Ana Sayfa HAYAT Evde Aydınlatma Nasıl Olmalı

Evde Aydınlatma Nasıl Olmalı

Evdeki aydınlatma durumu bizim tüm ev yaşantımızı etkileyecektir. Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evlerimizde özellikle akşamları ve geceleri ışığın rahatsız olmayacağımız seviyede olmasını isteriz. Etrafımızı rahatlıkla görmek en doğal isteklerimizden biridir.

Eğer evinizdeki odalarda ve diğer alanlarda bulunan aydınlatma üniteleri ve ürünlerin yeterli ya da fazla olup olmadığından emin değilseniz bu durumda bazı kriterlere dikkat ederek değerlendirebilirsiniz. Bu kriterleri de şu şekilde özetleyebiliriz.

Öncelikle içinde bulunduğunuz oda ya da bölümün orada rahatlıkla bir şeylere çarpmadan ya da takılmadan yürünebilecek kadar aydınlık olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Zaten insan bunu bir bakışta anlar. Peki orada gerçekleştirilecek tüm aktiviteler için yeterine ışık var mı? Ya da odada ya da bölümde bulunan ışıklar oranın en uzak noktalarına kadar yeterine aydınlık olmasını sağlıyor mu? Odada özellikle aydınlatmak istediğim bölüm yeterince aydınlık mı? Veya bizi huzurlu hissettirecek bir sıcaklık havası verebiliyor mu? gibi soruları sormamız gerekiyor.

Aydınlatma Türleri

Aydınlatma türleri aslında amaçlarına göre sınıflanır. Bunlar ortam aydınlatması, vurgu aydınlatması ve görev aydınlatması olarak ayrışırlar.

Ortam aydınlatması, içinde bulunulan oda ya da bölümün tamamen aydınlatılmasıdır.  Bunun için genellikle tavan lambaları kullanılır. Orada da normal lambalar, floresanlar, tavan armatürleri, tavana gömülü spotlar ve avizeler gibi ürünler kullanılır.

 Vurgu aydınlatması ise odada bulunan bir nesneye ya da bölüme dikkatleri çekmek için orayı yoğun ya da farklı renklerle aydınlatma biçimidir.

Görev aydınlatması ise okumak, yazmak,  çalışmak,  makyaj yapmak gibi amaçlarla kullanılır. Bunlara örnek vermek gerekirse masa lambaları, abajurlar, makyaj lambaları verilebilir.

Saydığımız tüm bu aydınlatma türlerinde amaç istenilen aydınlık seviyesini sağlamaktır. Kimi insanlar evin biraz aydınlık olmasını isterken kimileri de evlerinin ya odalarının hafif loş olmasını severler.  Yukarıdan ya da aşağıdan aydınlatma olarak değil de ihtiyaca göre belirlenen aydınlatma türlerinin kullanılması gerçek verimli sonuçları sağlar. Bu nedenle ihtiyacınız olan aydınlatma türünü belirleyerek biran önce hayata geçirmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,851BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...