Ana Sayfa HAYAT Yaratıcı Kişilerin Özellikleri

Yaratıcı Kişilerin Özellikleri

Sıradan olmayan, tabulara, alışılagelmiş hareketlere, düşüncelere uyma zorunluluğu hissetmeyen, etrafındaki eksiklikleri görebilecek kadar dikkatli, bu sorunların kaynağını bulabilecek kadar zeki, sorunlara çözüm getirebilecek kadar bilgi ve tecrübeye sahip kişi yaratıcıdır. Yaratıcı kişi; özgün olmalı, hata yapmaktan korkmamalı, olumlu düşünebilmeli, özgür olmalı ve kendini sevmelidir. Pratik zekaya sahip olmalı, olaylara bakış açısı ve hayalleri sınırlandırılmamış, önyargılardan arınmış olmalıdır. Ayrıca problem çözme yeteneği olmalıdır.

Yaratıcı kişi;

• Ortalamanın üzerinde sıradışı olmalıdır.

• Diğer insanların üzerinde etkili olabilmelidir.

• Karizmanın haricinde onları motive edebilmelidir.

• Ele aldığı olaya toplumun baktığı açılardan farklı belki de çocukça bakabilmelidir.

• Kalıpların dışına çıkmayı, tabuları yıkabilmeyi bilmelidir.

Yaratıcı Kişilerin Kişilik Çizgileri

Duygular: Yaratıcılık, başından sonuna dek duygu yüklü bir süreçtir. Tüm yaratıcılık türleri de duygu elemanları ve heyecansal faktörler taşırlar. “Öç alma, düşmanlık, kıskançlık”, hareketli birer yaratıcılık kaynağıdır.

Başat Olma: Ben algısı açık ve olumlu, kendine güvenli, ilgilerinden emin, ben merkezci olan yaratıcı bireyler, ikna edici kişilerdir ve belli bir liderlik tipi ortaya koyarlar. Bu tutum, tüm engellerden bağımsız davranma, kendini ifade etme, düşüncelerini geliştirme, sürekli gelişme isteğinden kaynaklanmaktadır.

Yalnızlık: Yaratıcı kişiler daha az sosyal, bir araya gelmeye daha az eğilimli, kişiler arası ilişkilerden kaçan bireylerdir. Bu yalnızlık, kendi kendine yetebilme kapasitesinin sağladığı özellikle var olabilmektir.

Merak: Merak, algılanan bir yeniliği araştırma ve herhangi bir şey hakkında bilgi aramadır. Merak; bireyi, yeni durumlar, yeni objeler aramaya yönelten zihinsel bir zevk
yönelimidir.

Bağımsızlık: Yaratıcı bireyin en önemli özelliği bağımsızlıktır. Otoriteyi, hiyerarşiyi, sosyal statüyü ve standartları yok sayar. Ancak; guruba ait olma gereksinmesi yokmuş gibi davranırken, aynı anda başkalarının duygu ve düşüncelerine duyarlık gösterir ve empatiden yararlanır.

Çaba: Yaratıcı birey, aşırı çalışan bireydir ve başarısını her şeyin üstünde tutar.

Oyun: Yaratıcı eylemin hem bir parçası hem de nedeni olan ve herhangi bir karmaşadan yeni bir düzen kurmayı amaçlayan oyun, yaratıcılığın temelidir.

Çelişkiler: Yaratıcı birey, hem aşırı duyarlı hem de tutarlı olabilir. Varolan kuralları yıkıp yok eder; ama etkinlik içinde yaratıcıdır.

Yaratıcı Tipler Nasıl Düşünür ve Hareket Ederler?

