Ana Sayfa HAYAT Sakinler de Kazanır!

Sakinler de Kazanır!

Bugün sizlere bir kitap önereceğim ve bu kitaptan küçük bir bölüm paylaşacağım… Kitabın adı, Sakinlerde Kazanır, Konuşmayan Duramayan Bir Dünyada İçedönüklerin Gücü. Kitabın yazarı Susan Cain. Kitabın özünde anlatılmak istenen, gürültücü kalabalığa inat içedönük insanlar da güçlüdür, sakin kalabilen insanların da bir hikayesi vardır ve hatta belki sakinliğin daha çok başarıyı getirebileceğini anlatan çok güzel, çok anlamlı bir kitap.

Kitap diyor ki; dışadönüklük, muazzam cazip bir kişilik tarzı ama buna ayak uydurmak zorunda olduğumuz baskıcı bir standarda dönüştürdük. Oysa sakinler olmasaydı, dünya acaba nelerden mahrum kalırdı? Bazı fikirler yaratıcılarının sakinliğine rağmen değil, sakinlikleri sayesinde hayat buluyor. Okumanızı tavsiye ederim.

Ben sizinle kitaptan bir bölüm paylaşmak istiyorum.

Mizacın Kuzeyi ve Güneyi

Alabama, Montgomery, 1 Aralık 1955. Akşamın ilk saatleri. Bir halk otobüsü durağa yaklaşır ve sade giyimli, kırklarında bir kadın otobüse biner. Bütün bir günü Montgomery Fair Mağazasının karanlık bodrum katındaki terzide bir ütü masasının üzerine eğilmiş halde geçirmiş olmasına rağmen dimdik durmaktadır.  Ayakları şişmiş, omuzları ağrımaktadır. Zenciler bölümünün ilk sırasına oturur ve sessizce otobüsün yolcularla dolmasını izler. Ta ki Şöför, yerini beyaz bir yolcuya vermesini emredinceye kadar.

Kadının ağzından, 20. YY’ın en önemli vatandaşlık hakkı protestolarından birini ateşleyen bir kelime: Amerika’nın benliğinin daha üstün yönlerini bulmasına yardım eden bir kelime çıkar. O kelime HAYIR’dır. Şöför onu tutuklamakla tehdit eder. Buyurun, tutuklatın, der Rosa Parks. ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Rosa_Parks )

Bir polis memuru gelir. Parks’a neden yerini değiştirmediğini sorar. Neden hepimizi itip kakıyorsunuz, diye cevap verir sadece. Bilmiyorum, der polis. Ama kanun kanundur ve sen de tutuklusun.

Yapılan duruşmayla kamu düzenini bozduğu kararının verildiği öğleden sonra, Montgomery Kalkındırma Derneği, şehrin en yoksul kesimindeki Holt Street Baptist Kilisesi’nde Parks için bir gösteri düzenler. 5000 kişi, Parks’ın yürekliliğini desteklemek için bir araya gelir. Oturacak yer kalmayıncaya kadar kiliseye doluşurlar. Geri kalanlar dışarıda hoparlörleri dinleyerek sabırla bekler. Muhterem Martin Luther King Jr. kalabalığa seslenir. Onlara, zulmün demirden ayağının altında ezilmenin insanların canına tak ettiği bir an gelir, der. Parks’ın cesaretini över ve onu kucaklar. Parks ise sessizce durur, varlığı bile kalabalığı heyecanlandırmaya yeter. Dernek, şehir çapında 381 gün süren bir otobüs boykotu başlatır. İnsanlar işe gitmek için kilometrelerce yolu zar zor yürür. Tanımadıkları insanlarla arabalarını paylaşırlar. Amerikan tarihinin akışını değiştirirler. (Yıl 1955 dikkatinizi çekiyorum!)

Rosa Parks’ı her zaman cesur ve haşmetli bir kadın, bir otobüs dolusu ters ters bakan yolcuya göğüs gerebilen biri olarak hayal etmiştim. Ama 2005’te 92 yaşında öldüğünde, hakkında çıkan başsağlığı ilanlarında ondan alçak sesle konuşan, sevimli ve ufak tefek biri olarak bahsediliyordu. Çekingen ve utangaç olduğu ama bir aslanın cesaretini taşıdığı söyleniyordu. Yazılar, radikal bir tevazu ve sessiz yüreklilik gibi tabirlerle doluydu. Bu tarifler dolaylı olarak, sessiz ve yürekli olmak ne anlama gelir?  Diye soruyordu. Nasıl utangaç ve cesur biri olabiliyordu?

Parks’ın kendisi de bu paradoksun farkında görünüyordu; otobiyografisine Sessiz Güç adını vermişti; bizi varsayımlarımızı sorgulamak zorunda bırakan bir isim. Sessizler neden güçlü olmasın? VE sessiz ondan ummadığımız daha başka neler yapabilir?

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok...

Karbonat Tozu Kullanarak Temizleyebileceğiniz 16 Şey

Karbonat tozu her zaman evde olması gereken ürünlerden biridir. Kullanımı sadece unlu mamullerde değildir....

Karanfil Çayı Çok Farklı Kullanım Alanları

Karanfil çayı nedir, özelliklerini ve yararlarını biliyor musunuz? Eski zamanların değerli bir bitkisi olan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,791BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...