Ana Sayfa GÜZELLİK CİLT BAKIMI Cilt Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt sağlığı hem kadınlar için hem de erkekler açısından çok önemlidir. Eğer cildiniz ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız bu konuda ciddi önlemler almanız gerekebilir. Aksi taktirde vücudumuzun en çok görünen yerlerinden biri olan yüzümüzde ya da kollarımızda cildimizde oluşan istenmeyen görüntüler sergilenecektir. Bu hem sağlık açısından sorun oluşturmakla birlikte hem de görüntü olarak rahatsız edeceği için psikolojik olarak da bizi gerçekten sıkıntılı bir ruh haline doğru itebilir. Bu nedenle cildimize iyi bakmalı ve ona iyi gelmeyip zarar verecek şeylerden de sakınmalıyız.

Eğer cildimize iyi bakmazsak bunun sonuçlarını kısa veya orta vadede hemen cildimizde oluşan istenmeyen görüntü ve yapılar ile görebiliriz. Bu nedenle nelerden uzak durup nelere yakın durmamız gerektiğini iyi belirleyip bunlara da uymamız gerekir.

Cilt Sağlığı İçin Uymamız Gerekenler

Makyajla uyumayın: Makyaj malzemeleri hem kimyasal maddeler içerirler hem de ciltteki gözenekleri ister istemez kapatırlar. Eğer tüm gün cildimizin üzerinde böyle bir tabaka ile dolaşırsak hava alamayacağı için bir süre sonra cildimiz kurumaya başlayacaktır. Hatta bu oksijensizlik nedeniyle cildimizde ölü hücreler çok daha fazla oluşmaya başlayacaktır.

Sigara içmeyin: Sigara cilt sağlığı açısından en büyük tehlikelerden birisidir. Vücuda ciddi zararları olan sigaranın cilt üzerinde de aşırı zarar verici etkisi vardır.

Aşırı alkol tüketmeyin: Aşırı tüketilen alkol de cilt sağlığına zararlı olacaktır.

Yeterli Miktarda Su İçin: Eğer vücudunuzda uygun miktarda su bulunmazsa deri hücreleriniz beslenemez ve büzüşüp, kurumaya başlarlar. Bu da cilt kuruluğuna ve sağlıksız bir cilde neden olur.

Çok baharatlı, asitli, aşırı yağlı ya da alerji yapan besinlerden uzak durun: Bu tarz besinleri tüketmeye devam ederseniz cildinizde beklediğiniz düzelmeleri sağlamanız çok zor olacaktır.

Cildinizi sık sık ve yeterince temizleyin: Cildimizi düzenli olarak bol su ile temizlemezsek cildimizde olan gözenekler bir süre sonra kapanırlar. Eğer bunların üzerini cildimizi temizleyerek açmazsak cildimiz yeterince hava ve oksijen alamaz.

Stresli bir hayattan uzak durun: Kimi insanlar özellikle stresli hayatlarından dolayı cilt sorunları yaşarlar. Eğer bu stresten kurtulurlarsa ciltlerindeki sorunlar da ortadan kalkar. Psikolojik olarak ortaya çıkan bu tür sorunlar için psikolojik destek alıp, onları ortadan kaldırarak ruh dünyamızı onarırken cildimizin de düzelmesini sağlayabiliriz.

Az uyumak cildi bozar: Az uyuyarak vücudun ve cildimizin yeterince dinlenip kendini onarması için gerekli hormonları salgılamasını engellemiş oluruz. Bu nedenle az uyuyan insanların ciltlerinde daha yoğun sorunlar görülebilir. Uykularımızı dengeleyerek bu sorundan kurtulabiliriz.

Aşırı kahve tüketimi: Aşırı kahve tüketimi bazı insanlarda alerjilere neden olabilir. Bu alerji ile yüzde ve ciltte küçük kahverengi lekeler oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kahve tüketimimizi optimum seviyede tutmalıyız.

Kalitesiz makyaj malzemeleri: Kalitesiz, içinde ne olduğunu bilmediğimiz ve kimyasal etkileri ciltler üzerinde yeterince test edilmemiş malzemelerden uzak durmalıyız.

Sivilceleri sıkmayın, onlarla oynamayın: Ciltte oluşan sivilceleri sıkarak ya da sürekli onlarla oynayarak daha büyük bir alana yayılmasına neden oluruz. Bu nedenle cildimizde bir sivilce ortaya çıktığında onunla sürekli oynamadan streril bir ortam sağlayarak geçmesini beklememiz gerekir. Eğer uzun sürede iyileşmiyorsa bir uzmana göstermeniz gerekecektir.

Güneşten yeterince korunun: Özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde cildimizi güneş koruyucuları ile güneşten korumamız gerekir. Eğer yeterince korumazsak cildimizin kurumasına, yeterince beslenememesine neden olur.

Her duyduğunuz ya da satılan maskeyi cildinize uygulamayın: Klinik testleri yeterince yapılmamış sadece bir yerlerden okuyup duyduğunuz maskeyi cildinize uygulamayın. Sonrasında cildinizde düzeltilmesi çok zahmet ve zaman gerektirecek tahribatlar oluşabilir.

Aktardığımız ipuçlarına uyarsanız ciddi bir rahatsızlığınız yoksa cilt sorunu yaşama ihtimaliniz ciddi anlamda düşecektir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Eklem Ağrısı İçin Zencefil Kullanmanın 4 Farklı Yolu

Eklem ağrısı farklı uygulamalar ve yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlar arasında eklem ağrısı için en etkili...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...