Ana Sayfa HAYAT Evlilik Hazırlıklarına Başlarken İzlenmesi Gereken Adımlar – 2

Evlilik Hazırlıklarına Başlarken İzlenmesi Gereken Adımlar – 2

Evlenecek Çiftler Evleriyle İlgili Nelere Dikkat Etmeli?

Evlilik tarihin yaklaşırken panik içinde oradan oraya koşuşturmaman için izlemen gereken adımları bir önceki yazımızda sıralamıştık. Eğer hazırlıklara nasıl ve nereden başlaman gerektiğiyle ilgili kafanda bir şeyler belirmeye başladıysa, artık ikinci aşamaya geçebiliriz. Şimdi ilgilenmen gereken konu tabii ki oturacağınız ev. Yıllardır hayalini kurduğun o ev için artık kolları sıvama zamanı geldi. Belki pembe panjurlu bir evin olmayacak ama en ufak detayına kadar eşinin ve senin zevkini, emeğini yansıtacak bir evde yaşamak paha biçilemez.

Ev Kiralamak mı Satın Almak mı?

Eğer oturacağınız bir ev varsa şanslısın. Ev arama, emlakçılar, kira ve komisyon masrafı gibi şeylerle hiç kafanı yormadan direkt olarak evini yerleştirmeye başlayabilirsin. Ancak evlendiğiniz zaman oturabileceğiniz bir eviniz yoksa, kiralık ev aramaya başlamak için asla erken değil. Özellikle üniversite öğrencilerinin ev aramaya başladığı dönemlerde evlerin kiraları hem daha yüksek olabilir hem de istediğin gibi bir ev bulmakta zorlanabilirsin.  Bu nedenle eğer şartların elveriyorsa kiralık ev aramak için yaz başını ya da kış başını tercih et. Eğer ev satın almayı düşünüyorsan ve banka kredisi alman gerekiyorsa, işleri biraz daha erken ele almakta fayda var. En avantajlı krediyi alabileceğin bankayı araştırmak ve her bakımdan beklentilerine en uygun evi bulabilmek kiralık ev bulmaktan biraz daha zorlu olabilir.

Ev aramaya başlamadan önce yine en yakın dostun olan internete başvurmak yapacağın akıllıca işlerden biri olacak. Emlak sitelerinde yapacağın araştırmalarla hem ev fiyatları hakkında fikir sahibi olabilirsin hem de oturacağın semtlere karar vermen kolaylaşır.

Oturacağın Evi Neye Göre Belirlemeli?

Nerede oturacağına karar vermek bazı anlarda hayatının en zor kararlarından biri gibi görünebilir. Ancak yine de karar vermeni kolaylaştıracak maddelere dikkat edersen işin içinden kolayca çıkabildiğini göreceksin.  Evini seçerken ilk olarak önceliklerini belirlersen,  karar verme aşamasında sana çok yardımcı olduğunu göreceksin. Yeni bir dairede mi oturmak istiyorsun, ödeyeceğiniz en fazla kira ne kadar, şehir hayatına yakın mı olmak istiyorsun yoksa şehir dışında daha sessiz bir muhit sizin için daha mı uygun, gibi sorulara cevap verdikten sonra ev arama sürecinin oldukça kolaylaştığını göreceksin.

İşin içinden çıkamadığın zamanlarda istediğin tüm özelliklerin bir evde bulunamayacağını kendine hatırlatırsan bu süreci hızlandırabilirsin. Hangi özelliklerden feragat edebileceğini, hangilerini mutlaka istediğini belirle ve ev ararken bu kararlarını göz önünde bulundur.

Düğünden Kaç Ay Önce Ev Aramaya Başlamalı?

Eğer satın almayı düşünüyorsan, düğünden birkaç sene önce bile bakmaya başlayabilirsin. Ancak kiralık ev arayacaksan ve düğünden çok önce kira ödemeye başlamak istemiyorsan, en ideali 2 ya da 3 ay önceden evi tutmak olacaktır. Böylece evin içinde yapılması gereken tadilat varsa onları vakitlice halledebilir ve artık işin en zevkli kısmına, yani eşya bakmaya geçebilirsin.

Mobilya Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Evinin eşyalarını seçerken evinin kiralık olup olmayacağını göz önünde bulundurmalısın. Kiralık eve alacağın eşyaları daha pratik ve daha ekonomik seçmende fayda var. Çünkü birkaç sene içinde ev alacak ya da başka bir ev tutacak olursan, eşyaların bir sonraki evine uymayabilir ve birçoğunu değiştirmek zorunda kalabilirsin. Dikkat etmen gereken diğer konu da beyaz eşyalar dâhil hiçbir eşyanı evin belli olmadan almamak. Çünkü binlerce lira verdiğin eşyaların evine uymazsa, ya da eve yerleştirdiğinde hayalindeki gibi durmazsa, üzülebilirsin.

Mobilya bakmaya gitmeden önce, evinin tüm odalarının ölçülerini al ve hatta her odanın planını ayrı bir kâğıda çiz. Kapıların açılma mesafesi ve kolonların çıkıntıları da santim santim planlarında yer alsın. Böylece aldığın eşyalar odalarına tamamen uyum sağlayabilir ve kötü sürprizlerle karşılaşmazsın.

Mağazaların geniş alanlarında görüp beğendiğin tüm eşyaların, evine geldiğinde gözüne çok daha kocaman gözükeceğini unutma. Bu nedenle ufak bir sehpa alırken bile hazırladığın planlara mutlaka göz at.

Heyecanını anlıyoruz, fakat yine de beğendiğin tüm eşyaları satın alıp evine doldurmaya kalkışma. Eşyalar birbiriyle uyum sağlamazsa özenerek döşediğin evin karmaşık bir pazar yerine dönebilir. Bu nedenle beğendiğin bir eşyayı satın almadan önce diğer eşyalarınla uyum sağlayıp sağlamayacağını mutlaka göz önünde bulundur.

Evin Güvenliğini Nasıl Sağlamalı?

Maalesef sıklıkla duyduğumuz bir konu da yeni evli çiftlerin hırsızların gözdesi olduğu. Gözlerini nikâhta takılan altınlara diken hırsızlar, yeni evli çiftlerin evlerini gözlerine kestirip uygun zamanı kollayabiliyor ki her köşesini özene bezene hazırladığın, oturmaya kıyamadığın evinin başına böyle bir şey gelmesi oldukça rahatsız edici. O nedenle için rahat etsin istiyorsan, aylık belirli bir ücret karşılığında evine güvenlik sistemi taktırmayı düşünebilirsin. Ya da değerli eşyalarına hırsızlık sigortası yaptırabilirsin. Bizim tavsiyemizse, televizyon, bilgisayar, tablet gibi değerli elektronik eşyalarını eğer mümkünse balayından dönene kadar evine getirme ve evinde kesinlikle yüklü miktarda nakit para, altın veya mücevher bulundurma. Bankaların sunduğu onlarca yatırım aracı, seni bu gibi korkulardan da kurtaracaktır.

Ayrıca akıllı telefonlarımız sayesinde tek tuşla kredi kartı borcu ödeyebildiğimiz, istediğimiz hesaba anında para aktarabildiğimiz, alışveriş yaparken temassız işlemle bile ödeme yapabildiğimiz ya da adım başı bir banka ATM’si bulabildiğimiz bir dönemde evde ya da cüzdanda yüklü nakit para tutmak pek de mantıklı görünmüyor. Sence de öyle değil mi?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...