Ana Sayfa KARİYER Ön Yazı (Cover Letter) Nedir? Nasıl Yazılır?

Ön Yazı (Cover Letter) Nedir? Nasıl Yazılır?

Çoğumuz eğer işimizden memnunsak bir özgeçmiş hazırlamıyor, sanki hep o şirkette çalışacakmışız gibi hareket ediyoruz. 🙂 İşimizden mutsuz olmaya başladığımızda, “dur ben bir cv hazırlayayım” diyerek aklımıza ne geliyorsa yazıyoruz ya da tam tersi hiç bir şey yazmıyoruz….  Aslında sizi karşı tarafa en iyi temsil edecek şey, sizin özgeçmişiniz. Bu sebeple ne yazdığınız, ne kadar yazdığınız ve nasıl yazdığınız çok büyük bir önem taşıyor.

Bu bağlamda sizlere Ön Yazı (Cover Letter) Nedir? Nasıl Yazılır? konularında biraz bilgi vermek istiyorum.

 

ÖN YAZI (COVER LETTER)

Ön yazı, sizi işverene tanıtır ve bir sayfa uzunluğundadır. Ön yazınızın içeriğiyle özgeçmişinizi tamamlar nitelikte olması gerekir. Mümkün oldukça konuyu dağıtmayın çünkü okuyanın ilgisi çok çabuk azalır.  Ön Yazı, okuyucuda sizinle ilgili ilk izlenimleri yarattığınız, ilgi uyandırmak için vurucu nokta olarak kullanabileceğiz ve bir sonraki aşamada okuyucuyu harekete geçirmeye yönelik kullanabileceğiniz önemli bir araçtır. Ön Yazı, özgeçmişinizin kısa bir özeti değil; sahip olduğunuz olduğunuz niteliklerin, okuyucu için neden önemli olduğunu anlattığınız yerdir.

Eğer Ön Yazı yazma konusuna çok fazla önem vermiyorsanız bir defa daha düşünmelisiniz. İnsan Kaynakları uzmanlarının, Yöneticilerinin ve Danışmanların özgeçmişleri ve Ön Yazıları birlikte okumak yerine zamanları olmadığı, bu nedenle çoğunlukla Ön Yazıları bir kenara koyup yalnızca özgeçmişler üzerine yoğunlaştığı düşünülür. Bazen de klişeleşmiş Ön Yazıların başvuran adayları yeterince tanıtmadığı düşünülerek bir kenara konulduğu da düşünülebilir.
Buna karşılık birçok araştırmanın sonucu potansiyel işveren konumundaki firmaların bir çoğunun sizin hakkınızda ilk izlenimlerini Ön Yazınızı okuyarak oluşturduklarını göstermektedir.

En olumlu etkiyi yaratabilmek için önce yazdığınız yazının önemini iyi kavramış ve üzerinde düşünmüş olmanızın büyük faydası var. Bu yazıda altını çizmekte fayda gördüğünüz kişisel ve profesyonel özelliklerinizi vurgulayabilirsiniz. Ön Yazı aynı zamanda fikirlerinizi nasıl organize ve kendinizi ne netlikte ifade edebildiğinizin göstergesidir.  Ön Yazıyı suya atılan bir taş olarak da düşünebilirsiniz, yani bir anlamda ilk hareketi yaratan ve sonra büyüyecek halkaların başlangıcı.

Ön Yazı Yazmaya Başlamadan Önce

Ön Yazınızı yazmaya başlamadan önce,  genel olarak okuyucuya yaklaşım tarzınızı ve takip etmek istediğiniz genel anlatım stratejinizi belirlemeniz istediğiniz sonuçları almanızda size yardımcı olacaktır.

Bu amaçla kendinize aşağıdaki soruları sorarak ilk adımı atabilirsiniz:

1. Potansiyel işveren neye ihtiyaç duyuyor? En çok hangi yetenekleriniz, bilginiz ve tecrübeleriniz hedeflediğiniz işe kabul edilmenizde size avantaj sağlayacaktır?

2. Amacınız ne? Özel olarak ilgilendiğiniz bir pozisyona mı başvuruyorsunuz, görüşmek için randevu almak mı, yoksa yalnızca şirketteki genel olarak iş imkanları hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz?

3. Hangi özelliklerinizi ön plana çıkaracaksınız? Eğer bir iş ilanına başvuruyorsanız, ilanda belirtilen özellikler ile ilişkilendirilebilecek özelliklerinizi ön plana çıkarın. Eğer genel bir ilana başvuruyor ya da sadece özgeçmişinizin o şirkette bulunmasını ve olabilecek olan belirli pozisyonlar için gelecekte de değerlendirilmeye alınmasını istiyorsanız sizin için önemli olan, tercih edeceğiniz alanlarda değerlendirilmeniz için size avantaj kazandırabilecek ve şirketin genel işe alma prosedürlerini dikkate alan özellikleriniz üzerinde durun.

4. Hangi tecrübe ve geçmiş başarılarınız başvurduğunuz pozisyonla ilişkilendirilebilir? Üçüncü soruda belirtmiş olduğunuz özelliklerinizi destekleyebileceğiniz başarılarınız var mı?

5. Neden bu şirkette çalışmak istiyorsunuz? Şirket hakkında bilgileriniz nelerdir? Ürünlerini veya servislerini tanıyor musunuz? Şirket vizyonlarını, misyonlarını, organizasyonel kültürlerini, hedeflerini ve felsefelerini kendi değerleriniz, geçmiş tecrübeleriniz ve hedefleriniz ile nasıl ilişkilendirebilirsiniz?

Bu sorulara nasıl cevap verebileceğinize karar verdiyseniz ön Yazınızı yazmaya başlayabilirsiniz.

Ön Yazı Nasıl Yazılır?

Genelde her türlü yazıda olduğu gibi Ön Yazılarda da giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin olması önerilmektedir. Her bir bölüme ne kadar önem verileceği, ne kadar bilgi aktarılacağı size, başvurduğunuz şirkete ve ilgilendiğiniz pozisyonlara göre değişiklik gösterebilir.

Giriş
Bu bölüm, işverene kim olduğunuzu, eğer ilan başvurusu ise bu ilanı nerede gördüğünüzü açıkladığınız yerdir. Kendinizi, başvurduğunuz pozisyon ile ilişkilendirmenizi sağlayacak şekilde kısa cümlelerle tanıtabilirsiniz. Neden özgeçmişinizi göndererek bu şirkete başvurduğunuzu, iş ilanına başvuruyorsanız ilanı nerede ve nasıl gördüğünüzü belirterek, ilan başvurusu değil genel bir başvuru ise kariyer beklentilerinize kısaca değinerek açıklayabilirsiniz.

Gelişme
Bu bölümde kısa cümlelerle ve açık bir şekilde başvurduğunuz şirket ve pozisyon ile neden ilgilendiğinize, hangi özelliklerinizin size bu pozisyonda avantaj sağlayabileceğine ve geçmiş iş tecrübelerinizdeki başarılarınıza değinerek sizin neden değerlendirmeye alınmanız gerektiği konusunda okuyucuda ilgi uyandırın. Bu bölümde sahip olduğunuz niteliklere genel olarak değinerek başlayıp, ardından gerekirse detaya inerek örneklerle bu özelliklerinizi destekleyebilirsiniz. Daha sonra şirket ve başvurduğunuz görevle ilgili ne tür bilgilere sahip olduğunuza ve neden bu göreve uygun olabileceğinize okuyucunun dikkatini çekebilirsiniz.

Sonuç
Bu bölümde, başvuru amacınızdan, şirket hakkında bildiklerinizden ve ulaşmak istediğiniz sonuçlardan bahsedebilirsiniz. Ön Yazının amaç kısmını, paragraf halinde ya da bir liste halinde yazabilirsiniz.

Şirket hakkındaki bildiklerinizi, neden onları seçtiğinizi ve onlarla çalışmak istediğinizi açıklarken kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz bilgiler başvuracağınız pozisyon ile değişmekle birlikte genel olarak şirketin piyasadaki referansları, satış rakamları veya cirosu, şirket büyüklüğü (hem Türkiye’de hem de yurtdışında), şirket kültürü ve yönetim felsefesi gibi aslında o şirketteki tüm çalışanları ve çalışmak isteyenleri ilgilendiren konularda bilgi sahibi olduğunuzu gösterin. Böylece başvurduğunuz şirketler sizin özellikle onları seçtiğinizi düşünebilirler ve yazınız amacına daha kolay ulaşabilir.

Kapanış cümleniz ise sadece okuyucuya zamanını ayırdığı ve sizi olumlu bir aday olarak değerlendirdiği için teşekkür ettiğiniz yer olmamalı. Burası aynı zamanda bundan sonra sizin iletişimi nasıl sürdüreceğinizi (telefon veya e-mail ile), onları görüşme randevusu belirleyebilmek için ne zaman arayacağınızı belirttiğiniz yerdir.

