Ana Sayfa HAYAT Hayatınızı Değiştirecek Günlük 8 Alışkanlık

Hayatınızı Değiştirecek Günlük 8 Alışkanlık

2015’e girdiğimiz yeni yılın ilk günlerinde itibaren, bu yılı nasıl geçireceğimiz ile ilgili kendi kendimize hedefler koymaya başladık bile. Neler yapacağız, neleri başaracağız, nelerden vazgeçeceğiz ve nasıl bir hayat süreceğiz gibi konular, yılın ilk günlerinden itibaren gündemimizi oluşturmaya başladı.

Yoğun bir yıl olacağı kesin, ancak günlük bir takım alışkanlıklar edinerek bu yılı oldukça iyi bir hale getirebiliriz. Gün boyu ihtiyaç duyacağımız enerjiyi yapacağız aktivitelerden sağlayabiliriz. Sağlıklı yaşarken stresten kaçabiliriz. Bunlar gibi pek çok şeyi, kararlılıkla başarabiliriz.

Aşağıda, tüm yılı huzur içinde geçirmemizi sağlayacak olan 8 alışkanlığı sıraladık;

1. Erken Kalkın!

Çoğumuza sabah yataktan kalkmak oldukça zor geliyor. 5 dakika fazla uyumanın hesaplarını yapıyoruz. Ancak biz uyurken dünya dönmeye devam ediyor. İşlerimize daha erken başlamak, herkes uyurken biraz olsun sessizliği dinlemek ve güne daha dinamik hazırlanmak için mutlaka erken kalkın. Çalışma ortamınızda güne en hazır olan kişi siz olun.

2. Okuyun!

Çok basit bir tavsiye olarak, “okuyun” demek istiyoruz. Her gün bir şeyler okuyun. Öğrenin, yorumlayın, araştırın; ancak ne olursa olsun okumaktan vazgeçmeyin. Bu şekilde hem birikimli, hem de hayatın sürprizlerine hazır biri olarak yolunuza devam edeceksiniz. Öğrenme ve ilerleme, okumaktan geçiyor. Beyin kıvrımlarını hareket ettirmek ve onları daha çok geliştirmek için, mutlaka her gün bir şeyler okuyun.

3. Egzersiz Yapın!

Mutlaka günlük egzersizinizi yapın. İster sabah erkenden, ister ise akşamüstü ile birlikte egzersiz periyodunuzu başlatın. İnanın ki spor yapan ve hareket eden bünyeler, karşılarındaki insanlara göre çok daha rahat bir hayat geçiriyorlar. Hem sağlık açısından, hem de psikolojik açıdan günlük egzersiz yapmak kişilere çok şey katıyor.

4. Sahip Olduklarınızın Değerini Bilin!

Günlük koşuşturmacalar ve kişisel isteklerin arasında, sahip olunan şeylerin kıymeti kaybolup gidiyor. Yaşanılan en ufak bir sıkıntılı durumda ya da başa gelen stresli bir olay sırasında, sahip olunanların değeri unutulup gidiyor ve kıymet bilmemem durumu baş gösteriyor. Oysaki çok değerli insanlara ve kavramlara sahipsiniz. Bunları arada aklınıza getirerek mutlaka kendinizde güç bulun. Şükretmek, çoğu zaman insana moral verir. Şükredin.

5. Gün Başlamadan Önce Planınızı Yapın!

Henüz daha günün yoğunluğu başlamadan önce, sabah erkenden ya da bir gece önceden planlarınızı netleştirmeye başlayın. Bu sayede emin adımlar atmış olacaksınız. Gün başlayınca plan yapmanızın bir kıymeti kalmayacak. O nedenle her daim planlı olun ve bu planları gereken zamanlarda yapın.

6. İlk Olarak Yüksek Derecede Önemli İşlerinize Yoğunlaşın!

Gün içinde mutlaka birden fazla işiniz olacaktır. Bu işlerinizin planını yaparken önem derecesi yüksek olan işlerinize öncelik verin. Bu sayede hem stresiniz azalır, hem de planlama yapmanız daha kolay olur.

7. Her Zaman Bir Adım Önde Olun!

Planladığınız işlerinizi bitirince hemen kenara çekilmeyin. Mutlaka önünüze çıkacak olan bazı önemli işlerinize de o sırada başlayın. Bazı işlere başlamak ve bitirmek için illa zamanlarının gelmesi beklenmez. O nedenle zamanı etkin kullanın ve ekstra işlerinizi devam ettirin.

8. Her Gün Kendinizi Bir Alanda Geliştirin!

Öğrenme ve gelişimi süreci kesinlikle bitmez. Her gün yeni bir konuya merak salabilirsiniz. Her gün farklı ve yeni bir şey öğrenebilirsiniz. Buna ciddi anlamda inanmalı ve zaman ayırmalısınız. Çünkü yeni şeyler öğrendikçe genç ve üretken kalacaksınız. Yaşlanmamak, yavaşlamamak ve geride kalmamak için her gün kendinizi belli bir alanda geliştirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun,...

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz

Bitki Hidrosolü (öz suyu) Yapabilirsiniz. Hidrosoller, hidrolat olarak da anılır, çiçek veya bitki özsuları,...

6 Mutfak Eşyasının Ucuzunu Almayın

6 mutfak eşyasının ucuzunu almayın. Daha ucuz bir mağazadan çok daha ucuz bir ürün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...