerli olmayabilir. Bu konuda dikkatli olmakta ve doğal olanı tüketmekte yarar var.

Ayrıca düzenli ilaç kullananlar, hamileler, emziren anneler, yüksek tansiyon hastaları, kalp ve karaciğer hastaları, daire (ishal) sorunu olanların kullanmadan önce doktora danışması ve günlük ne kadar tüketebileceğini öğrenmesi gerekmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Zayıflamak için yeşil çaya sarılanlar aslında sağlıkları için çok daha iyi bir şey yapıyorlar.
    Zayıflık ve güzellik merakı olmasa kadınların yaşama sevinci de kalmayacak sanırım 🙂

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri...

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte,...

Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Bacaklarınızda karıncalanma, yanma veya ağrı hissediyor musunuz? Bu belirtilerin çoğu,  geceleri gerçekleşir. Bacakları hareket...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yağlı Bulaşıklar İçin Deterjan Yapımı

Yağlı bulaşıkları temizlemek için güçlü deterjanlara ihtiyaç duyarız. Satın alınan deterjanlar kimyasallar içeriyor. Kimyasal bulunmayan ancak etkili bir bulaşık deterjanı isteyenler için bir tarif...

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir?

Su Kefiri Nedir? Faydaları Nelerdir? Su kefiri, Meksika kökenli mucizevi bir içecektir. Su kefiri taneleri, simbiyotik bir ilişki içinde bulunan bakteri ve mayadan oluşur....

Yaşlanmanın Etkilerini Yavaşlatan Egzersizler

Yaşlanmak kaçınılmazdır, çünkü takvim her doğum gününü gösterdiğinde bir yaş daha büyürsünüz. Bununla birlikte, yaş sadece bir sayıdır, yaşlanma, her kişinin vücudunun o sayıdan...

Evinizde Siyah Rengi Seviyorsanız 10 Harika Yol

Bir odayı tamamen siyah boyamak şık ve cesur bir girişimdir. Çünkü alanı özel hissettirir ve rahatlatır. Ancak, evinizde siyahı kullanmak için şöyle bir strateji...