Ana Sayfa HAYAT Selfie Çılgınlığı

Selfie Çılgınlığı

Selfie; bir fotoğraf makinesi ya da cep telefonu ile ayna karşısında, ya da kol mesafesinden alınan oto-portre fotoğraf. Wikipedia’da yer alan tanım bu şekilde. İngilizce’ye de yeni giren bu tabir yakın zamanda Türk Dil Kurumu tarafından da özçekim olarak karşılık buldu.

Henüz 3-4 yıl öncesine kadar ayna karşısında kendisini fotoğraflayan ergenler, megaloman oldukları gerekçesiyle dalga konusu olurken ne değişti de tüm Dünya’da ünlülerin de dahil olduğu bu akım başladı?

Aslında selfie çılgınlığının başlangıcı tamamen bir reklam kampanyasının sonucunda ortaya çıktı. Malum 2013 Oscar Ödülleri Gecesi’nde sunucu Ellen Degeneres’in yeni çıkan Samsung Note 3 ile ünlüleri bir araya toplayıp çektiği fotoğraf sosyal medyada büyük yankı buldu ve çok kısa sürede Twitter’da 3 milyondan fazla paylaşım yapıldı. Tabi bu olay sadece fotoğrafın paylaşılması ile sınırlı kalmadı ve yorumlar da çığ gibi büyüdü.

Bu fotoğrafın hemen ardından da The Simpsons’un yapımcısı olan Matt Groening, içinde ünlü karakter Bart’ın da bulunduğu ve Oscar Gecesi’ndeki poza gönderme yapan bir fotoğraf paylaştı ve 3 milyon rekorunu kırmak için fotoğrafın paylaşılmasını istedi. Bu fotoğraf da yoğun ilgi görünce sosyal medyanın yeni trendi bir anda selfie oluverdi.

Ünlüler, sporcular, siyasiler ve sosyal medya fenomenleri de bu akıma dahil olunca artık selfie zamanla gelip geçici bir akım olmaktan çıktı ve durum bildirimi ya da check-in gibi sık sık başvurulan sosyal medya detaylarından birisi olup çıkıverdi.

Çılgınlık o kadar ciddi bir boyut aldı ki Oxford Ünivesitesi 2013 yılının kelimesini selfie olarak seçti ve kelime İngilizce sözlüğe resmi şekilde eklendi.

Bu çılgınlığı başlatan dahiyane reklam kampanyasının arkasında ise trajikomik bir gerçek var. Samsung 20 milyon dolara yakın bir bütçe ayırarak organize ettiği bu kampanyada sunucu Ellen Degeneres’e yeni çıkan Note 3’ü vermişti ancak Degeneres’in aynı gün kuliste atmış olduğu tweetlerin Iphone’dan atıldığı ortaya çıkınca bu durum uzun bir süre de dalga konusu olmuştu.

Yani işin özü Türkçe sözlüğe bile özçekim olarak giren kelimenin kökeni bir reklam kampanyasına dayanmakta.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem. Fırında pişirme yaparken yağlı yiyeceklerin dökülmemesi...

Evinizde Hava Akımı Varsa

Evinizde Hava Akımı Varsa. Kanepede oturuyorsunuz ve aniden boynunuzda hafif bir soğuk hava hissedersiniz....

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz

Kedinizi Bitkilerden Uzak Tutabilirsiniz. Evinizde hem kedi besliyor hem de bitki yetiştiriyorsanız zaman zaman...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın. Meyve yemek, sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenler arasında belki de en lezzetlisi. Ancak meyvelerin kabuklarını soyarak yediğimizde kalan kabukları reçel...

Plastik Kapların Kötü Kokmasını Engelleyin

Plastik saklama kaplarını günlük hayatımızda oldukça sık kullanırız. Bazılarımız işe giderken plastik kaba koduğu yemeğini yanında götürür, bazılarımız çocuklarının yanına beslenmesini koyar. İçindeki gıdayı...

Duşta Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Duşta esansiyel yağların kullanılması çok faydalı ve kolaydır. Bu yazımızda size duşta esansiyel yağları kullanmanın farklı yöntemlerini sizlere anlatacağız. Evinizde çok kolay yapabilir ve...

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem. Fırında pişirme yaparken yağlı yiyeceklerin dökülmemesi mümkün değildir. Büyük soru: ondan nasıl kurtulursun? Bir sünger ve...