Ön Yazınızı göndermeden önce, anlam, gramer ve noktalama işaretlerinde olabilecek hataları düzeltmek amacıyla son bir kez daha okuyun. Tüm adımları tamamladıysanız imzanızı atarak,yazıyı bitirebilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

 

Genel Kurallar

Ön Yazılar bir sayfadan daha uzun olmaz. Hayattaki her şey gibi Ön Yazının da, bir başlangıcı, gelişmesi ve bitişi vardır. Genellikle başlangıçta kim olduğunuzu ve CV’nizi neden yazdığınızı açıklamanız gerekiyor. Bunun ardından kendinizi pazarlama bölümü gelir ve  burada da fazla abartmadan şirkete neler katabileceğinizi kısaca anlatın. Bitiş bölümünde okuyucuya teşekkür etmenin yanı sıra, ileride tekrar nasıl temas kurulabileceğine yani sürecin nasıl ilerleyeceğine dair yol gösterebilirsiniz.

Ön Yazıyı yazarken direkt konuya girmeyin. Önce fikirleri bir araya toplayın ve neler yazabileceğinizi planlayın. Aşağıda verdiğimiz soruları cevaplamanız size başlangıç için yardımcı olacaktır.

1. İlk olarak kendinize, CV’nizi göndereceğiniz (başvurduğunuz pozisyonun) şirketin ihtiyaçlarının neler olduğunu sorun? Bu pozisyonu doldurmak için kişilerin hangi yetenek, bilgi, ve tecrübelere sahip olmaları gerektiğini göz önünde bulundurarak bu ihtiyaçları belirlerseniz, daha sonuç-odaklı bir Ön Yazı yazmış olacaksınız.

2. Bu şirkete artı değer olarak katabileceğiniz birkaç özelliğinizi düşünün. Eğer iş ilanına başvuruyor iseniz bu özelliklerinizin ilanda aranan özelliklerle yakın/aynı olmasına dikkat edin. İlan başvurusu yapmıyorsanız ya da ilanda aranan özellikler belirtilmemişse, yetenek, bilgi ve tecrübelerinizi pozisyonu hayal ederek yazarsanız çok daha başarılı bir Ön Yazı yazabileceğinize eminiz.

3. Neden başvurunuzu bu şirkete yaptınız? Şirket hakkında yeterince bilginiz var mı? Mutlaka işveren (CV’nizi okuyan kişi) neden onlara başvurduğunuzu bilmeli. Bu şirket hakkında sizi çeken neydi? Ürünleri, sağladıkları servisler, şirket felsefesi, misyon, kurum kültürü, şirket hedefleri vb.

Önemli Noktalar

1. Ön Yazınızı gönderdiğiniz hedef okuyucuya ve sektöre göre özelleştirin.

2. Başvurduğunuz şirketin size neler katabileceğinden çok, sizin onlara neler katabileceğinizden bahsedin.

3. Kariyer hedeflerinize odaklanın. Şirketin size verebileceği her türlü pozisyonu kabul edebilecek durumda olsanız bile bunu belli etmeyin.

4. Genel anlamda, hem eski işyerlerini hem de yaşamınız hakkında herhangi bir negatif olaydan bahsetmeyin.

5. Anlatmak istediğiniz konunun etrafında dolaşarak anlatmayın, kısa ve öz biçimde anlatmaya çalışın.

6. Yazıyı bir sayfadan fazla uzatmayın.

7. Mutlaka ve mutlaka iki kere hatta üç kere tekrar geriye dönüp Yazıyı kontrol edin.

8. Ön Yazıyı ve CV’nizi göndermeden evvel, arkadaşlarınıza okutarak onların fikirlerini alın.

9. Kolay erişebileceğiniz yerlerde ön Yazınızın ve CV’nizin kopyalarını, farklı şekillerde (mektup, fax ve e-mail dosyası) olarak saklayın. Gönderi yaptıktan sonra hangi firmaya, ne zaman gönderdiğinizin kayıtlarını tutun.

 

Aşağıdaki sitelerde örnekler görebilirsiniz.

http://jobsearch.about.com/od/coverlettersamples/a/coverlettsample.htm

http://novoresume.com/career-blog/cover-letter-examples

http://www.bestcoverletters.com/

http://www.prospects.ac.uk/covering_letters.htm

http://www.quintcareers.com/cover_letter_samples.html

http://www.cvtips.com/cover-letter/view-free-cover-letters.html

http://www.resumecoverletterexamples.com/

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,872BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...