Ana Sayfa SAĞLIK Kuruyemişler! Kavrulmuş mu? Çiğ mi?

Kuruyemişler! Kavrulmuş mu? Çiğ mi?

Kuruyemişler hem çok lezzetli birer atıştırmalık, hem de ciddi birer besin deposu. Kuruyemişlerin kanserden diyabete, beyin sağlığından cinsel güce kadar bir çok olumlu etkisi tezlere bile konu olmuş durumda. Ancak kuruyemiş alırken dikkat edilmeyen detaylardan birisi var; kuruyemişlerin kavrulmuş olması.

Kuruyemişler genellikle daha uzun bir raf ömrüne sahip olması için kavrulur ve bazen de tuzlanırlar. Beslenme uzmanlarının ve doktorların bu konudaki tavsiyesi ise tamamen aksi yönde; yani kuruyemişlerin çiğ yenmesi yönünde. Peki neden?

1- Kuruyemişler çiğ halleri ile ciddi oranda doğal ve sağlıklı yap depoları. Kavruldukları, yani ısıya maruz kaldıkları takdirde bu yağların trans yağa dönüşme ihtimali var. Bu durum da sağlık açısından son derece riskli.

2- Fındık gibi bazı kuruyemişler kavruldukları takdirde ince kabukları da kaybolmakta. Bu kabuklar ise lif bakımından oldukça zenginler ve besin değerleri yüksek.

3- Kuruyemişlerin bir kısmı kavrulurken tuzlanmakta, bu da tansiyon gibi önemli sağlık sorunlarına bir davetiye demek.

4- Kavrulurken çok fazla ısıya maruz kalan kuruyemişler besin değerleri (protein, mineral, vitamin gibi) açısından çiğ hallerine göre oldukça değersizler.

5- Kavrulmuş kuruyemişler insanda normalden daha fazla tüketme isteği uyandırmakta. Kuruyemişlerin çok fazla tüketilmesi ise bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Peki bu kadar büyük farklar varken neden bir de kavrulma gibi ekstra bir zahmete giriliyor diye düşünüyor olabilirsiniz. Öncelikli amaç bu ürünlerin daha uzun bir raf ömrüne sahip olması, yani amaç ticari.

İkinci bir neden ise çiğ kuruyemişlere daha rahat sızabilen bazı zararlı bakterilerin önüne geçebilmek, yani insani bir amaç.

Ancak burada kullanıcı almış olduğu çiğ kuruyemişlerin saklanma koşullarını yeteri kadar iyi sağlarsa bir risk söz konusu değil. Bu yüzden hem çiğ olan kuruyemişi tercih etmekte, hem de gerektiği gibi saklayabilmekte yarar var.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Hasta ve Yorgun Hissetmemek İçin Banyo Detoksu

Sürekli yorgun ve hasta hissediyorsanız, kolayca hazırlayabileceğiniz banyo detoksu ile tüm bunları geride bırakabilirsiniz.Aromatik...

Sindirimi İyileştirmek İçin Suya Ekleyebileceğiniz Malzemeler

Sağlıklı ve iyi çalışan bir sindirim sistemi genel sağlığınızı iyileştirmenin anahtarıdır. Sindirim sisteminiz iyi...

Tahin Yemeniz İçin 10 Neden

Tahinin faydaları sizi şaşırtmaya yetecek kadar çok. En çok tüketilen geleneksel lezzetlerden tahini bir...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Hasta ve Yorgun Hissetmemek İçin Banyo Detoksu

Sürekli yorgun ve hasta hissediyorsanız, kolayca hazırlayabileceğiniz banyo detoksu ile tüm bunları geride bırakabilirsiniz.Aromatik ve keskin bir baharat olan zencefil, tarih boyunca hem yemek...

Kereviz Reçeli Tarifi

Kereviz Reçeli Tarifi. Turşu gibi, reçeli yapılmayan neredeyse sebze kalmadı. Her geçen gün yeni bir reçel tarifi karşımıza çıkıyor. 'Bunun da mı reçelini yapmışlar'...

Tavada Kolay Sade Katmer Tarifi

Katmer Tarifi. Hazır satılan katmerlerin çok yağlı ya da hangi çeşit yağ ile yapıldığını bilmediğiniz için almak istemiyorsanız evinizde kendi katmerinizi yapabilirsiniz. İşte tavada...

Yeşil Çay, Limon-Zencefilli Sıvı El Dezenfektanı

El dezenfektanları üzerine tartışmalar sürerken, evinizde çok basit malzemelerle yapabileceğiniz sıvı el dezenfektanı tarifi vereceğiz. Bu sıvı el dezenfektanı tarifi, esansiyel yağların antiseptik gücü...