Ana Sayfa SAĞLIK Normal Un Yerine Tam Buğday Un Kullanmak

Normal Un Yerine Tam Buğday Un Kullanmak

Son yıllarda beslenme alışkanlıklarımıza henüz yeni yeni göz atmaya başlamış olduğumuz bir gerçek. Uzmanların bu konuda söylediği her şeyin ucu da bir şekilde aslında geleneksel olana, yani doğal olana çıkıyor.

Özel diyet programları, gün içerisinde 5-6 farklı öğün, ince kalori hesapları ya da organik olan ürünlerin seçimi gibi kafa karıştırıcı bir çok detay söz konusu. Ancak bunlar yapılırken genelde atlanan çok önemli bir konu var; o da beyaz ekmek, daha doğrusu beyaz un. Uzmanlar da artık iyiden iyiye şaşırdı demeden önce yazımızı okumanızda fayda var.

İşte beyaz un ve tam buğday ununun farkları;

1- Tahıllar en önemli besin kaynaklarından birisidir ve tohum, kepek ve unsu öz olmak üzere 3 kısımdan oluşurlar. Beyaz un yapımında unun çabuk bozulmaması için tohum kısmı kesinlikle işlenmez. Bu da tohumda bulunan proteinler, vitaminler, mineraller ve tam anlamıyla bir antioksidan olan E vitamininden mahrum kalmak demek.

2- Aynı şekilde hamurun rengini esmerleştirdiği ve yoğrulmasını zorlaştırdığı için beyaz un yapımında kepek kısmı da kullanılmaz. Bu da çok önemli besin kaynağı olan lifli karbonhidratlar yerine besin değeri düşük bir gıda demek.

Lif bakımından fakir olması ile de çabuk acıkmanın en önemli nedenlerinden birisi beyaz ekmek. Yani fazla kilolarınızın faturasını beyaz ekmeğe keserek içinizi rahatlatabilirsiniz.

3- Beyaz un yapımında uzun süreli saklayabilmek için çeşitli kimyasallar kullanılması da bu işin cabası. Yapılan bir çok araştırmaya göre kanser dahil bir çok kronik hastalığın nedenleri arasında beyaz un da var. Un içerisindeki kimyasalların çeşidine göre hastalıkların listesi oldukça uzuyor.

4- Beyaz un demek, vücuda alınacak olan daha çok basit şeker demek. Bu da karaciğerin yağlanması ve vücutta insülin direncinin artmasında en önemli sebeplerden birisi. Yani bir çok hastalığa kapı aralamak beyaz unla mümkün.

Bu yanlıştan uzun zaman önce dönmüş olan bir çok kişi var; yaptıkları seçimle birlikte besin kalitesi çok daha yüksek şekilde besleniyorlar. Ancak bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir şey daha var. Evet, besin değeri açısından tam buğday unu çok daha zengin ancak, raf ömrünün uzun olması için kullanılan kimyasallar aynı. Bu yüzden alacağınız unun, ya da satın alacağınız herhangi bir üründe kullanılan unun doğal şekilde üretildiğinden emin olmakta yarar var.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

24 Saat İçinde Soğuk Algınlığını Geçirecek İpuçları

Soğuk algınlığı genellikle burun, sinüs ve boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasının bir sonucudur ve virüsten...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,820BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çarşafların Mis Gibi Kokması İçin Ev Yapımı Sprey

Yatak çarşafları yıkandıktan sonra yatağınıza serince mis gibi kokar. Ancak bir iki yatıştan sonra yatağınızda bu güzel kokudan eser kalmaz. Yatağınızın çarşafları değiştirinceye kadar...

Makarna Haşlama Suyunu Kullanmanın 10 Yolu

Makarna haşlama suyunu kullanmanın 10 yolu. Lezzetli makarnalar pişirdikten sonra, makarnayı haşladığınız suyu dökmeyin, farklı yerlerde kullanın! Makarna suyunu, farklı yemekler için, güzelliğiniz için...

Ahşap Mobilyaları Koruma ve Parlatma Yöntemleri

Ahşap eşyaların hoş görünmesini istiyoruz, ama her zaman güzel görünmesini sağlayan şeyin, aslında ahşabın kendisi için iyi olamayacağını bilmeniz gerekiyor. Aerosol ahşap cila spreyleri...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün adıdır. Reçetesiz satılan ağrı kremleri ve merhemlerde bulunan ortak bir...