Ana Sayfa KARİYER Şirketler En Kötü Durumlar İçin Senaryo Hazırlamalılar

Şirketler En Kötü Durumlar İçin Senaryo Hazırlamalılar

Bir önceki yazımda, şirketinizde geliştirebileceğiniz 4 ana süreç ve beceriden ilk maddeyi yani Otopsi Yapmayı sizlere anlatmıştım. Bu yazımda ise En kötü – durum senaryolarından bahsedeceğim.

Eğer şirketiniz doğası gereği başarısızlıktan korkuyorsa, yenilginin en azından beklenmesi ve ona göre plan yapılması için mevcut zihniyeti yavaş yavaş ve adım adım değiştirmeniz gerekebilir. Bunu yapmanın yollarından biri de, farklı durumlara göre senaryolar planlamak ve bunu yaparken de en kötü durumu da düşünmektir. Bu planlamada yanlış gidecek her şeyin beyin fırtınasıyla ortaya çıkartılıp masa üstüne yatırılması ve hem riskleri hem de kaygıları azaltmak için hafifletme ve beklenmedik durum planlaması yapılmalıdır.

Bu anlamda güzel bir örnek vermek istiyorum. 2009 yılında Ford, Ford Fiesta’yı ABD’de piyasaya çıkartırken tam da bunu yapmıştır. Ford’un sıradan vatandaşlara, 6 ay süreyle kullanmaları ve deneyimlerini sosyal medyada belirtmeleri için 100 adet yeni arabayı internetten dağıtmıştır. Bu uygulamasıyla Ford Hareketi’ni başlatmıştır. (http://chapter1.fiestamovement.com/ ) Bu arada bir de rekabet yaratıp ve temsilci olarak adlandırılan her kişi yüklediği ya da yazdığı her video, blog, tweet ve fotoğraf için puan toplayarak sıralamaya dahil olmuşlardı. YouTube’da yayınlanan ve Fiesta hareketini yaymakta yardımcı olan yorum ve rating için de puan alacaklardı.

Sonuç şaşırtıcıydı. Aralık 2009’da arabanın piyasaya çıkarılışının arifesinde, YouTube videoları 6 milyon kez, Flickr fotoları 740 bin kez izlenmiş, 3.7 milyon Twitter mesajı yollanmıştı. Ayrıca Ford 80 bin kişiden araba ile ilgili enformasyon talebi almıştı ve bunların %97’si daha önce bir Ford marka araba sahibi değildi. Hedef Y kuşağında yeni Fiesta farkındalığı %40’a erişmişti ve bu oran yıllardır piyasada olan bir arabaya eşitti. Kampanya %100 sosyal medya temelliydi. Ford’un finansal krizde hiçbir destek almayan tek ABD oto imalatçısı olduğunu belirtmek istiyorum. Bu işi kesinlikle çok iyi yapmışlardı.

Yüzeyde bu girişim sorun yaratacak gibi görünüyordu, ya biri arabayı çarpsaydı? Ya biri yaralansaydı? Her şeye hazırlıklı olmak için Ford çeşitli senaryolar planlamış, tatbikatlar yapmış, akıllara gelen tüm olasılıkları yazmış ve tepkileri planlamıştı. Kim dahil olacak, kime haber verilecek, ne zaman ve nasıl? Bütün bunlar, mayıs ayının bir öğleden sonrasında, Brooklyn’deki temsilcilerden biri Fiesta’sının kaybolduğunu bildirdiği zaman karşılığını bulmuştu.

Araba benekli canlı pembeydi ve ABD’deki diğer 99 aracın sadece çok küçük bir bölümü bu renkte olduğu için saptanması zor değildi ama polisin arabayı çektiğine dair bir tutanak bulunmadığından, arabanın çalınmış olduğu ilan edildi. Araçlarda pek iyi çalışmayan GPS izleme sistemi vardı ve arabanın son görüldüğü yer Güney Connecticut’da bir yerdi.

Ford’un küresel dijital ve multimedya iletişim yöneticisi Scott Monty, Twitter’da şöyle bir bildiri yayınladıklarını belirtmişti. Güney connecticut’ta I-95 üzerinde kuzeye doğru giden sürücüler, eğer benekli canlı pembe bir Fiesta görürseniz bizi haberdar edin. Cumartesi sabahı Washington D.C. Georgetown’da bir Fiesta görülmüş ama arabanın, o hafta sonu Georgetown Üniversitesi’nden mezun olacak başka bir Fiesta kullanıcısına ait olduğu ortaya çıkmıştı. Monty hemen Twitter’da şöyle yazmıştı. Sahibi törenden çıkmadan arabayı yerine koysanız iyi olur.

Bu arada Brooklyn’de arabasını kaybeden temsilci, arabayı park ettiği yeri düşünmüş, bir önseziyle NewYork polisinin arabaları çektiği yere gitmiş ve bir arkadaşını omuzlarına çıkararak alana bakmasını söylemişti. Arkadaşı pembe Fiesta’yı alanın ortasında görmüştü. Fiesta arabalarının 100 tanesinde de Michigan üretim plakası olduğu, dolayısıyla aracın olması gereken yerde park etmediği düşünülmüştü. Ford, kullanıcının park ücretini ödemesine izin verildiğine ve arabasını geri aldığına dair NewYork polisini ikna etmişti.

Bu kuşkusuz en kötü durum senaryosu değil ama yine de rahatsızlık yaratacak bir olaydı ve Ford’un önceden hazırlık yapma çabası sayesinde büyümemişti. Ford çeşitli senaryolar hazırlamıştı ve gerektiğinde sosyal medya yoluyla hızlı tepkide bulunabilecekti. Ama sorunlar için hazırlıklı olmanın ötesinde bu planlamanın büyük bir etkisi olmuştu. Ford Yönetim ekibi özgüven içinde, herhangi bir aksamanın getirebileceği tüm sonuçların, sorumlu bir şekilde düşünüldüğünü, verilecek tepkilerin gözden geçirildiğini ve risklerin en aza indirildiğini biliyordu.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,856BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...