Ana Sayfa HAYAT PRATİK Su Faturasını Düşürme Yolları

Su Faturasını Düşürme Yolları

0
204

Özellikle kış ayları yaklaştıkça faturalar daha çok göze batar hale gelmeye başlıyor; bunlardan birisi de su faturaları. Siz de yazımızı okumaya başladığınıza göre sizin de bu konuda merak ettikleriniz var. Çok uzatmadan hemen hazırlamış olduğumuz ipuçlarını sıralayalım.

İşte su faturasını düşürmek için yapılması gerekenlerden bazıları;

* Öncelikle mümkünse klozet ve bataryalarda tasarruflu ürünleri tercih edin. (ledli lavabolar gibi)

Bu mümkün değilse klozetlerin su haznelerinin içerisine 1.5 litrelik bir pet şişeyi su doldurarak yerleştirebilirsiniz, tabi kapağının kapalı olmasına dikkat edilmeli. Günde 10 kere sifon çekilen bir evde bu şekilde ayda 450 litre su tasarrufu sağlamak mümkün.

* Bulaşık ve çamaşırlarınızı kesinlikle makinede yıkayın ve makineler tam dolmadan çalıştırmayın.

* Klozetlerde ya da musluklarda en ufak bir damlamaya dahi izin vermeyin.

Bunun çok önemli bir detay olmadığını düşünenler az da olsa damlatan bir musluğun altına bir kap koyarak deneme yapabilirler.

* Hortumlarda ya da armatürlerde su debisini kontrol eden cihazlar kullanmaya özen gösterin.

Yapılan araştırmalarda bunun %20’ye yakın tasarruf sağladığı tespit edilmiştir.

* Tıraş olurken ya da dişlerinizi fırçalarken musluğun sürekli açık olmamasına dikkat edin.

* Küvette suyun içerisinde keyif yapmak oldukça zevkli olabilir. Ancak bunun için ortalama 200 litre su harcanırken, duş alırken bu miktarın 100 litreden daha az olabileceğini unutmayın.

* Kısacası boşa akan her suyu kapatın.

Bütün bunları yapmak su faturasında ciddi farkların ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır. Ancak bütün bu yazıklarımız su futasını düşürme yolları olarak değil de, “geleceğimizi kurtarmak” olarak anlaşılır ve o şekilde davranılırsa sonuçları çok daha iç açıcı olacaktır. Ülkemizde inşaat ve rant için katledilen doğa, yakın gelecekte emin olun bizi susuz bırakacaktır. Bunun için bir tepki ortaya koyamasanız da en azından daha fazla zarar vermemek de elinizde.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın