Ana Sayfa SAĞLIK Harvard Üniversitesi'nin Araştırmasına Göre Kilo Almada ve Vermede Etkili 10 Gıda

Harvard Üniversitesi’nin Araştırmasına Göre Kilo Almada ve Vermede Etkili 10 Gıda

Kilo vermek için uğraşırken sadece aç kalmanın yeterli olmadığını artık herkes biliyor. Yediğiniz gıdaların kalıcı bir incelik sağlamasını önemsiyorsanız uzmanların 20 yıla yakın bir süre izlediği 127.877 insandan çıkardığı derslere kulak vermekte fayda var.

Harvard araştırmacılarının The New England Journal of Medicine’de sonuçları yayınlanan araştırması, uyku süresi, fiziksel aktivite ve TV izleme süresi gibi yaşam tarzlarının ama en çok da bu tarzlara eşlik eden diyetlerin kilo alınması-verilmesi üzerindeki uzun süreli etkilerini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, şekerli-tatlandırılmış içecekler, patates cipsleri, işlenmemiş etler, işlenmiş etten yapılan sandviçler ve patates gibi beş gıda uzun süreli kilo oluşumunun başlıca nedenleri.

Buna karşın, yeşil ve kırmızı sebzeler, özellikle yoğurt, fındık ve ceviz türü çerezler, meyve ve tam tahıl ekmekleri gibi diğer beş gıda ise uzun süreli kilo eritmeleriyle yakından ilişkili.

Araştırmacılar değerlendirmeye alınan 127.877 insanı deneyin başında herhangi bir kronik rahatsızlıkları olmayan ve obezlik sorunu yaşamayan insanlardan seçti. Bu insanları dört yıllık periyotlarla özellikle diyet alışkanlıkları gibi yaşam tarzlarına göre gözlemleyen ekip, 12 yıldan 20 yıla kadar süren bir zaman diliminde değişiklikleri titizlikle not etti.

Tabloda diyet düşmanı ya da dostu yiyecek türlerini gözden geçirdiğinizde patatesten kesinlikle uzak durulmasının ve bol bol yoğurt yenilmesinin hem sağlıklı hem ince bir vücuda uzun süreli etki yapacağını görüyoruz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,858BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...