Hipnoz

Şov dünyasından ve komik videolardan fazlaca aşina olduğumuz hipnoz, aslında psikiyatride çok önemli tedavi yöntemlerinden birisi. Kökeni binlerce yıl öncesine kadar dayansa da Hipnoz adı ile anılması 1800’lü yıllarda İskoç bilim adamı S. James Braid’in Yunan Mitolojisi’ndeki uyku ilahından esinlenmesi ile oluyor. İlk yıllarda tıp dünyası tarafından bilimsel bulunmayıp hor görülse de 1900’lü yıllardan itibaren değeri çok daha iyi şekilde anlaşılıyor. Maalesef Dünya savaşları esnasında da esir alınan binlerce kişi üzerinde yapılan deneyler sayesinde de günümüzde bu kadar başarılı şekilde uygulanabildiğini belirtmekte fayda var.

Hipnozdan sadece ilginç ve şov amaçlı videolar aracılığı ile haberdar olanlar hipnozla insanlara hükmedebilmenin hayallerini kurarken, aynı şekilde de bu tedavi yönteminden korkup çekinenler de var. Peki gerçekte hipnoz nedir?

Hipnoz; sözle, bakışla ya da nesnelerle kişinin dış dünyayla olan bağını en aza indirip hipnoz edenin telkinlerine çok fazla yoğunlaşması demek.

İstemeden Hipnoz Yapılabilir mi?

Hayır. Profesyonel tedavilerde bile telkinlere tam olarak kendini teslim edemeyen hastalarda dahi hipnoz mümkün olmayabilir.

Hipnoz Olan Kişiye Her Şey Yaptırılabilir mi?

Hayır. Hipnoz olan kişinin bilinci kaybolmaz. Bu nedenle telkinleri değerlendirir ve muhakeme eder, normal hayatta kesinlikle kabul etmeyeceği şeyleri de yapmaz. Ancak yönlendirmeye açık olduğu da bir gerçektir.

Hipnozdan Uyanmamak Mümkün mü?

Hayır. Hipnoz tam anlamıyla bir uyku hali olmadığı için uyur vaziyette kalmak da mümkün değildir.

Herkes Hipnoz Edilebilir mi?

Hayır. İstemeyen bir kişiyi hipnoz etmek mümkün değildir. Ancak gönüllü olsa dahi hipnoz olamayan %15-20’lik bir kesim de vardır.

Hipnoz Nelere İyi Geliyor?

Kişinin iradesi ile aşamadığı olumsuz durumlarda, geçmişte yaşanan travmatik olayların neden olduğu problemlerin (yetişkin olduğu takdirde yatağa işemek vb) çözümünde ya da ilaç kullanımının tehlikeli olabileceği psikolojik sorunların çözümünde hipnoza başvurulabilir.

En Yaygın Hipnoz Uygulamaları Neler?

Sigara bağımlılığı, anestezi, obezite, cinsel isteksizlik, depresyon, migren ve doğum sancıları hipnozla tedavinin en çok tercih edildiği problemler.

Hipnozla Tedavi/Hipnoterapi Kaç Seans Sürüyor?

Bu durum kişiden kişiye ve probleme göre farklılık gösterebilmekte. Ancak genel itibarı ile bakıldığında 3 seansta bir çok sorunun aşılabildiği gözlemlenmekte.

Hipnoterapi/Hipnoz Tedavisi Seans Ücretleri Ne Kadar?

Hipnoterapi için öncelikle kişinin sorununu tam olarak anlamak ve kişinin hipnoz tedavisine uygun olup olmadığını anlamak adına muayene yapılmalıdır. Fiyatlar çok farklılık gösterse de muayene için istenen ücretler ortalama 250 TL civarlarında. Ortalama 45 dakika süren hipnoterapi seansları için de ortalama olarak 150 lira gibi ücretler talep edilmekte.

Hipnoterapi bir çok sorunun temelli çözümünü sağlayabilse de hipnoterapi için başvurulacak kişi ya da kurumları iyi seçmek gerekiyor. Zira psikoloji üzerine yıllarını vermiş psikiyatristlerin yanında, sadece birkaç haftalık bir eğitimle bu işi yapmaya resmi olarak hak kazanmış sözde uzmanlar da var.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,883BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...