Ana Sayfa HAYAT Dale Carnegie’nin Hayat Hikayesi

Dale Carnegie’nin Hayat Hikayesi

Sizinle çok güzel bir hayat hikayesi paylaşacağım. Bir çok IK’cının bildiği bir kişinin hayat hikayesi hem de… Dale Carnegie, 24 Kasım 1888 – 1 Kasım 1955 tarihleri arasında yaşamış, Amerikalı yazar, hatip, kişisel gelişimci ve kişiler arası iletişim uzmanıdır. İlk basıldığı 1936 yılında 30 milyondan fazla satış yapan ve günümüzde de hâlâ popülerliğini koruyan ve pek çok dile çevrilen “How to Win Friends and Influence People” “Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı”, kitabının yazarıdır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dale_Carnegie

http://www.dalecarnegie.com/

Dale Carnegie sonradan çok ünlü bir konuşmacı, eğitimci ve yazar olmasına rağmen kendisinin çok enteresan bir hayat hikayesi var… Her zaman söylediğim bir şey var biliyorsunuz, her zaman ne yapmak istediğinizi ve hangi yoldan gitmek istediğiniz bilin… Ne istediğinizi biliyorsanız zaten ister istemez o yolda ilerliyorsunuz demektir… Yolunuzu bilmiyor ve hedefinizin ne olduğu hakkında bir fikriniz yoksa işte o zaman gittiğiniz yol dallanıp budaklanır ve siz de maalesef kaybolur gidersiniz.

Dale Carnegie’nin Hikayesi

Yıl: 1902. Yer: Kansas City’den yüzlerce km uzaktaki bir sel yatağına kurulmuş ufacık, haritada nokta kadar küçücük bir kasaba olan Missouri, Harmony Church. Genç kahramanımız:  Dale adında iyi huylu ama güvensiz bir lise öğrencisi.

Cılız, atletik olmayan ve huysuz Dale, namuslu ama iflasın eşiğinde bir domuz çiftçisinin oğludur. Anne ve babasına saygı duyar ama onların yoksulluktan mustarip adımlarının izinden gitmekten korkar. Dale başka şeylerden de korkar: Gök gürültüsü ve yıldırımdan, cehenneme gitmekten ve önemli anlarda dilinin tutulmasından. Düğün gününden bile korkar: Ya aklına müstakbel eşine söyleyecek hiçbir şey gelmezse?

Bir gün bir Chautauqua Konuşmacısı (Chautauqua 19. YY’ın sınlarıyla 20.YY’ın başlarında ABD’de bir hayli popüler olan bir yetişkin eğitimi hareketleridir.) kasabaya gelir. 1873’de ortaya çıkan ve NewYork merkezinin dışında konuşlanmış Chautauqua hareketi, edebiyat, bilim üzerine dersler vermeleri için yetenekli konuşmacıları ülkenin dört bir yanına gönderir. Taşralı Amerikalılar bu konuşmacılara, dış dünyadan getirdikleri göz kamaştırıcı esinti –ve dinleyicileri hipnotize etme güçleri- için değer verir. Kasabaya gelen konuşmacı fakirlikten zenginliğe giden hikayesi ile genç Dale’i büyüler; bir zamanlar kasvetli bir geleceği olan boynu bükük bir köy çocuğuyken, karizmatik bir konuşma tarzı geliştirir ve Chautauqua’da sahneye çıkar. Dale konuşmacının ağzından çıkan her kelimeye sıkıca tutunur.

Birkaç yıl sonra Dale topluluk önünde konuşmanın değerinden bir kere daha etkilenecektir. Ailesi Missouri, Warrenburg’un 5 km dışındaki bir çiftliğe taşınır, dolayısıyla yemek ve yatak için para ödemeden üniversiteye gidebilecek duruma gelir. Dale, kampüsteki konuşma müsabakalarını kazanan öğrencilerin Lider addedildiğini görür ve onlardan biri olmaya azmeder. Her müsabakaya kayıt yaptırır ve pratik yapmak için geceleri aceleyle eve döner. Tekrar tekrar kaybeder ancak Dale sebatkardır ama iyi bir hatip olduğu söylenemez. Anak en nihayetinde çabalarının karşılığını almaya başlar. Kendini bir konuşma şampiyonu ve kampüs kahramanına dönüştürür. Diğer öğrenciler konuşma dersleri almak için ona başvurur; onları eğitir ve onlar da kazanmaya başlar.

Dale 1908 yılında üniversiteden ayrıldığında ailesi hala fakirdir ama Amerika’nın şirket dünyası hızla büyümektedir. Henry Ford iş ve keyif için sloganını kullanarak Model T’leri peynir ekmek gibi satmaktadır. Elektrik orta sınıfın evlerini aydınlatır, binalara kurulan tesisat, onları gece yarıları gece yarıları evin dışına yapılan yolculuklardan kurtarır.

Yeni ekonomi yeni bir insan türü gerektirmektedir; bir satış elemanı, sosyal bir operatör, hep gülen bir yüz, buyurgan bir tokalaşma ve iş arkadaşlarıyla iyi geçinirken aynı anda onları gölgede bırakma kabiliyeti. Dale, sayıları giderek artan satış elemanlarından biri olur ve sahip olduğu az biraz şeyin yanı sıra dilbazlığıyla yola koyulur.

Dale’in soyadı Carnegie’dir (aslında Carnagey; ilerleyen zamanlarda, büyük sanayici Andrew’u çağrıştırması için yazılışını değiştirir.) Armour and Company için sığır eti satmakla geçen meşakkatli birkaç yılın ardından, topluluk önünde konuşma eğitmeni olarak kendine bir yer açar. Carnegie ilk dersini NewYork’ta 125. Sokak’taki YMCA akşam okulunda verir. Akşam okulu öğretmenlerinin aldığı ücret olan seans başına 2$’ı talep eder. Topluluk önünde konuşma dersinin ilgi uyandıracağından şüphe duyan müdür bu parayı ödemeyi reddeder.

Ancak ders bir gecede sansasyon yaratır ve Carnegie, gençken kendisini zorlayan güvensizliğin kökünü kazımalarında iş adamlarına yardım etmeye adanmış Dale Carnegie Enstitüsü’nü kuracak denli ilerler. 1913’te ilk kitabı Public Speaking and Influencing Men in Business’i (Topluluk Önünde Konuşma ve İş Dünyasındakileri Etkileme) yayınlar. Piyano ve banyonun lüks olduğu günlerde diye yazar, Carnegie, konuşma kabiliyetine sadece avukatın, vaizin veya devlet adamının ihtiyaç duyduğu hususi bir hüner olarak bakılırdı. Bugünse bunun, iş dünyasının kıyasıya rekabetinde öne geçmek isteyenlerin elinde bulunması elzem bir silah olduğunu fark ediyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,800BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...