Yaratıcılık şimşek gibidir, düzensiz aralıklarla görülür. Bunun nedeni ve sonucu vardır. Dikkatli bir çalışmayla her ikisi de bilinebilir. Genellikle yaratıcı tipler normal olmayan ve tam açıklanamayan çocukluk çağına sahiptirler. Farklılaşma ve aksilik beraberinde yaratıcı gelişmeyi vücuda getirir. Yaratıcı tipler muhalif düşünür, hemen karşılaştırma yapar ve tek vücut haline getirirler. Yaratıcı kişilerin her türlü problemleri algılama şekilleri tamamen farklıdır. Yaratıcılığın özü, müzikal yeteneğe benzer. İsterseniz teori ve tekniği öğrenebilirsiniz, istediğiniz kadar alıştırma yapabilirsiniz, özelliğinizi üstün bir şekilde geliştirebilirsiniz fakat sahip olduğunuz zihinsel yeteneğin bazı sınırları vardır.

Kavramsal Akıcılık: Yüksek yaratıcılar, düşük yaratıcılığa sahip olanlara göre daha yüksek sayıda fikri hızlı ve farklı olarak oluşturabilmektedirler.

Kavramsal Esneklik: Yüksek yaratıcılar, çok daha kolay olarak yaklaşımlarını veya örneklerini değiştirebilirler.

Orijinallik: Yüksek yaratıcılar, önceden haber verilmeyen sorunlara beklenmeyen cevaplar vermeye eğilimlidirler.

Karmaşıklık İçin Tercih: Yüksek yaratıcılar, kolayın ve netin arkasında bir şeyler görmeyi arzularlar.

Yargıda Bağımsızlık: Yüksek yaratıcılar, özellikle anlaşmazlık sırasında düşüncelerinde çok daha fazla sabit ve inatçıdırlar

Sapma: Yüksek yaratıcılar, kendilerini az önemsenen yaşam faktörleri gibi hissederler. Kendilerini farklı görürler ve yalnız olduklarını düşünürler.

Otoriteye Karşı Davranış: Yüksek yaratıcılar, otoriteyi kalıcı olduğundan çok, geçici olarak görürler. Kesin emirle doğrulanmış anlık performansın rastlantısal olduğunu düşünürler. Onlara göre kişisel bağlılık zorunluluklara göre daha fazla ilişkinin parçasıdır.

Uyarı Kabullenme: Yüksek yaratıcılar uçuk olmayı, vahşi ifadeleri ve maymun iştahlı fikirleri beğenirler. Kendi içlerindeki sesi dinlerler, özgündürler ve “biraz tuhaf” olarak adlandırılmak onlar için kompliman olarak kabul edilebilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Küçük Yatak Odasını Büyük Gösterme Yöntemi

Yatak odaları evin en önemli bölümlerinden biridir. Ama günümüzde evler küçüldükleri için yatak odaları...

Yatak İçin Doğru Battaniye Nasıl Seçilir?

Soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezi battaniye alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?Bir battaniye satın...

Deri Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Deri Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Deri spor ayakkabılarınızı ilk giymek için kutudan çıkardığınızda, yüzeylerinde...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Evcil Hayvanları Hasta Edebilecek Şaşırtıcı Bitkiler

Evcil Hayvanları Hasta Edebilecek Şaşırtıcı Bitkiler. Evlerimizdeki ve bahçelerimizdeki bitkiler güzel, narin ve masum görünse de, bunların bazıları özellikle evcil hayvanlar için o kadar...

Soğan Halkası Tarifi

Soğan Halkası Tarifi. Genellikle sağlıklı bir beslenmede kızarmış ürünler olmaz. Ancak durum böyle değildir. Yüksek sıcaklıklarda ( hindistancevizi yağı veya donyağı gibi) güvenli olan...

Küçük Yatak Odasını Büyük Gösterme Yöntemi

Yatak odaları evin en önemli bölümlerinden biridir. Ama günümüzde evler küçüldükleri için yatak odaları da eskisi gibi büyük değiller. Ancak siz yapabileceğiniz bazı değişiklikler...

Salonda Feng Shuiye Göre Olması Gereken 8 Unsur

Feng Shui tarzı bir evinizin olmayabilir. Ancak yine de huzurlu, enerjisi yüksek bir eviniz olsun istiyorsanız, dikkat etmeniz 8 unsur bulunuyor. Bunları gerçekleştirmeniz halinde...