Ana Sayfa KARİYER Klout Puanı

Klout Puanı

Sosyal medyanın gücüne artık akıl sır ermiyor… Her gün yeni bir şey çıkıyor ve bazen acaba çok mu geride kaldım hissiyatı yaşıyoruz. Birçok marka sosyal medyaya göre markasını pazarlama stratejisini belirliyor, birçok şirket işe alımını sosyal medya üzerinden yapmaya çalışıyor, hem kurumsal hem de bireysel tüm sosyal medya kullanıcıları sosyal medya üzerinden çeşitli fikirlerle adlarından söz ettirmeye çalışıyorlar. Son yıllarda ortaya çıkan sosyal medya ile ilgili bir kavram da Klout Skoru.

Klout Skor ne demek derseniz, sizin bireysel olarak, sosyal medyadaki etkinliğinizi ölçmek için kullanılan ve buna göre size bir puan veren sistem. Aslında yeni bir şey değil yani en azından bizim ülkemiz için yeni bir şey değil. 5 yıl önce San Francisco’da kurulmuş bir sistem. Sistem başta sadece Twitter hesabınızla bağlanabiliyor ve sizin puanınızı belirliyorken, şuanda sosyal medya üzerindeki etkisini gittikçe arttırıyor. Sosyal medya da ne kadar çok ağ üzerinde hesabınız var ise ve siz buralarda ne kadar çok etkinseniz, işte o zaman Klout Skorunuz da o kadar yüksek oluyor. Klout Skor 0 ile 100 arasında puanlanıyor. Klout aslında sadece bir puandan ibaret değil, sosyal medya da kimlerin sizi takip ettiğini, kimlerin sizden etkilendiğini, etki alanınızı yaratırken hangi kelimelerde ya da konularda etkili olduğunuzu da gösteriyor.

Şuanda sadece Twitter’da değil, Facebook, Youtube, Tumblr, Blogger, Linked-in, Foursquare, Instagram, Wordpres, Goole+, Flickr, Last Fm gibi pek çok sosyal mecradaki etkinliğiniz Klout Skor’unuzun artmasına etki ediyor. Peki puanınız nasıl hesaplanıyor? Bütün bu sosyal ağlarda paylaşmış olduğunuz linkler, yüklemiş olduğunuz fotoğraflarınız, bu fotoğrafların kaç kere tıklandığı, kaç kere farklı sosyal ağlarda paylaşıldığı (share, retweet), kaç kişi tarafından beğenildiği (like) ve hepsinden de önemlisi bu paylaşımlara ne yorumlar (comment) yazıldığının da önemi var çünkü bunların hepsi bir bütün olarak sizin Klout Skorunuzun oluşmasında belirleyici istatistikler.  Bütün bunları yaparken bir de mutlaka Sosyal Profilinizi test edin, bakalım siz ne kadar iyi bir sosyal medya kullanıcısınız, belki de bazı şeyleri daha iyi yapıyor olmanız gerekiyor.

Türkiye’de de kullanılmaya başlayalı birkaç yıl oluyor. Amerika’da 2500’den fazla şirket Klout verilerinden faydalanıyor ve 100 milyondan fazla kullanıcısı var. Ayrıca pek çok adayın Klout skorunu özgeçmişine eklediğini ve diğer adaylardan puanlarını arttırmak için yarıştığına dair örnekler var. Skoru 70’in üzerinde olan bir kullanıcı, Klout ortamında akıllı adam olarak görülebiliyor. Yani aslında Klout Skor sizin sosyal medyadaki kişisel tiraj’ınızı ortaya çıkartmış oluyor. Bu sistemi bundan birkaç sene önce kurmaya karar veren Joe Fernandez, Klout Skor’ ile sosyal medya üzerinde yarattığı etkinin giderek büyüdüğünün farkında ve bundan da çok memnun. Fernandez, büyük ve itibarlı şirketlerin her zaman etkili insanlarla çalışmak istediğini ve bu etkinin de sadece özgeçmişten ya da o güne yaptıklarından değil, aynı zaman da sosyal hayatında da yaptıklarıyla bir bütün halinde değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Örneğin; Stephen King, yeni yayınlanacak kitabının ilk baskılarını Klout’da etkili gözüken kişilere ücretsiz gönderiyor.

Firmaların Klout’a bu kadar önem vermelerinin bir başka nedeni de reklam tabii ki. Klout Skor’u yüksek kişileri işe almak, onlarla iletişime geçmek, bu insanların sosyal mecralardaki gücünü kullanarak, ürünlerinin ve markalarının tanıtımını yaparak, marka güçlerini katlayarak arttırmak istiyorlar. Sadece kişisel marka değeri açısından değil, kurumsal markalar da artık Klout Skor bilgilerini açıkça yayınlamaya başladılar. Örnek olarak Audi’nin Facebook sayfasına bakabilirsiniz. Bir başka örnek, Cathay Pacific Havayolları, Klout Puanı 40 ve üzeri olanlara San Francisco Havaalanındaki Lounge’ını kullanma hakkı vereceğini açıkladı. Bu hak normalde sadece 1. Sınıf bileti olan yolcuların tanınan bir hak. Amerika’da bir oteller zinciri, Klout Puanı yüksek olan müşterilerine en iyi odalarını veriyor, bazı araç kiralama firmaları bedava araç kiralıyor ve promosyonla yollayarak bir şekilde bu kişilerle bağlantıda kalmaya çalışıyorlar.

Peki listede kimler var diye bir bakalım dedik. Klout Skor’un tepesinde Justin Biber bulunuyor, şu ana kadar 100 puanı alan tek kişi o. Sadece Twitter’da 22 milyondan fazla izleyicisi var. Biber buradan elde ettiği skor ile ABD Başkanı Barack Obama’dan daha fazla bir etkiye sahip görünüyor. Listede üst sıralarda başka kimler var derseniz, 95 puan ile Rihanna, 94 puan ile Lady Gaga ve 91 puan ile Barack Obama bulunuyor.

Klout hesabı oluşturmak için http://klout.com/home adresini kullanabilirsiniz. Burada puanınızı hesaplamadan önce, sosyal medya hesaplarınızı Klout hesabınıza ekleyerek Klout puanınızı öğrenebilirsiniz. Hadi bakalım sizin Klout Skorunuz ne merak etmiyor musunuz?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,872BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...