Dinlemek

Dinlemek, yeni ilişkiler kurmak ve var olan ilişkilerimizi sürdürmek için gerekli bir beceridir. İyi bir dinleyiciyseniz, başkalarının size yakınlaştığını fark edeceksiniz. Arkadaşlarınız size açılırlar ve arkadaşlıklarınız derinleşir. Başarı biraz daha kolay gelir, çünkü siz insanları duyuyor ve anlıyorsunuzdur.

Dinlemeyen kişiler sıkıcıdırlar. Kendileri dışında kimseye karşı ilgili görünmezler. Şu mesajı vererek olası arkadaşlara ve sevgililere yüz çevirirler. Söyleyeceğin şeyler beni fazla ilgilendirmiyor. Sonuç olarak, kendilerini genellikle yalnız ve yalıtılmış hissederler. Asıl trajik olan şudur ki, dinlemeyen kişiler neyin yanlış olduğunu nadir olarak fark ederler.

Dinlememek tehlikelidir. Önemli bilgileri kaçırırsınız ve gelecek sorunları görmezsiniz. Dinlemek bir sorumluluk ve saygı belirtisidir. Diğer kişilerin nasıl hissettiğini ve dünyayı nasıl gördüğünü anlama sorumluluğudur. Kendi önyargılarınızı ve inançlarınızı, kaygılarınızı ve kişisel çıkarlarınızı bir kenara bırakmak ve diğer kişinin gözlerinden bakmak demektir. Dinlemek bir  saygı belirtisidir.

Gerçek Dinlemeye Karşı Sözde Dinleme

Gerçek dinleme, birileri konuşurken sessiz kalmaktan ibaret değildir. Gerçek dinleme, aşağıdaki 4 şeyden birini yapma amacına dayanır;

 1. Birini anlamak,
 2. Birini eğlendirmek,
 3. Bir şey öğrenmek,
 4. Yardım etmek ya da avutmak.

Birini anlamak istiyorsanız, ancak onu dinleyebilirsiniz. Bir konuşmadan zevk alıyorsanız ya da bir şey öğrenmek niyetindeyseniz, dinleme doğal olarak gerçekleşir. Birine duygularını ifade etmesinde yardımcı olmak istiyorsanız, dinlemeniz gerekir.

Gerçek dinleme için anahtar, istemek ve niyet etmektir.

Ne yazık ki, birçok sözde dinleme, gerçek olanı maskelemektedir. Asıl amaç dinlemek değil, başka gereksinimleri karşılamaktır.

Sözde dinleme ile karşılanan tipik gereksinimler nelerdir:

 1. İnsanlara ilgilendiğinizi düşündürmek, böylece sizi sevmelerini sağlamak.
 2. Reddedilme tehlikesiyle karşı karşıya olup olmadığınızı anlamak için tetikte olmak.
 3. Belli bir bilgi için dinlemek ve diğer bilgileri görmezden gelmek.
 4. Sonraki yorumunuzu hazırlamak için zaman kazanmak.
 5. Yarı dinlemek, böylece diğerlerinin de sizi dinlemesini sağlamak.
 6. Haklı çıkabilmek için bir tartışmadaki zayıf noktaları aramak ve saldırı için silah kazanmak.
 7. İnsanların nasıl tepki verdiğini kontrol etmek ve istenen etkiyi yarattığınızdan emin olmak.
 8. İyi, kibar ve düşünceli bir insanın öyle yapması gerektiği için yarı dinlemek.
 9. Birilerini incitmeksizin ya da gücendirmeksizin nasıl kaçacağınızı bilmediğiniz için yarı dinlemek.

 

Dinlemenin Önündeki Engeller

Dinlemenin önündeki engellerin bir kısmını, farkında olmadan günlük yaşantımızda çok fazla kullanıyoruz. Bazıları ise belli durumlar ve kişiler için bir kenarda tutulurlar. Herkes bu engelleri kullanır o yüzden bir çoğu size tanıdık gelirse sakın endişelenmeyin. 🙂

Karşılaştırma

Karşılaştırma dinlemeyi zorlaştırır, çünkü sürekli olarak kimin daha gösterişli, daha yetenekli daha duygusal olduğunu değerlendirmeye çalışırsınız, siz mi yoksa diğer kişi mi? Birileri konuşurken kendi kendinize şunu düşünürsünüz; Ben bu kadar iyi yapabilir miydim? Ben daha çok zorlanmıştım, o zorun ne olduğunu bilmiyor. Ben daha çok kazanıyorum.  Bu durumda fazla bir şey anlamazsınız, çünkü daha iyi olup olmadığınızı anlamaya çalışmakla çok fazla meşgulsünüzdür.

Akıl Okuma

Akıl okuna kişi, insanların ne dediğine pek dikkat etmez. Aslında o, genellikle söylenenlere güvenmez. Diğer kişinin gerçekten ne düşündüğünü ve hissettiğini görmeye çalışır. Akıl okuyan kişi, gerçeği görme çabasıyla, sözcüklerden çok ses tonuna ve gizli işaretlere dikkat eder. Siz de bir akıl okuyucusuysanız, büyük olasılıkla, insanların size nasıl tepki verdiğiyle ilgili varsayımlarda bulunuyorsunuzdur. Bahse girerim ki, şuanda cildime bakıyor… Benim aptal olduğumu mu düşünüyor acaba? Bu görüşler sezgilerden, önsezilerden ve üstü kapalı kaygılardan doğar ancak diğer kişinin size gerçekten ne söylediğiyle pek ilgisi yoktur.

Tekrarlama

Ne söyleyeceğinizi içinizden tekrar ederken dinlemeye vaktiniz olmaz. Bütün dikkatiniz bir sonraki yorumunuzu hazırlamaya yönelmiştir. İlgili görünmek zorundasınızdır ancak aklınız uzaklara gidiyordur çünkü anlatacağınız bir hikaye ya da parmak basacağınız bir nokta vardır. Bazı kişiler bütün bir konuşma akışını kafalarından geçirirler. Ben şunu söyleyeceğim, sonra o bunu söyleyecek, daha sonra ben şunu söyleyeceğim…. Ve devam eder.

Süzgeçten Geçirme

Süzgeçten geçirdiğiniz zaman, bazı şeyleri dinler, bazılarını dinlemezsiniz. Sadece, birilerinin kızgın ya da mutsuz olup olmadığını ya da kendinizin duygusal tehlikede olup olmadığınızı anlamaya yetecek kadar dinlersiniz. Konuşmada bu sayılanlardan hiçbirinin olmadığını anladığınızda, aklınızın dağılmasına izin verirsiniz. Süzgeçten geçirmenin bir diğer şekli, belli şeyleri duymaktan kaçınmaktır. –özellikle tehdit edici, olumsuz, eleştirel ya da sevimsiz şeyleri. Sanki o sözler hiç söylenmemiştir, belleğinizde onlarla ilgili hiçbir şey yoktur.

Yargılama

Olumsuz etiketler çok büyük bir güce sahiptir. Birisinin aptal, deli ya da yetersiz olduğuna ilişkin önyargıda bulunursanız, onun ne söylediğine fazla dikkat etmezsiniz. Onu çoktan gözden çıkartmışsınızdır. Dinlemenin temel kurallarından biri, yargılamaların, dinledikten ce iletinin içeriğini değerlendirdikten sonra yapılması gerektiğidir.

Özdeşleştirme

Bu engelde, bir kişinin size söylediği her şeyi alır ve kendi deneyimlerinizle bağlantısını kurarsınız. Onlar size diş ağrılarından söz etmek isterler, ancak bu size diş eti çekilmesi nedeniyle ağız ameliyatı olduğunuz zamanı hatırlatır. Onlar kendi hikayelerini bitirmeden siz kendinizinkine dalmışsınızdır. Duyduğunuz her şey size bir zamanlar hissettiğiniz, yaptığınız ya da acısını çektiğiniz bir şeyleri hatırlatır. Kendi hayatınızdaki bu heyecan verici hikayelerle o kadar meşgulsünüzdür ki, diğer kişiyi gerçekten dinlemeye ya da anlamaya çalışmaya zamanınız yoktur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...