Ana Sayfa HAYAT Evlilik Hazırlıklarına Başlarken İzlenmesi Gereken Adımlar - 1

Evlilik Hazırlıklarına Başlarken İzlenmesi Gereken Adımlar – 1

Belki yıllar içinde kararlı adımlarla bugüne geldin, belki de hiç aklında yokken, kendini bir anda düğün hazırlıkları içinde buldun. Nasıl olursa olsun, sonunda evleniyorsun. Ve sen de ilk kez evlenen herkes gibi ne yapacağını bilemez halde, neye nasıl başlaman gerektiğini anlamaya çalışıyorsun. Herkes farklı şeyler söylüyor ve gözün korkuyor. Panik ve acele yok! Hayatının en özel gününe hazırlanmak için, öncelikle planlı hareket etmen ve yazılarımızı takip etmen yeterli.

Eğer düğünden önce en az 6 ayın varsa, tüm işlerin rahatlıkla yetişecek demektir. Yoksa yine panik yapmaya gerek yok; biraz daha yoğun olacaksın belki ama yine de her şey istediğin gibi olacak. Düğün hazırlıklarına başlamadan önce ilk tavsiyem kendine bir defter edin ve düğününle ve evinle ilgili tüm detayları başlıklar halinde bu deftere not al. Önce düğününle ilgili plan yapmaya başla. Ne tür bir düğün hayal ediyorsun? Nasıl bir gelinlik giymek istiyorsun? Ayakkabın, saçın, makyajın nasıl olmalı? Davetiye ve nikâh şekeri için neler düşünebilirsin? Tüm bunlar için ne kadar bütçe ayırabilirsin? Düğünde mutlaka olmasını istediğin detaylar var mı? Özel bir şeyler planlamak istiyor musun? Tüm bu soruların cevaplarını defterine not al. Bu cevapları verirken sana fikir vermesi için de internetin tüm nimetlerinden faydalan. Yapacağın ufacık bir araştırmayla önüne yüz binlerce farklı fikir gelecek. Belki de hiç aklında olmayan fikirler sana ilham verecek. Kim bilir?

Düğün hazırlıklarına başlarken ilk adım olarak aşağıdaki konular hakkında kafanda bir şeyler şekillenmeye başlarsa, sonrasında daha planlı hareket edebilir ve belirli bir doğrultuda isteklerini gerçekleştirebilirsin.

Düğün Şekli

Belki de ilk olarak düşünmen gereken şey, nasıl bir düğünle evlenmek istediğin. Çünkü düğün şekli evleneceğin mevsimi, giyeceğin gelinliği ve tabii ki harcayacağın parayı fazlasıyla etkileyecek. Şimdiye kadar mutlaka bununla ilgili hayaller kurdun. Peki, şimdiki imkânların hayallerini karşılıyor mu? Ya da hayallerin uğruna imkânlarını zorlayacak mısın? Hepsi senin elinde. Düğününü kumsalda yapıp, düğünden sonra gelinliğinle denize koşmak mı istiyorsun? Şık bir otelde ihtişamlı bir düğün mü hayal ediyorsun? Yoksa sadece nikâh kıyıp sonrasında yakın arkadaşlarınla kendi aranızda bir eğlence düzenlemek senin kulağına daha mı hoş geliyor? Düğün şekline karar verdikten sonra sıra sonraki adımları planlamakta.

Düğün Mekânı

Artık nasıl bir düğünle evlenmek istediğini biliyorsun. O halde birçok mekânı direkt olarak eledin bile. Şimdi işin çok daha kolay olacak. Yapman gereken kabataslak bir davetli listesi yapıp düğününe kaç kişi çağıracağını hesaplamak. Elinde yaklaşık bir sayı olduktan sonra, düğünün için uygun olan mekânlardan fiyat almaya başlayabilirsin. Eğer mekânları nereden bulacağını bilmiyorsan, başvuracağın ilk yer yine internet olmalı. Düğün mekânlarını listeleyen, şehre göre arama yapabilmeni sağlayan ve mekânların tüm iletişim bilgilerini sana sunan birçok internet sitesi mevcut. Yapacağın ufak bir araştırmayla ne kadar çok düğün mekânı bulacağına inanamayacaksın. Aldığın tekliflerden bütçene uygun olanları seçip randevu alabilir ve düğününü planlamak için mekân sorumlularıyla görüşmeye gidebilirsin. Eğer ilkbahar ve yaz aylarında hem de hafta sonu evlenmeyi düşünüyorsan, elini çabuk tutman öneririz. Böyle zamanlar için 6-7 ay önceden mekânı ayarlamış olman gerekebilir.

