Ana Sayfa KARİYER Açık Liderliğin Yeni Kuralları

Açık Liderliğin Yeni Kuralları

Açık Liderliğin Yeni Kuralları

Liderlik, liderliği arzulayanlar ile izlemeyi seçenler arasında bir ilişkidir.

Bugünün geçmişten farklı olan özelliği, yeni teknolojiler sayesinde kontrolü bırakabilmeniz ama yine de yönetimi elimizde tutabilmemizdir. Bunun da nedeni, daha iyi ve daha ucuz iletişim araçlarıyla hem müşteriler hem de çalışanlar tarafında olup bitenler konusunu çok yakından izleyebilmenizdir.  Bu yeni ilişkilerin sonucu Açık Liderliktir ve kısaca bir tanım olarak bakarsak:

Kontrol etme ihtiyacından vazgeçecek özgüvene ve alçak gönüllüğe sahip olmak ve hedeflere erişmek üzere kendilerini adamaları için insanları yüreklendirmektir. Açık Liderlik yeni ilişkiler getirir.

Ve bu yeni ilişkileri anlamak ve yönetmek için bir takım kurallara ihtiyacımız vardır:

  • Müşterilerinizin ve çalışanlarınızın gücünü kabul edin.

Bunun doğruluğunu kabul ettiğinizde ilişkileriniz daha eşit ve daha gerçek olacaktır. Böyle bir anlayışa sahip olmazsanız müşterilerinizi ve çalışanlarınızı yeri doldurulabilir kaynaklar olarak görmeyi sürdürecek ve bu doğrultuda davranacaksınız.

  • Güven geliştirmek için sürekli paylaşın.

Bütün başarılı ilişkilerin özünde güven yatar. Güven oluşturmanın en sık rastlanılan yoluysa, insanların söylediklerini yapmalarıdır. Ancak bugünün gittikçe artan sanal ve birbiriyle ilişkili ortamlarında güven, günlük konuşmalarla da gelmektedir. Düşüncelerini, aktivitelerini ve kaygılarını paylaşan insanların yinelenen başarılı etkileşimi, ilişkiyle sonuçlanır. Bloglar, sosyal ağlar ve Twitter gibi yeni teknolojiler, paylaşmanın maliyetini ortadan kaldırmakta ve bu yeni ilişkilerin oluşmasını kolaylaştırmaktadır.

  • Merakı ve alçak gönüllülüğü destekleyin.

Gönderilen bilgi karşılıklı alışverişle birlikte yürümezse, paylaşma hızlı mesajlaşmaya dönüşebilmektedir. Birisinin ne yaptığı ve bir şeyin o kişi için neden önemli olduğu hakkında merak sergilemek paylaşmayı bir temele oturtur, diğer insanların duymak istediklerine odaklar ve sizin söylemek istediklerinizle bir denge yaratır. Merak alçak gönüllüğü getirir, bunun sonunda da öğreneceğiniz daha çok şey olduğunu ve hatalarınızı kolaylıkla kabul edebileceğiniz bir entelektüel olgunluğa erişirsiniz.

  • Açıklığınızı hesap verilebilirliğe dayandırın.

İlişkilerde hesap verilebilirlik 2 yönlü bir sokak gibidir. İlişkideki beklentileri ve bu beklentiler karşılanmazsa yaşanacak sonuçları açıkça ortaya koyar. Dolayısıyla ürününüz bir sorun yaratmışsa yapmanız gereken ilk şey nedir? Özür dilemek ve sorunu nasıl çözeceğinizi düşünmek.

  • Başarısızlıkları bağışlayın.

Hesap verilebilirliğin doğal sonucu bağışlayıcılıktır. İlişkilerde her zaman aksaklıklar olur ve en sağlıklı ilişkiler, o noktadan ilerletilerek, kin ve suçlama geride bırakılarak kurulur. Bu başarısızlığın kabul edildiği anlamına gelmez, tersine hata tanınmış ve anlaşılmıştır.

EYLEM PLANI: AÇIK LİDERLİĞİN ZORLUKLARINI ANLAMAK

Bu kuralları akılda tutarak kendinize şu soruları sorabilirsiniz. Bu sorular size bir başlangıç noktası sağlayacak ve aynı zamanda, gitmek istediğiniz yere varmada size bir yol haritası sağlayacaktır.

  • Müşterilerinizin veya çalışanlarınızın sosyal teknolojileri kullanmaları konusunda sizi en korkutan ve en zorlayan şeyler nelerdir?
  • Müşterilerinizle ilişkilerinizin yapısını nasıl tarif edersiniz? Peki ya çalışanlarınızla? Ortaklarınızla?
  • Bu ilişkilerin 2 yıl sonra nasıl olmasını istersiniz? Kontrolü bırakma konusunda ne büyük korkularınız nelerdir?
  • Kontrolü bırakma konusunda sizi en fazla tedirgin eden şey nedir?
  • Kontrolü bırakmanın ve açık olmanın size getireceği en önemli fırsatlar neler olabilir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,833BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Yemeğinizin Tadını Bozan 7 Pişirme Hatası

Yemeğinizin tadını bozan 7 pişirme hatası.. Lezzetli bir yemek iyi pişirme alışkanlıklarıyla başlar! Yemeklerinizin lezzetini bozabilecek bu 7 hatayı yapmadığınızdan emin olun. 1. Fırın Kapısını...

Meyve ve Sebze Temizleme Spreyi + 3 Bekletme Yöntemi

Meyve ve sebze temizleme spreyi çok önemlidir. Hepimiz böcek ilaçlarının zararlı olduğunu biliyoruz ve yapabildiğimiz zaman organik satın almamız gerekiyor. Peki ya taze ürünlerimizde...

Patlamış Mısır Yemeniz İçin 7 Neden

Patlamış mısır herkesin en sevdiği atıştırmalıkların başında gelir. Atıştırmalıklar genellikle kilo yapıcı ve zararlı olarak görülür. Oysa patlamış mısırın faydalarını okuyunca şaşıracaksınız. Sağlıklı bir tahıl Patlamış...

Külotlu Çorapların Ömrünü Nasıl Uzatırsınız

Külotlu çorapların ömrünü nasıl uzatırsınız? Rengârenk, desen desen külotlu çoraplar gardırobumuzdaki en büyük yardımcılarımız. Ancak özellikle külotlu çorap giymeye alışık değilseniz, veya bakımını nasıl...