Ana Sayfa KARİYER İş Başvurularına Neden Geri Dönüş Olmuyor? Bunun İçin Ne Yapabilirsiniz?

İş Başvurularına Neden Geri Dönüş Olmuyor? Bunun İçin Ne Yapabilirsiniz?

Hem birkaç araştırma sonucu paylaşmak hem de çoğunuzun işine yarayacak faydalı bilgiler vermek istiyorum. İlk olarak paylaşmak istediğim konu, İnsan Kaynakları eklerinden birinde görmüştüm. İş başvurusu yapıyor ancak hiç geri dönüş alamıyor musunuz? Geri aranmamanıza sebep olabilecek nedenler neler olabilir?

Wall Street Journal’ın haberine göre, yılda 7.6 milyon iş başvurusu alan kurumlar mevcut. Türkiye’den bir örnek vermek gerekirse, Kariyer.net de yılda 50 bine yakın iş ilanı yer alıyor. İşverenlerin bu durumlardaki en genel şikayetleri ise başvuruda bulunanların en az %50’sinin aranılan özelliklerin hiç birine sahip olmaması. Büyük küçük pek çok firma artık yetenek yönetimi yazılımları kullanıyor ve başvuranların iş ilanında belirtilen özelliklere uygun olmayanların özgeçmişleri henüz bir kişi tarafından incelenmeden sistem tarafından eleniyor. Peki bütün bu zorlukları aşmak, aradan sıyrılabilmek için neler yapmak gerekiyor?

Nasıl Fark Edilebilirsiniz?

✔ İlgilendiğiniz firmaları her alanda takip edin. Yayınladıkları güncel haberleri kontrol edin.

✔ Mümkünse yeni bir iş aramak için eski işinizden ayrılmayı beklemeyin. Bir çok insan için bu yanlış bir tutum gibi görünebilir ancak yeni bir iş bulmak konusunda şansınızın en yüksek olduğu dönem, çalıştığınız dönemdir.

✔ Sosyal ağlarda çevrenizle temasta olun. İş başvurusu yaptığınız kurumda daha önceden tanıdığınız insanlar olup olmadığını kontrol edin.

✔ Özgeçmişinizle ilgili profesyonel bir yardım alın. Yetkin kişiler mutlaka size firmaların dikkat noktaları üzerine bir güncelleme sunacaktır.

✔ Kendi ilgi alanınızda bir blog açmayı düşünün. Bu şekilde birçok kurum ya da kişinin dikkatini çekerek öne geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Ayak Parmaklarınızın Şekline Göre Nasıl Birisiniz?

Yüzü veya avuç içi okuma hareketi antik çağlardan beri popüler olmuştur. Ancak, ayaklarınızın şeklinin...

Üretkenliği Artırmaya Yardımcı Olan Beş Koku

Aromaterapinin gücüne inanıyorsanız, bu yazımız sizin için olabilir. Bir akşam yemeğinde, banyoda, çalışma odanızda...

İnsanların Sizden Hoşlanmasını Sağlamak Çok Kolay

İş görüşmesi gibi bazı durumlarda iyi bir ilk izlenim bırakmak oldukça zor olabilir. Tabii...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Çok Güçlü Duş Temizleyicisi

Temizlik sırasında ev hanımları en büyük zamanlarını küvet ve duşu temizlemeye ayırıyor. Sert sular ve sabun köpükleri sebebiyle duşların sürekli fırçalanması gerekiyor. Ancak tam...

Suya Dayanıklı Rimel Nasıl Çıkarılır?

Suya dayanıklı rimeller, suya dayanıklı şekilde üretilirler ve normal rimeller gibi kolayca temizleyemezsiniz. Yanlış yöntemlerle rimeli temizlemeye çalışırsanız, sadece kirpiklerinizde değil aynı zamanda göz...

Cildinizin Rengini Açmak İçin 6 Uygulama

Cilt rengi hiçbir şekilde güzelliğin bir ölçüsü değildir. Ama yaş ilerledikçe cildinizin 20'li yaşlardaki gibi olmadığını anlarsınız. Pigmentasyon ve lekeler görünmeye başlar. Böyle durumlarda,...

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın. Meyve yemek, sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenler arasında belki de en lezzetlisi. Ancak meyvelerin kabuklarını soyarak yediğimizde kalan kabukları reçel...