Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Bebeğin Uyku Eğitimi - Uyusun Da Büyüsün!

Bebeğin Uyku Eğitimi – Uyusun Da Büyüsün!

Gebelik gibi çok önemli, hassas ve bir o kadar da heyecanlı olan en özel dönemi geride bıraktınız ve bebeğinizi kucağınıza aldınız. Asıl macera şimdi başlıyor…

Bebeğinize uyku eğitimi vermek, hem onun sağlıklı büyümesi için hem de annenin gerek fiziksel gerek ise ruhsal sağlığı için çok büyük önem taşır. Peki bebeğe uyku eğitimi nasıl verilir?

✎ Doğumu takip eden ilk bebeklik günlerinde bebek ile annenin bir arada olmasında fayda vardır. Ancak yapılması gereken yine de ‘birlikte’ yatmak olmamalıdır. Annenin ve babanın odasında fakat kendi yatağında yatması bebek için daha doğrudur. Tekrar belirtmekte yarar var: Bu sadece doğum sonrası ilk günlerde yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır. Bu sayede anne ve baba bebeğe daha iyi adapte olabilirler, bebek herhangi bir gaz/kolik ağrısı yaşadığında daha kolay fark edebilirler, bebeğin sesini kolaylıkla duyabilirler. İlk günlerden sonra bebeğin kendi odasında yatması tavsiye edilir.

✎ Bebeğin gece uykusundan önce belli bir rutin oluşması çok önemlidir. Bu da bebeğin mümkün olduğunca sabit/aynı saatlerde yatırılması ve yatırılmadan önce belli uygulamaların her gece aynı yapılması anlamına gelir. Örneğin, bebeğe, her gece aynı saatte duş aldırılır, ardından yavaş, yumuşak ve dairesel hareketlerle bebeğe masaj yapılır, ardından da bebeğin ihtiyaçları karşılanır. Bebek zamanla bu işleyişi -biyolojik saat gibi- farkına varır, içselleştirir ve hangi adımdan sonra hangi diğer adımın geleceğini bilerek kendini uykuya hazırlar.

✎ Uykudan kısa süre önce bebeğinizin dikkatini canlandıracak etkinlikler yapmaktan uzak durun. Örneğin fiziksel hareketlerin yoğun olduğu oyunlar, hareketli müzikler bebeğin uyumasını güçleştirecektir.

✎ Bebeğinizin odasının çok sıcak ya da çok soğuk olmadığına emin olun. Siz üşümüyorsanız, bebeğiniz de üşümez.

✎ Bebeğinizin tüm gece rutininin ardından kendi yatağında uyumasını sağlayın. Elbette zaman zaman direnecektir. Sabırlı olun. Zaman içinde, yatağının, onun kendi uyku alanı olduğunu bebeğiniz anlayacaktır.

✎ Bebeğinizi uyutmak için ayağınızda sallamayın.

✎ Eğer yatağına yatırdığınızda ağlıyor ve uyumak istemiyorsa, bebeğinizi yalnız bırakmayın. Yanında belli bir süre kalın. Gerekirse ten teması sağlamak için elini tutun, kısık sesle ninni söyleyin ve bebeğinizi rahatlatmaya çalışın.

✎ Uyuduğu odanın tamamen sesten ve ışıktan yalıtılmış olması için çaba sarf etmeyin. Tam aksine, bebeğinizi seslere ve ses varken uyumaya alıştırın.Böylelikle ilerisi için hem kendi hayatınızı hem de onun hayatını kolaylaştırmış olacaksınız. Evdeki doğal sesleri, bebeğiniz uyuyacak diye azaltmaya çalışmayın. Hatta odasında hafif bir müzik açmanız bebeğinizi rahatlatacaktır.

✎ Gece uyandığınızda, bebeğinizi yatağınıza almayın. Eğer kalkıp yatağınıza gelirse, sakin bir şekilde onu yatağına götürün. Eğer gerekli ise bir süre yanında kalın ve sakinleşmesini sağlayın. Uyuması gerektiği yerin de kendi yatağı olduğunu sakin ama kararlı bir şekilde ifade edin.

✎ Eğer uyurken yanında bir oyuncak olmasını istiyorsa, bunda bir sakınca yoktur. Ona zarar vermemek, ışıklı ve gürültülü olmamak, hayati riskler taşımamak (örneğin ip ya da minik parçalar..vb.) şartı ile seçtiği bir oyuncağı yanına almasına izin verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı...

Karbonat ile Bebek Giysisi Yıkama

Karbonat tozu, mutfağın ötesine geçen kullanımlara sahip doğal bir üründür. Bebek kıyafetlerini ucuz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,877BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...