Ana Sayfa HAYAT Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınabilir/Ödenmeyebilir?

Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınabilir/Ödenmeyebilir?

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nce alınan kararla birlikte 10 yıl geriye dönük şekilde kredi kartı aidatlarını geri almak mümkün oldu. Ancak bir çok kişi bu konudan çok fazla haberdar olmadığı, ya da başvuruda bulunmak zor geldiği için bu fırsatı değerlendirmemiş durumda. Biz de bu işlemin sanıldığı kadar zor olmadığını ve bunun için neler yapmanız gerektiğini anlatmak adına kısa bir yazı hazırlayalım istedik.

Ne Kadar İade Alabilirim?

Ailenizde 3 kredi kartı olduğunu ve 10 yıldan fazla süredir bu kartları kullandığınızı varsayalım.

Kredi kartı yıllık aidatları yeni alınan bir kararla artık 25 TL’yi geçemeyecek. Ancak geriye dönük baktığınızda ortalama yıllık kart aidatları 50 TL civarlarında. Kısaca şu şekilde bir hesap ortaya çıkıyor;

10 yıl x 3 kart x 50 TL = 1500 TL.

Hiç de azımsanacak bir miktar değil.

Kredi Kartı Aidatını Kesin Olarak Alabilir miyim?

Kredi kartı aldığınız banka ile yapmış olduğunuz sözleşmede kart aidatlarına rıza gösterdiğinize dair bir madde yoksa evet; kart aidatlarınızı geri alabilirsiniz. Yargıtay’ın almış olduğu karardan sonra verilen kartlarda artık bu madde bankalar tarafından büyük bir itina ile sözleşmeye eklense de genellikle 2012 yılından önce alınmış kartların bir çoğunda bu madde yok.

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Almak için Ne Yapmalıyım?

* İlk yapmanız gereken bankanın müşteri hizmetlerini arayarak geçmişe dönük şekilde alınan bütün ücretlerin iadesini istemek. Bu aşamada bankanın size olumsuz cevap vereceğinden emin olabilirsiniz.

* Hemen vazgeçmiyoruz. Eğer kredi kartınızı düzenli olarak kullanıyorsanız ve borçlarınızı da düzenli şekilde ödüyorsanız iade yapılmadığı takdirde kartınızı kapatacağınızı söyleyebilirsiniz. Bankaya ve müşteri profiline göre bazen bu tehdit işe yarayabilir.

* Bütün bunlar işe yaramadıysa, ki genelde işe yaramaz. Hemen bankaya iadeli taahhütlü olarak bir dilekçe göndermeniz gerek. Bunun için örnek dilekçe yazımızın sonunda “Kredi Kartı Aidatını Geri Almak için Örnek Dilekçe” başlığıyla mevcut. Bu örneği kullanarak dilekçenizi hazırlayabilirsiniz.

* Bu aşamada da sonuç alamayabilirsiniz. O zaman kesin çözüm olacak olan hakem heyetine başvuruda bulunacaksınız. Bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına giderseniz, burada zaten hazır olan dilekçeleri kullanarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Bundan sonra yapacağınız hiçbir şey kalmıyor. Çok büyük ihtimalle bankadan paranızı tabiri caizse söke söke alacaksınız.

Sözleşmemde Aidat için Madde Var Ama Yine de Kart Aidatı Ödemek İstemiyorum?

Özellikle yakın zamanda bir kredi kartı çıkarmışsanız aidatları geri alma şansınız muhtemelen olmayacaktır. Ancak ödemiş olduğunuz aidatları iptal ettirme ve bir daha aidat ödememe şansınız var.

Bu durumda da ilk yapacağınız şey bankayı arayarak talebinizi bildirmek ve talebiniz olumsuz karşılanırsa kartı iptal ettireceğinizi söylemek. Bunu blöf olarak kullanabilecekken çok fazla ileri giderseniz kartınızı iptal ettirme aşamasına da gelebilirsiniz.

Bu işe yaramadıysa da genelde bütün bankaların yapmış olduğu kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Bir ya da iki fatura için otomatik ödeme talimatı verildiği takdirde birçok banka bu aidatları almayabiliyor. Siz de bunu değerlendirerek; hem aidat ödemeyebilir, hem de faturalardaki gecikmenin önüne geçerek faiz ödemekten kurtulabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Almak için Dilekçe Örneği

1

Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi hk.

Bankanızın ………………………………… numaralı kredi kartı müşterisiyim. Her yıl bankanıza, anılan karta ait kredi kartı aidatı ödemekteyim.

Ancak, çeşitli tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da “kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.”

Ayrıca, bu konuda, Yargıtay 13.Hukuk Dairesi’nce verilen ve ekte sunulan 2011/4736 esas ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının BK, 125 Md ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;

1- On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım kredi kartı aidat ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren bir listenin tarafıma verilmesini,

2- On yıl geriye dönük olarak benden kesilen yıllık kart ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini,

Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Saygılarımla,

22

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca...

Yüz Maskesini Dezenfekte Etme Yolları

Yüz Maskesini Temizlemenin Yolları. Kumaştan yapılan yüz maskesini covid 19 sebebiyle çok fazla kullanıyoruz....

12 Ev Zararlısı ve Onlardan Kurtulmanın En İyi Yolları

Evinizde böcek sorunu yaşıyor ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, bu haber tam da...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın. Yedikleriniz saçlarınızı çok fazla etkiliyor. Eğer doğru besinleri almazsanız saç tellerinizi kırılıp, cansızlaşabilir ve dökülür. İyi haber şu...

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca temizlemeye yarayan bulaşık deterjanı, evde başka temizlik işleri için de...

Nar Suyu İçmeniz İçin 14 Neden

Nar suyu, meyve suyunun sağlıklı olması için yeşil olması gerekmediğini kanıtlamaktadır. Aslında, bazı durumlarda, daha sağlıklı seçenek bile olabilir. Nar tohumlarından gelen bu tatlı,...

Kolay Yoldan Pesto Sos Nasıl Hazırlanır?

Pesto Sos Nasıl Hazırlanır? Fesleğen özellikle Akdeniz mutfaklarında çok sık kullanılan bir bitkidir. Yeşil rengi ve mükemmel aroması ile ilave edildiği yemeklere, makarnalara ve...