Ana SayfaSAĞLIKKİLO VERMEZayıflamak İçin Plan Yapmak ve Motivasyon Gerekir

Zayıflamak İçin Plan Yapmak ve Motivasyon Gerekir

Zayıflamak fazla kilolu olan her insanın hayalidir. Hep o fazla olan ve elbiselerimizde bizi rahatsız eden o hain kilolardan kurtulmayı düşünürüz. Ancak bu konuda çok az insan uzun süren başarılar elde edebilir. Zaten verdikleri kiloları tekrar geri almayıp uzun vadede de  zayıflamış olarak kalan insanlar başka birçok alanda da rahatlıkla başarıyı yakalarlar. En azından daha sağlıklı bir hayata daha da yaklaşmış olurlar.

 

Motivasyon Başlangıç Noktanız Olmalı

Zayıflamak için öncelikle kararlı adımlar gerekir. Gerçekten kilo vermeye karar vermek gerekiyor. Siz aklınızla kilo vermeye karar verdiğinizde sanmayın ki vücudunuz buna tamamen uyacak. Öncelikle beynimizin bir bölümü buna karşı gelecek. Bazı hormon ve salgılarımızı bize karşı savaşacak. Eğer bunları baskılayıp istikrarlı bir kilo verme ve beslenme sistemi düşüncesini kafanızda oturtursanız kilo vermek için en önemli adımları atmış olursunuz. Bu da diğer safhalara çok kolaylıkla geçmenizi ve onları uygularken sıkılıp vazgeçmenizi önler.

 

Kendinize Planlar Yapın

Öncelikli olarak bir süre günlük olarak neler yediğinizi yazın. Buradan tükettiğiniz gıdalar içinde kilo almanız açısından en fazla tehlikeli olanları belirleyin. Ya da yemek yeme alışkanlıklarınız içinde kilo almanıza neden olabilecek ana kalemleri tespit etmeye çalışın. Böylece ne ile savaşacağınızı daha iyi tespit etmiş olursunuz. Örneğin bir ya da iki haftalık yiyeceklerinizin listesini incelediğinizde aslında çok fazla yemek yemeyip aşırı tatlı yiyeceklerden dolayı kilo aldığınızı görebilirsiniz. Ya da çok fazla bir gıda tüketiminizin olmadığını görebilirsiniz. Bu durumda çok hareketsiz olan hayatınızın sizin kilo almanıza neden olduğunu tespit edebilirsiniz.

Bu tespitleri yaptıktan sonra kendinize planlar yapın. Çok kısa sürede değil ama uygun bir vadede kilolarınızdan kurtulmayı planlayın. Bunun için dönemler oluşturun. Örneğin ilk 3 ayda şu kadar, sonra ki 6 ayda bu kadar kilo gibi.

  • Kendinize sağlıklı yiyecekleri içeren alışveriş listeleri hazırlayın.
  • Abur cubur tüketmekten vazgeçin. Glisemik indeksinizi tetikleyecek şekerli, karbınhidratlı yiyeceklerden uzak durun.
  • Egzersiz yapmaya çalışın. Bunun için gayret gösterin.
  • Aklınızla pratiğinizi örtüştürmeye çalışın. Aklınız daha çok hareket etmenizi söylüyorsa ona uyun. Aklınız eğer o yemekten daha az yemenizi söylüyorsa yine onu dinleyin.

Yukarıda açıkladığımız noktalara dikkat ederek ve uyarak gerçekten kalıcı kilolar verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
471TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler