Ana Sayfa HAYAT PRATİK Pratik Çözümlerin Olmazsa Olmazı Sirkenin 10 Faklı Şekilde Kullanımı

Pratik Çözümlerin Olmazsa Olmazı Sirkenin 10 Faklı Şekilde Kullanımı

Özellikle orta yaş ve üzerindekiler, takvim yapraklarının arkasındaki pratik bilgiler kısmına aşinadır. Bu bilgilerin neredeyse tamamına yakınında ise bir şekilde sirke geçer. Peki market raflarında yüzüne neredeyse bakılmayan sirke gerçekten bu kadar mucizevi bir ürün mü? Yoksa bu iş bilmez bir editörün aklına gelen her türlü soruna sirke ile çözüm bulma çabası mıydı? Merak ettik ve araştırdık.

Sonuç; sirkenin çözüm olamadığı şeyleri yazmak çok daha kolay olabilirdi. Ama biz yine de en ilginç 10 tanesini sizler için listeleyelim istedik.

1-Sebze ve Meyveleri Temizlemek için

Sebze ve meyveleri temizlemek için sadece su ile durulamak yeterli olmayabiliyor. Pek tabi deterjan kullanmak da sağlık açısından oldukça zararlı. Bunun için 4 litre suyun içine, 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyup meyve ve sebzeleri önce bu suyun içerisinde yıkıyoruz, sonra normal su ile duruluyoruz.

2-Eldeki Soğan, Sarımsak ve Balık Kokusunu Gidermek için

Yemek yaparken ele sinen kötü kokuları önlemek için; yemek hazırlamaya başlamadan önce ellerimizi saf sirke ile biraz ovuyoruz ve balıkları temizlemeye ya da soğanları doğramaya öyle başlıyoruz.

3-Yumurta Haşlarken

Yumurta haşladığımız suya litre başına 2 yemek kaşığı sirke koyuyoruz. Böylece hem yumurtalarımız kaynar suda çatlamıyor, hem de çok kolay soyuluyor.

4-Evdeki Kötü Kokudan Rahatsız Olunca

Sigara, balık ya da yanmış bir yemek yüzünden eve sinen kokuyu gidermek için; ağzı açık ufak kapların yarısından biraz fazlasını sirke ile doldurup kokunun sindiği odalara koyuyoruz. Birkaç gün içinde tüm koku yok oluyor.

5-Kepek Sorunu için

Saçımızda kepek sorunu varsa, her duş sonrasında durulama suyuna bir miktar elma sirkesi ekliyoruz ve saçlarımızı bu suyla duruluyoruz. Birkaç kullanım sonrasında hem kepek sorunumuz azalıyor, hem de saçlarımız parlaklık kazanıyor.

6-Zayıflamak için

Diyet yaparken bir bardak su içerisine 1 kahve kaşığı bal ve 1,5  kahve kaşığı elma sirkesi koyup her gün bir kere içiyoruz. Böylece çok daha hızlı şekilde kilo verebiliyoruz.

7-Sivilce ve Lekelerden Kurtulmak için

Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile yüzümüzü bir pamuk yardımı ile temizliyoruz ve su ile duruluyoruz. Hem var olan lekelerden kurtulmaya başlıyoruz, hem de yeni lekelerin önüne geçiyoruz.

8-Bulaşık Makinesinde

Bulaşık makinemiz bulaşıkları sürekli lekeli olarak çıkarıyorsa parlatıcı yerine bir çay bardağı sirke koyuyoruz. Böylece hem zararlı kimyasallardan, hem de lekelerden kurtuluyoruz.

9-Mutfak Tezgahını Temizlerken

Mutfak tezgahını temizlerken geride kalan kimyasallardan korunmak için deterjan yerine sirke tercih ediyoruz. Bunun için bir litre suya 2 bardak sirke katıyoruz ve hem çok güçlü, hem de doğal bir temizleyici elde etmiş oluyoruz. Temizlik bittiğinde ise su ile durulamayı unutmuyoruz tabi.

10- Kireç Tutmuş Çaydanlık ya da Isıtıcıları Temizlemek için

Kireç tutan çaydanlık ve su ısıtıcılarımızı temizlemek için içlerine bir miktar sirke koyup kaynatmaya başlıyoruz. Böylece hem kireçlerden hem de kireç sökücülerin kanserojen etkilerinden kurtulmuş oluyoruz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,789BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...