Ana Sayfa EĞLENCE SİNEMA Exodus: Tanrılar ve Krallar

Exodus: Tanrılar ve Krallar

Mısır’da firavunların hüküm sürdüğü zamanlarda iki genç delikanlı hükümdar ailesi içinde yetişmiştir. O zamanlarda Mısır’daki krallar kendilerine firavun demekte ve tanrılar gibi hüküm sürmektedirler. İkisi genç de gözüpek, atak  ve cesurdur. Ramses firavunun oğlu Musa ise kardeşinin oğlu yani yeğenidir. Kardeş gibi yetişmişlerdir ancak firavun olmak sadece Ramses’in hakkıdır.

İki delikanlı orduları toplayıp düşmanları ile bir savaşa giderler. Savaş öncesi kahin kadın savaşta prensi ölümden kurtaracak birisinin ileride kral olacağını söyler. Savaş sırasında Ramses’in arabası devrilir ve tam ölmek üzereyken Musa onu kurtarır. Musa böyle kehanetlere önem vermediği için çok umursamaz ancak Ramses etkilenir.

Musa Yahudi Olduğunu Öğreniyor

Ramses için yapılan anıt mezar, saray ve şehrin inşaatında çalışan köleler sorun çıkarmaktadır. Firavun oğlu olan Ramses’e gidip inşaatı kontrol etmesini söyler. Ramses’in canı sıkkın olduğu için Musa onun yerine gidebileceğini ve kölelerle konuşabileceğini söyler. Oraya gittiğinde şehrin valisinin kral gibi bir hayat sürdüğünü görür. Kayıtlara bakan Musa valinin hırsızlık yaptığını görür. Ayrıca orada köle olarak çalışan İbraniler ile de görüşür. Görüştüğü insanların içinde bulunan yaşlı bir adam onunla gece başka bir yerde görüşmek istediğini belirten bir haber gönderir. Musa oraya gider ve yaşlı adam aslında ona Yahudi  olduğunu söyler. Bir kehanetten bahseder. Onun doğduğu yıldaki erkek çocuklardan birinin Yahudileri kurtaracağı kehaneti üzerine firavun o yıl doğan bütün erkek çocukları öldürtür.

Yaşlı adam Musa’nın annesinin ise onu ablasının kucağına bir sepet içinde verdiğini ve su içinde yüzerek firavunun kız kardeşinin olduğu yere geldiklerini, firavunun kız kardeşi onu evladı olarak tanıtıp ablasını da hizmetçisi olarak yanına aldığını anlatır. Yaşlı adam bunları anlatırken odanın kenarında onları dinleyen başkaları da vardır. Bu haberi hemen bu insanlar valiye iletirler. Musa da bu düşünceleri pek dikkate almadan tekrar firavunun yanına döner.

Bu sırada firavun hastalanmıştır ve ölür. Ramses firavun olarak tahta geçer. Musa’yı da baş danışmanı yapar. Hırsızlık yapan vali hakkındaki kovuşturmadan dolayı firavunun yanına gelir ve konuşmak için izin ister. Kendini kurtarabilmek için Musa’nın Yahudi olduğu haberini iletir. Ramses’in içini bir şüphe kemirmeye başlar. Musa kabul etmese de kendini yetiştiren hizmetçinin kolunun kesilmesine engel olmak için bunun doğru olduğunu söyler. Onları bu nedenle sürerler. Musa kervan geçmez kuş uçmaz Kenan diyarına sürülür. Gitmeden ablasından anlatılanların doğru olduğunu öğrenir. Kenan diyarında bir küçük yerleşim birimine yerleşir. Orada evlenir ve bir çocuğu olur. Sonra tanrı ona kavmini oradan kurtarması görevi olduğunu bildirir. O da Yahudileri kurtarmak üzere Mısır’a döner.

Felaketler Gelmeye Başlar

Firavun Ramses ile görüşür ve onu ikna edemez. Sonrasında felaketler gelmeye başlar.  Son olarak bütün Mısırlı çocuklar bir gecede ölürken Yahudi çocuklarına bir şey olmaz. Bu gece Ramses de oğlunu kaybeder. Bunun üzerine Ramses  bütün Yahudilere gitmelerini söyler.

Böylece 400.000 Yahudi alabildikleri kadar eşya ile hızlıca Kenan ülkesine doğru yola koyulurlar. Ramses ölü olan oğlunun da acısı ile sonradan fikrinden vazgeçer ve bir ordu ile peşlerine düşer. Tam Kızıldeniz Kıyısı’nda onları yakalamışken deniz yarılır ve Yahudiler buradan geçerler. Ancak filmde Ramses’in burada ölüp ölmediğini görmek için filmi izlemeniz gerekiyor.

Başrolündeki Hz. Musa’yı Christian Balle’in canlandırdığı filmin yönetmeni ise Ridley Scot. Yahudilerin Mısır’dan kurtuluşunu anlatan film destansı bir dille bunu gerçekleştiriyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Hafta Sonunuza Mutluluk Katacak 9 Film Önerisi

Hafta sonu demek evde sinema keyfi demek olanlar için birbirinden özel ve keyifli film...

Nadide Hayat

Sevilen ünlü yönetmen Çağan Irmak, sinema hayatına ilk uzun metraj filmi olan "Bana Şans...

Filmler Bizi Nasıl Etkiliyor?

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda bizi nefes nefese bırakan filmlerin etkilerine ulaşmışlar. Sinema ya da televizyon...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,851BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...