Ana Sayfa SAĞLIK Normal Un Yerine Tam Buğday Un Kullanmak

Normal Un Yerine Tam Buğday Un Kullanmak

Son yıllarda beslenme alışkanlıklarımıza henüz yeni yeni göz atmaya başlamış olduğumuz bir gerçek. Uzmanların bu konuda söylediği her şeyin ucu da bir şekilde aslında geleneksel olana, yani doğal olana çıkıyor.

Özel diyet programları, gün içerisinde 5-6 farklı öğün, ince kalori hesapları ya da organik olan ürünlerin seçimi gibi kafa karıştırıcı bir çok detay söz konusu. Ancak bunlar yapılırken genelde atlanan çok önemli bir konu var; o da beyaz ekmek, daha doğrusu beyaz un. Uzmanlar da artık iyiden iyiye şaşırdı demeden önce yazımızı okumanızda fayda var.

İşte beyaz un ve tam buğday ununun farkları;

1- Tahıllar en önemli besin kaynaklarından birisidir ve tohum, kepek ve unsu öz olmak üzere 3 kısımdan oluşurlar. Beyaz un yapımında unun çabuk bozulmaması için tohum kısmı kesinlikle işlenmez. Bu da tohumda bulunan proteinler, vitaminler, mineraller ve tam anlamıyla bir antioksidan olan E vitamininden mahrum kalmak demek.

2- Aynı şekilde hamurun rengini esmerleştirdiği ve yoğrulmasını zorlaştırdığı için beyaz un yapımında kepek kısmı da kullanılmaz. Bu da çok önemli besin kaynağı olan lifli karbonhidratlar yerine besin değeri düşük bir gıda demek.

Lif bakımından fakir olması ile de çabuk acıkmanın en önemli nedenlerinden birisi beyaz ekmek. Yani fazla kilolarınızın faturasını beyaz ekmeğe keserek içinizi rahatlatabilirsiniz.

3- Beyaz un yapımında uzun süreli saklayabilmek için çeşitli kimyasallar kullanılması da bu işin cabası. Yapılan bir çok araştırmaya göre kanser dahil bir çok kronik hastalığın nedenleri arasında beyaz un da var. Un içerisindeki kimyasalların çeşidine göre hastalıkların listesi oldukça uzuyor.

4- Beyaz un demek, vücuda alınacak olan daha çok basit şeker demek. Bu da karaciğerin yağlanması ve vücutta insülin direncinin artmasında en önemli sebeplerden birisi. Yani bir çok hastalığa kapı aralamak beyaz unla mümkün.

Bu yanlıştan uzun zaman önce dönmüş olan bir çok kişi var; yaptıkları seçimle birlikte besin kalitesi çok daha yüksek şekilde besleniyorlar. Ancak bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir şey daha var. Evet, besin değeri açısından tam buğday unu çok daha zengin ancak, raf ömrünün uzun olması için kullanılan kimyasallar aynı. Bu yüzden alacağınız unun, ya da satın alacağınız herhangi bir üründe kullanılan unun doğal şekilde üretildiğinden emin olmakta yarar var.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en...

Hamam Böceklerinden Kurtulmak İçin Patates

Kalorifer böcekleri ve hamam böcekleri evlerimize bir kez gelmeye başladı mı onları artık uzak...

Bulaşık Makinesi Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Evet, bulaşık makineniz bulaşık yıkamak için yapılmıştır, ancak bulaşıkları temizlerken kendinisi kirler, yiyecek kalıntıları...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,342BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Fotoğrafları Duvara Asmanın Pratik Yolları

Çerçeveli fotoğrafları ya da resimleri evinizin duvarlarına asmak, büyük bir görsel etki oluşturmanın en basit yollarından biridir ve kişisel stilinizi ve hikayenizi sergilemek için...

Hamam Böceklerinden Kurtulmak İçin Patates

Kalorifer böcekleri ve hamam böcekleri evlerimize bir kez gelmeye başladı mı onları artık uzak tutmak çoğu kez mümkün değildir. Kimyasal ilaçlar, böceklerden kurtulmanızı sağlayabilir...

Bulaşık Makinesi Doğal Yollarla Nasıl Temizlenir?

Evet, bulaşık makineniz bulaşık yıkamak için yapılmıştır, ancak bulaşıkları temizlerken kendinisi kirler, yiyecek kalıntıları ve yağlar sebebiyle kirlenebilir. Ne yazık ki bunlar sihirli bir...

Bu Sprey Deodorantı Yap ve Giysilerindeki Lekelere Veda Et

Terlemenin en kötü yanlarından biri giysiler üzerinde sarı lekeleri meydana getirmesidir. Bir çok kişi bu lekelerin terden meydana geldiğini sanıyor. Oysa bu lekeler ter...