Ana Sayfa SAĞLIK Kilo Verirken İradenizi Geliştirecek 11 Öneri

Kilo Verirken İradenizi Geliştirecek 11 Öneri

0
579

Kilo vermek için uyguladığınız her diyetin mutlaka bir başarı şansı vardır. Ama uzmanların da göz ardı edemediği bir şey var ki o da tüm diyet ve egzersizlerin altında yatan kilo verme iradesi. Bir uzman irade kontrolünün ideal vücut ölçülerine ulaşmadaki önemini vurgularken şöyle bir paradoksa dikkat çekiyor: “Yemeklere direnç göstermeniz için iradeli olmalısınız, ama iradeli olmak için de yemek yemelisiniz.”

Elbette durum bu kadar karamsar değil, çünkü uzmanlar kilo verirken iradenizi kontrol altına almanız için çok pratik ve düşük maliyetli öneriler geliştirdiler.

Theathlantic.com’da sonuçları yayınlanan birçok irade araştırması, öğünleri olabildiğince evinizde, arkadaşlarınızla yemenizi ve egzersizi enerjik insanlarla yapmanızı öneriyor.

Diyetlerinizde, evinizin tasarım potansiyelinden yararlanmanız, rahatlatıcı bir müzik dinlemeniz ve yemeğinizi kocaman çatallarla yemeniz gibi önerilerden yararlanarak hiç zorlanmadan irade kazanabilirsiniz.

1. Öncelikle tabakları küçültüyoruz. Çünkü tabak büyükse aldığınız ürün gözünüze az görünecek ve bu da yeni bir tabak, yeni kilolar, yeni yenilgiler demek.

2. Journal of Connsumer Research’tan alıntılanan bu araştırma sonuçlarına göre tabaklar küçülürken çatallar ve kaşıklar büyük olacak. Restoranlarda insanların küçük çatal ve kaşıklardaki lokmalarının kendilerini doyurmaya yetmediğini düşündüğü saptanmış.

3. Kadınlar hemcinsleriyle yerken kalori hesabı yapmıyor, oysa karşısındaki bir erkek olduğunda masada yediklerine azami dikkati gösteriyor. Kadınlar aynı dikkati karşı cinsten insanlar varsa grup yemek toplantılarında da gösteriyor. Bu yüzden uzmanların kadınlara tavsiyesi, yemeklerinizi erkeklerle yiyin.

4. Bu önerimiz özellikle çocuklar için. Onlar yanlarında yabancı bir çocuk ya da yeni tanıştıkları bir arkadaşları varsa daha az yiyor, obur gibi davranmaktan çekiniyor

5. Yemeğinizi zayıf ve formda insanlarla birlikte yemek de diyet iradenizi tehlikeye atabilir. Özellikle bu ince insan çok yiyorsa siz de bir algı yanılmasına kapılıp oburlaşabilirsiniz. Dikkat.

6. Ofiste çalışırken masanızda çikolata ya da tatlı bulaşığı tabaklar unutulmuşsa bu tabaklardan kurtulmanız iradenizi güçlendiriyor. Uzmanlar, tabağı derhal mutfağa ya da çöpe götürenlerin, masada kalmasına izin verenlere oranla daha az yediğini keşfetmişler.

7. Okullarda ve iş yerlerinde, öğle öğünlerinde, salata bölümlerinin belirgin, göze çarpan ve kolay ulaşılır bir yere konumlanmasının salata tercihlerini yüzde 300’e kadar arttırdı görüldü. Aynı salata menüleri ve dikkat çeken bir lokasyonla sağlanan bu artış için asıl sorumluluk okul ve işyeri yöneticilerinde kuşkusuz.

8. Öğünlerden hemen önce iki bardak su içenler hem daha az yiyor ve hem daha fazla kalori yakıyor. Araştırma sonuçları 12 hafta sonunda yemekten önce su içerek diyet yapanların yaklaşık 16 kilo, içmeden diyet yapanların ise 11 kilo verdiklerini ortaya koyuyor.

9. Yemekleri kalori, karbonhidrat ve sodyum gibi içeriklerini takip ederek tükettiğinizde diyetinizin kolaylaşacağı ve daha fazla kilo vereceğiniz, araştırmaların ortaya koyduğu bir başka gerçek.

10. Yemek yemeye başlamadan hemen önceki tüm egzersiz reklamlarından ve posterlerinden uzak durun. Sizi yürüyüşe ya da jimnastiğe davet eden her reklamdan sonra daha fazla yemek yeme ihtimaliniz çok fazla.

11. Geç saatlerde yüksek televizyon ve bilgisayar kullanma alışkanlıkları olanların gıda tüketimi ve kilo alımları artıyor. Gece bilgisayar ve televizyon ışıklarından uzak durmak hatta diğer ortam ışıklandırmalarını da en az indirmek diyet iradenizi güçlendiriyor.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın