Ana Sayfa SAĞLIK Kilo Verirken İradenizi Geliştirecek 11 Öneri

Kilo Verirken İradenizi Geliştirecek 11 Öneri

Kilo vermek için uyguladığınız her diyetin mutlaka bir başarı şansı vardır. Ama uzmanların da göz ardı edemediği bir şey var ki o da tüm diyet ve egzersizlerin altında yatan kilo verme iradesi. Bir uzman irade kontrolünün ideal vücut ölçülerine ulaşmadaki önemini vurgularken şöyle bir paradoksa dikkat çekiyor: “Yemeklere direnç göstermeniz için iradeli olmalısınız, ama iradeli olmak için de yemek yemelisiniz.”

Elbette durum bu kadar karamsar değil, çünkü uzmanlar kilo verirken iradenizi kontrol altına almanız için çok pratik ve düşük maliyetli öneriler geliştirdiler.

Theathlantic.com’da sonuçları yayınlanan birçok irade araştırması, öğünleri olabildiğince evinizde, arkadaşlarınızla yemenizi ve egzersizi enerjik insanlarla yapmanızı öneriyor.

Diyetlerinizde, evinizin tasarım potansiyelinden yararlanmanız, rahatlatıcı bir müzik dinlemeniz ve yemeğinizi kocaman çatallarla yemeniz gibi önerilerden yararlanarak hiç zorlanmadan irade kazanabilirsiniz.

1. Öncelikle tabakları küçültüyoruz. Çünkü tabak büyükse aldığınız ürün gözünüze az görünecek ve bu da yeni bir tabak, yeni kilolar, yeni yenilgiler demek.

2. Journal of Connsumer Research’tan alıntılanan bu araştırma sonuçlarına göre tabaklar küçülürken çatallar ve kaşıklar büyük olacak. Restoranlarda insanların küçük çatal ve kaşıklardaki lokmalarının kendilerini doyurmaya yetmediğini düşündüğü saptanmış.

3. Kadınlar hemcinsleriyle yerken kalori hesabı yapmıyor, oysa karşısındaki bir erkek olduğunda masada yediklerine azami dikkati gösteriyor. Kadınlar aynı dikkati karşı cinsten insanlar varsa grup yemek toplantılarında da gösteriyor. Bu yüzden uzmanların kadınlara tavsiyesi, yemeklerinizi erkeklerle yiyin.

4. Bu önerimiz özellikle çocuklar için. Onlar yanlarında yabancı bir çocuk ya da yeni tanıştıkları bir arkadaşları varsa daha az yiyor, obur gibi davranmaktan çekiniyor

5. Yemeğinizi zayıf ve formda insanlarla birlikte yemek de diyet iradenizi tehlikeye atabilir. Özellikle bu ince insan çok yiyorsa siz de bir algı yanılmasına kapılıp oburlaşabilirsiniz. Dikkat.

6. Ofiste çalışırken masanızda çikolata ya da tatlı bulaşığı tabaklar unutulmuşsa bu tabaklardan kurtulmanız iradenizi güçlendiriyor. Uzmanlar, tabağı derhal mutfağa ya da çöpe götürenlerin, masada kalmasına izin verenlere oranla daha az yediğini keşfetmişler.

7. Okullarda ve iş yerlerinde, öğle öğünlerinde, salata bölümlerinin belirgin, göze çarpan ve kolay ulaşılır bir yere konumlanmasının salata tercihlerini yüzde 300’e kadar arttırdı görüldü. Aynı salata menüleri ve dikkat çeken bir lokasyonla sağlanan bu artış için asıl sorumluluk okul ve işyeri yöneticilerinde kuşkusuz.

8. Öğünlerden hemen önce iki bardak su içenler hem daha az yiyor ve hem daha fazla kalori yakıyor. Araştırma sonuçları 12 hafta sonunda yemekten önce su içerek diyet yapanların yaklaşık 16 kilo, içmeden diyet yapanların ise 11 kilo verdiklerini ortaya koyuyor.

9. Yemekleri kalori, karbonhidrat ve sodyum gibi içeriklerini takip ederek tükettiğinizde diyetinizin kolaylaşacağı ve daha fazla kilo vereceğiniz, araştırmaların ortaya koyduğu bir başka gerçek.

10. Yemek yemeye başlamadan hemen önceki tüm egzersiz reklamlarından ve posterlerinden uzak durun. Sizi yürüyüşe ya da jimnastiğe davet eden her reklamdan sonra daha fazla yemek yeme ihtimaliniz çok fazla.

11. Geç saatlerde yüksek televizyon ve bilgisayar kullanma alışkanlıkları olanların gıda tüketimi ve kilo alımları artıyor. Gece bilgisayar ve televizyon ışıklarından uzak durmak hatta diğer ortam ışıklandırmalarını da en az indirmek diyet iradenizi güçlendiriyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Derin Nefes Nasıl Alınır?

Derin Nefes Nasıl Alınır? Nefes alma egzersizi size komik gelebilir. Her dakika nefes alıyoruz...

Hasta ve Yorgun Hissetmemek İçin Banyo Detoksu

Sürekli yorgun ve hasta hissediyorsanız, kolayca hazırlayabileceğiniz banyo detoksu ile tüm bunları geride bırakabilirsiniz.Aromatik...

Sindirimi İyileştirmek İçin Suya Ekleyebileceğiniz Malzemeler

Sağlıklı ve iyi çalışan bir sindirim sistemi genel sağlığınızı iyileştirmenin anahtarıdır. Sindirim sisteminiz iyi...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Salonda Feng Shuiye Göre Olması Gereken 8 Unsur

Feng Shui tarzı bir evinizin olmayabilir. Ancak yine de huzurlu, enerjisi yüksek bir eviniz olsun istiyorsanız, dikkat etmeniz 8 unsur bulunuyor. Bunları gerçekleştirmeniz halinde...

Deniz Tuzu Sabunu Nasıl Yapılır?

Aşındırıcı temizleyiciler söz konusu olduğunda pişirme tozu iyi bir alternatif, ama yine de çok sert değil. Sert kirler ve yağlı yüzeyler söz konusu olduğunda...

Temizlik İçin Kullanabileceğiniz 11 Garip Ama Doğru Yöntem

Bazı yiyecek maddelerini temizlik işlerinde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Bu yazımızda temizlik işlerinde yiyeceklerden faydalanabileceğiniz 11 garip ama doğru yöntemi ele aldık.1. Kesme Tahtaları Limonlarla...

Sadece 4 Malzemeyle Doğal Vücut Şampuanı

Cildi temizlemek, yumuşatmak ve sivilce gibi sorunlardan kurtulmak için için güzel kokulu vücut şampuanlarını tercih ederiz ancak hepsi de kimyasallar içerir. Ciltte ne kadar...