Ana Sayfa HAYAT Araçlarda Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Araçlarda Kış Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle kar yağışının gelmesi ile birlikte her gün haber bültenlerinde kimi zaman can sıkıcı kimi zaman da oldukça komik görüntülerle birlikte kaza haberleri verilmeye başlar. Ancak uzaktan izlediğimiz bu haberlerin bir öznesi olmamak adına araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken birkaç husus var.

Araçlarda Kışa Hazırlık Bakımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

* Havalar soğumaya başladığı zaman normal lastikler yerine kış lastikleri takılmalıdır. Sanıldığı gibi kış lastiği sadece kar yağdığı zaman değil, hava sıcaklıklarının +7 dereceden daha düşük olmaya başladığı andan itibaren takılmaya başlanmalıdır.

Soğuk hava normal lastikleri sertleştirecek ve yol tutuşunu azaltacaktır. Ayrıca yağışlı ve karlı havalarda da kanallarının farklı olması sayesinde kar lastiği yola çok daha iyi tutunacaktır.

* Kalorifer ve rezistans sisteminin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

* Elektrik sistemi tamamıyla kontrol edilmelidir. Tahrip olmuş kablolar ve elektrik aksamı yağmur, kar ve nemli hava ile birlikte çok daha kolay arıza verebilecek ve sizi yolda bırakabilecektir.

* V kayışının gerginliği kontrol edilmelidir. Yaz aylarında genleşen kayışlar gerdirilmeli, gerekirse değiştirilmelidir.

* Silecek ve fıskiyelerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Uzun süre kullanılmayan fıskiyelerin ağzı kireçlenmiş, silecek lastikleri ise güneşten gevrekleşmiş ve sertleşmiş olabilir.

* Yaz aylarında hiçbir sorun çıkarmayan akünüz, soğuk havalarda aracınızı çalıştıramayabilir. Havalar henüz çok soğumadan akünün kontrolü yapılmalıdır.

* Antifriz ölçtürülmelidir. Radyatördeki suyun donmasını önleyen antifrizin yetersiz olması soğuk bir kış sabahı size sürpriz olabileceği gibi aracın motorunda da ciddi sorunlara yol açabilecektir.

* Sis farlarının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmeli ve gerekirse onarılmalıdır.

Karlı Havalarda Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Öncelikle karlı havalarda, ya da kar yağma ihtimalinin yüksek olduğu zamanlarda araçları bir süreliğine kullanmamak yapılması gereken ilk şey. Ancak yine de mecburi haller söz konusu ise karlı havalarda yola çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken ve belki de sizin için hayati önem taşıyacak birkaç husus var.

* Arabaya binmeden önce; kalorifer, rezistans, lambalar, silecekler ve fıskiyelerin çalıştığından emin olunmalıdır.

* Arabada zincir, çeki halatı, şarj kablosu, kürek, kara saplanma ihtimaline karşı paspas ya da kum, reflektör ve hatta bir de yedek akü bulundurulmalıdır.

* Uzun yola çıkılacaksa bunlara ilaveten su, battaniye, bot, eldiven, mum, çakmak ve besin değer yüksek bir miktar gıda da yola çıkmadan önce arabaya koyulmalıdır.

* Uzun yola çıkacak olanlar yolculuk öncesinde yakıt depoları ve telefon şarjları dolu olacak şekilde yola çıkmalıdır. Mümkünse araç içi telefon şarj aletlerinden de temin edilmelidir.

* Yolculuk öncesinde hangi güzergahın kullanılacağı hakkında yakınlar bilgilendirilmeli ve yol üzerinde nerelerde konaklanabileceği, hangi noktalarda yerleşim yeri olduğu önceden öğrenilmelidir. Yolculuk esnasında önceden belirlenen rotadan vazgeçilirse, bu durum hakkında yakınlara da bilgi verilmelidir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı nasıl yapılır? Birçok hastalık için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilecek esansiyel yağlar...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Bulaşık Deterjanı Banyonuzda Harikalar Yaratır!

Bulaşık deterjanı banyo temizliğinde de kullanılabilir. Banyonuzda sabun artıklarına veya inatçı lekelere karşı düzenli...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı nasıl yapılır? Birçok hastalık için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilecek esansiyel yağlar var. Limon yağı, yağlı saçları temizlemek, akneleri iyileştirmek ve baş...

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi olduğu kadar çevredekileri de rahatsız eder.Ev yapımı şuruplar ile kalıcı...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...