Gelinlik

Evlilik hazırlıkları bu aşamaya gelmeden önce zaten en az 1000 tane gelinlik modeline baktığını biliyoruz. Belki bilgisayarında bir klasör bile yapmış olabilirsin. Eğer öyleyse, doğru da yaptın diyebiliriz. Çünkü gelinlik için fikir edinmenin en iyi yolu bu. Gelinlik modeline karar vermeden önce ne tür bir gelinlik giyeceğine de karar verirsen, işin daha da kolaylaşır. Çünkü gelinlik bakarken hem balık model deneyip hem de prenses tipli kabarık bir tür denersen kafan çok karışabilir. Vücut tipine en çok yakışacak gelinliği seçtikten sonra, bu türdeki modellere bakmaya başlayabilirsin. Modelini belirledikten sonra işin biraz stresli ama en zevkli kısmı geliyor. Gelinlik denemek! Gelinlik denemeye gitmeden önce birçok gelinlikçinin randevu sistemiyle çalıştığını unutma. Koleksiyonu beğendiğin gelinlikçilerden istediğin gün ve saat için randevu alabilir, sonra da gidip istediğin modelleri deneyebilirsin. Eğer tam istediğin gibi bir gelinlik bulamıyorsan, en garanti yol tabii ki diktirmek. Gelinlik diktirmenin pahalı olduğunu düşünüyorsan, bu korkunu bir kenara bırakmakta fayda var. Çünkü gelinlik diktirmek hazır modellerin birçoğundan çok daha ucuz olabilir. Yine istediğin modeli modaevlerine götürüp fiyat alabilirsin. Birçok modaevi senin için özel olarak diktiği gelinliği yine sana kiralayabiliyor. Eğer evde saklayacak yerin yoksa ya da gelinliğini saklamak senin için çok da önemli değilse, satın almak yerine kiralama seçeneğini de düşünebilirsin. Eğer gelinliğini diktirmeye karar verdiysen, mutlaka dikkat etmen gereken şey,  diktireceğin yerin önceki gelinlik modellerine göz atmak. Hiç tarzın olmayan gelinlikler diken bir yere gelinliğini emanet etmek istemezsin, değil mi?

Davetiye

O günün en önemli detaylarından biri de hiç şüphesiz davetiyeler. Sıradan olmayan, yaratıcı ve tamamen seni yansıtan davetiyeler hazırlamak elinde. Bunun için o kadar çok firma ve o kadar çok tasarım seçeneği var ki, karar vermekte zorlanabilirsin. Ama bu tarz detaylarla en başta ilgilenir ve aradan çıkartırsan, kalan zamanını düğünle ilgili asıl önemli detaylara harcayabilirsin. Farklı davetiye tasarımları için yabancı sitelerden de ilham almayı unutma.

Nikâh Şekeri

Düğününe ya da nikâhına katılan misafirlerine teşekkür etmenin en klasik ama en şirin hali tabii ki nikâh şekerleri.  Her ne kadar adı şeker olsa da, artık bavul etiketinden, magnete, lavanta kesesinden fotoğraf çerçevesine kadar birbirinden farklı yüzlerce nikâh şekeri seçeneği mevcut. Yine öncelikle karar vermen gereken şey bu işe ne kadar bütçe ayırabileceğin. Çünkü artık nikâh şekeri fikirlerini sınırlayan tek şey senin hayal gücün!

