Ana Sayfa SAĞLIK Göz Kuruluğu

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu; çağımızın yeni hastalıklarından birisi. Geçmişi insanın varlığı kadar eski olsa da teknolojinin getirdiği yeniliklerle birlikte çok daha sık görülmeye başlandı ve artık insanoğlunun %35’i bu sorundan muzdarip. Yani farkında olmasanız da siz de hastalığın ilk basamaklarını yavaş yavaş tırmanmış olabilirsiniz.

* Gözlerinizde yanma ve batma varsa

* Işığa karşı daha duyarlı hale geldiyseniz

* Gözleriniz bazen normalden daha fazla sulanıyorsa

* Ara sıra bulanık görüyorsanız

* Gözleriniz kaşınıyorsa

* Anlık olarak olmayan şeyleri varmış gibi hissediyorsanız

* Gözlerinizin daha kuru, dünyanın eskisine nazaran daha cansız olduğunu düşünüyorsanız

Sizde de göz kuruluğu olabilir, ya da yakın zamanda baş gösterebilir. Öyleyse yazımızı daha dikkatli okuyun.

Göz kuruluğu nedir?

Göz yaşı, gözün sağlıklı kalmasını ve gözleri her kapatıp açışta göz kapaklarını rahat hareket etmesini sağlar. Bazı nedenlerden ötürü göz yaşı üretimi azaldığı takdirde kuru göz ya da göz kuruluğu denen problem ortaya çıkar. Bununla birlikte hem fiziksel olarak gözlerde bir rahatsızlık ortaya çıkar, hem de görme problemleri yüzünden yaşam kalitesi olumsuz etkilenir. Tedavi edilmediği takdirde ise kalıcı sorunlara neden olabilir.

İleride bu problemden ötürü sıkıntı çekmek istemiyorsanız, ya da şimdilik sorun doktora gitmenizi gerektirecek kadar önemli değilse günlük hayatınızda alabileceğiniz bazı önlemler var.

Kontakt lens kullananlar dikkat!

Kontakt lensler göz yaşının daha çabuk buharlaşmasına sebep olduğu için lens kullananların daha dikkatli olması gerekiyor. Lenslerin bakımına dikkat etmek ve düzenli doktor kontrolü bu yüzden önemli.

Sigara içiyor musunuz?

Sigaranın zararları saymakla bitmez pek tabi ama pek farkına varılmayan zararlarından birisi de gözlere. Sigara dumanı göz yüzeyini etkileyerek kuruluğa neden olan en önemli sebeplerden birisi. Sigara içmemek en iyisi ama içenlerin de dumana çok maruz kalmadan, sigara içilen kapalı ortamlarda çok fazla kalmadan biraz daha riski azaltmalarında fayda var.

Bilgisayarla çok içli dışlı mısınız?

Bilgisayar, akıllı telefon ya da televizyon başında çok fazla vakit geçirenler göz kuruluğu şikayetiyle doktora başvuranlar arasında ilk sıradalar. Uzun süre ekrana bakanlarda göz kırpma oranı çok daha düşük, bu da buharlaşmayı artıran en önemli sebep. Bunun için gözleri sık sık kırpmaya, uzun süreler ekrana dalıp bakmamaya, ara sıra uzağa bakarak gözleri dinlendirmeye ihtiyaç var.

Klima ve ısıtıcı kullanırken dikkat

Hem klimanın rüzgarı, hem de ısıtıcıların neden olduğu havadaki kuruluk göz yaşının buharlaşmasında önemli etkenler. Bunun için klimanın direk karşısında uzun süre beklenilmemeli ve ısıtıcı olan ortamlarda ortamın nemini muhafaza etmek için bir miktar açık su bulundurulmalı.

Güneş gözlüğünü ihmal etmeyin

Güneş gözlüğünü sadece çok güneşli havalarda değil, rüzgarlı havalarda da kullanmaya çalışın. Unutmayın kuruluğun sebebi göz yaşının hızlı buharlaşması; nemsiz, çok sıcak ve çok rüzgarlı ortamlar da bunun için biçilmiş kaftan.

Bütün bunların haricinde bazı göz operasyonları, ilaçların yan etkileri, menapoz ve romatizma gibi bu durumu tetikleyen nedenler de var. Ancak bu durumlarda muayene olmaktan başka bir şansınız yok. Fakat günlük yaşantınızda daha dikkatli olduğunuz takdirde bu sorunla karşılaşma riskiniz oldukça az.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,805BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...