Ana Sayfa SAĞLIK İnsomnia (Uykusuzluk Hastalığı) Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Kritik Nokta

İnsomnia (Uykusuzluk Hastalığı) Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Kritik Nokta

Uyku problemi olarak hayatlara yansıyan insomnia, beraberinde pek çok psikolojik rahatsızlığı da getirebiliyor. Bunun yanı sıra astım, şizofreni, depresyon, kalp krizi ve panik atak gibi tehlikeli durumları da tetikleyebilen bu rahatsızlık hakkında pek bilinmeyen 5 olguyu sizler için derledik.

1. Aslında 2 Tip İnsomnia Var

Kronik insomnia ve kronik olmayan insomnia olarak ikiyi ayrılabilen bu rahatsızlık çerçevesinde, günlük hayatın koşuşturmacası ve heyecanından kaynaklı olarak uyku problemleri yaşanması kronik olarak değerlendirilmezken, eğer son haftalarda ciddi boyutta uyku problemleri çekiliyorsa, özellikle bir haftada 3 ya da 4 gece bu rahatsızlık baş gösteriyorsa, doktora görünülmesinde fayda var. Bu çeşit kronik insomnia olarak değerlendiriliyor.

2. Her Gece Daha Farklı Olabilir

İnsomnia rahatsızlığı çekenlerin ortak görüşü, bir gecenin diğer gece ile çok fazla benzerlik göstermemesi durumu olabiliyor. Gecelik rutin yatma saatlerinde, hangi saatler arasında nasıl tepkiler ile karşılaşılacağı daha önceden net bir şekilde ortaya konulamıyor.

3. Arkadaşlar ve Aileler Sadece Anladıklarını Düşünüyorlar

Çoğu insan hayatının belli dönemlerinde uyku problemi çektiği için insomnia rahatsızlığınızı anlattığınızda aslında sizi anladıklarını sanıyorlar. Oysaki gerçek çok başka ve bu illet sanıldığı kadar basit bir rahatsızlık değil.

4. Uyku Hapları Her Zaman Çözüm Değil ve Riskli

Uyku problemi çeken insanların uykuya dalabilmek adına kullandıkları uyku hapları her zaman çözüm olmuyor. Üstelik sürekli kullanıldığı için bu haplar vücuda zarar da verebiliyor. En iyi ihtimalle vücudun bağışıklık kazandığı uyku hapları bir zaman sonra etkisini tamamen kaybettiği için kişiye fayda sağlamıyor.

5. Kendinizi Yalnız Hissedebiliyor Olabilirsiniz; Ancak Değilsiniz

Herkesin horul horul uyumaya başladığı dakikalarda sizin uykunuzun bir türlü gelmemesi, kendinizi izole edilmiş ve yalnız hissetmenize neden olabilir, ancak durum böyle değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma kapsamında, Amerikalılar arasında % 30’lara varan bir insomnia rahatsızlığı olduğu tespit edildi. Bu da demektir ki, mutlaka sizden başkaları da bu sıkıntıyı düzenli olarak çekiyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur....

Evde Yetiştirebileceğiniz Tedavi Edici 8 Bitki

Tedavi edici 8 bitki evinizde her zaman bulunmalı. Başınız ya da boğazınız ağrıdığında veya...

Diş Gıcırdatma İçin En İyi 11 Esansiyel Yağ

Diş gıcırdatma dünyada bir çok insanın sıkıntısıdır. Sabah kalktığınızda dişleriniz ve çeneniz ağrıyor mu?...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...