Nikâh Günü Alma

Nikâh günü için önceden belirlediğin özel bir tarih varsa, mutlaka nikâhın kıyılacağı belediyenin en erken ne zamandan itibaren gün verdiğini öğrenmeli ve hemen harekete geçmelisin. Özellikle düğün sezonu denilen bahar ve yaz aylarında yoğunluk çok olacağı için, istediğin günde evlenememe riskine karşı elini çabuk tutmakta fayda var. Bazı belediyeler 6 ay öncesinden gün verirken bazıları bu süreyi 3 aya kadar düşürmüş durumda. Nikâh günü almaya gitmeden önce hazırlaman gereken belgeleri de yine belediyelerin internet sitelerinden öğrenebilir ve son dakika sürprizleri yaşamaktan kurtulabilirsin. Nikâhının, düğünün olacağı yerde mi, yoksa nikâh salonunda mı kıyılacağına da nikâh günü almaya gitmeden önce karar vermiş olman gerekiyor. Eğer nikâhını ayrıca kıyarsan, nikâh salonuna dilediğin kadar kişiyi çağırabilir, düğününde sadece ailenle ve yakın arkadaşlarınla birlikte olabilirsin. Böylece hem düğün masraflarını bir hayli azaltabilir, hem de daha samimi ve eğlenceli bir düğün yapabilirsin.

Balayı

Tüm diğer detaylarla ilgilenirken bir de balayına gideceğini unutmadın değil mi? Balayı da yine senin ve eşinin isteklerine, bütçenize ve evleneceğiniz mevsime göre değişiklik gösterecek. Genellikle düğün hazırlıklarından sonra eşler çok yorgun olacağından, çok gezip yorulmak zorunda kalmayacağı, sadece denizin ve güzel havanın tadını çıkaracakları yerleri tercih ediyorlar. Ancak yine de balayı için çok farklı şeyler planlayabilirsin. Eğer balayında yurt dışına çıkma fikrin varsa ve bunun için gerekli imkânlara da sahipsen, dünyanın ücra köşelerini keşfe çıkmaya ne dersin? Çok değişik anılarla ve muhteşem fotoğraflarla geri dönebilirsin. Yine unutmaman gereken tek şey, uçak biletlerini ve otel rezervasyonlarını son dakikaya bırakmamak. Aylar öncesinden alacağın uçak biletleri ve erken rezervasyonla balayı tatilini neredeyse yarı fiyatına getirmek mümkün. Ayrıca evlendiğin mevsim gitmek istediğin yer için uygun değilse, ya da düğün masrafları balayına gitmenize şimdilik imkân vermeyecek gibiyse, dert edecek bir şey yok. Evlenir evlenmez balayına gitmek artık birçok çiftin tercih etmediği bir şey. Alelacele, sadece balayına gitmiş olmak için istemediğin bir yere gitmek zorunda kalacağına, biraz bekleyip daha çok istediğin bir yere, daha iyi şartlarda gidebileceğini unutma. Balayı evlendikten sonra hemen gidilen tatil değil, eşinle geçirdiğin en güzel tatildir!

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Bir Dakikada Yapabileceğiniz Oda Parfümü

Oda parfümü yapabilirsiniz hem de bir kaç dakika içinde. Sentetik kokuları önlerken evinizin taze...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,803BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir. Aynı zamanda çok yönlü bir temizlik ürünüdür. Örneğin, tüm bunlar...

Çatal-Bıçak Takımları İlk Günkü Gibi Parlasın

Çatal-bıçak takımları ilk alındıkların parlak olsalar bile zaman içinde üzerindeki sır azalır ve parlaklığı yok olur. Parlaklığın azalması takımlarınızı eski gibi bir hava verir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan karanfil modern zamanlarda pratik ve önemli kullanımlara sahiptir. Karanfil yağı...

Altın Sahte Mi? Test Edin

Altın sahte mi? Altın fiyatları artınca evinizdeki altınların sahte olup olmayacağı sorusu akıllara geliyor. Altın, çeşitli renkler ve farklı incelik seviyeleri bulunan değerli bir...