Ana Sayfa HAYAT “Kim Korkar Hain Kurttan” 50 Yıl Sonra Yeniden Sahnede

“Kim Korkar Hain Kurttan” 50 Yıl Sonra Yeniden Sahnede

Amerikalı yazar Edward Albee tarafından yazılan unutulmaz oyun Kim Korkar Hain Kurttan, ilk olarak 1962’de Broadway’de sahnelenmiş ve Tony Ödülü almaya hak kazanmıştı. Aradan 1 yıl geçmeden de Kenter Tiyatosu’nda oynanmaya başlanan oyunun başrollerinde ise usta isimler Yıldız Kenter, Müşfik Kenter, Bülent Koray ve Gülsüm Kamu vardı.

Aradan 50 yıl geçti ve Oyun Atölyesi, 2013 yılında oyunu yeniden sahneye koydu. Oyunun yönetmen koltuğunda 26 yaşındaki genç isim Hira Tekindor var, başrollerde ise Zerrin Tekindor, Tardu Flordun, Şükrü Özyıldız ve Nilperi Şahinkaya.

Sahnelendiği ilk günden itibaren büyük ilgi gören oyuna eleştirmenler ve otoriteler de duyarsız kalmadı ve hem oyunculara, hem de genç yönetmen Hira Tekindor’a bir çok ödül geldi. Oyunun görmüş olduğu ilgi şu an ilk günlerinden çok daha fazla ve salonda koltuklara ilave sandalyelerde bile izleyici görmek mümkün.

Oyunun konusu ile ilgili çok fazla ipucu vermeden bahsetmek gerekirse;

Oyunun temelinde orta yaşlarda bir çiftin aşk ve nefret dolu ilişkisi var. Çift, bir gün evlerine gelen genç bir çifti davet eder ve ikilinin birbirlerine karşı sürekli oynadıkları cesur ve sarsıcı oyunlar genç çifti de içine alınca sırlar ardı ardına ortaya dökülmeye başlar. Konu itibarı ile ele alınacak olursa da bir olay örgüsünden ziyade durum hikayesi.

Tek mekan ve 4 oyuncunun soluksuz konuşmalarını içeren oyunu izlemeye gidecek olanları ise 3 perdelik oldukça uzun bir oyun bekliyor. Sadece hikayeyi ele alacak olursak, hikaye tüm klasik eserlerin ortak özelliği olan hem zamanına, hem de geleceğe hitap edebilme gücüne sahip. Ancak oyunun bir çeviri olduğu ara ara gözünüze batmıyor değil, bu bazen hikayeden soyutlanmanıza ve kendinizi dahil edememenize neden olabiliyor. Ayrıca hikayedn biraz daha farklı olarak komedi unsurlarının oyuna fazlaca dahil edilmeye çalışılması da temelde anlatılmak istenen sorunların daha yüzeysel geçilmesini sağlamış.

Oyunu her izleyen herkes, özellikle de orta yaş çiftler hikayede kendine ait bir parça bulabilir ve oyunla ilgili olumlu ya da olumsuz yorumlar yapabilir. Ancak neredeyse izleyen herkesin hemfikir olduğu bir konu var; o da Zerrin Tekindor ve Tardu Flordun’un unutulmaz oyunu. İkili o kadar muazzam bir oyun ortaya koyuyor ki bir süre sonra genç çifti oynayan Şükrü Özyıldız ve Nilperi Şahinkaya’yı sahneye yakıştıramamaya başlıyorsunuz.

Tiyatro severler oyunu muhtemelen kaçırmamıştır ama sahnede oyun izlemek isteyip arayış içerisinde olanlar için son dönemin en güzel oyunlarından birisi. Hayatı başlı başına ele alan bir oyun istiyorsanız fazlaca umutlu olmayın; sadece güzel vakit geçirilebilecek oyunlardan birisi. Ya da ömrünüz boyunca unutamayacağınız bir oyuna gideceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ama tiyatronun neden bu denli önemli bir sanat dalı olduğu hakkında aklınızda soru işaretleri varsa ve sıradan bir dizi oyuncusu olmakla tiyatroda bir usta olmanın arasındaki farkı merak ediyorsanız kesinlikle bu oyun kafanızda birçok şeyi netleştirecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,859BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...