Ana Sayfa HAYAT Boşanma Süreci Nasıl Atlatılabilir?

Boşanma Süreci Nasıl Atlatılabilir?

Boşanma süreci evliliğin devamı için harcanan tüm çabanın sonunda artık tek çözümün boşanma olduğuna inanmakla başlamaktadır. Bu aslında evlilik için bir çözüm değil son anlamına gelmektedir. Çünkü bu aşamdan sonra aile kavramı son bulmaktadır. İnsan toplumsal bir varlıktır. Yalnız yaşamak insan doğasına terstir. Bu aile kavramı içinde geçerlidir. Kadın ve erkek birbirini tamamlayacak niteliktedir. Bu birliktelik bozulduğunda ise hem maddi açıdan hem de manevi açıdan sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Boşanma Sürecinin Aile Bireylerine Etkisi

Kadınlar boşanmanın etkisini erkeğe göre daha yoğun yaşamaktadır. Bunun nedeni ise hem kadının daha duygusal yapıda olması hem de toplumsal etkilerdir. Kültürel yapımız göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde kadınların büyük çoğunluğu maddi açıdan eşlerine bağlı yaşamaktadır. Boşanma sonucu kadın psikolojik etkilerin yanı sıra maddi açıdan da sıkıntı çekmektedir.

Boşanma süreci ailenin tüm bireylerini derinden etk,ler ancak şüphesiz en çok etkilenen çocuklardır. Boşanma çocuk gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun yanı sıra anne – babası boşanmış çocuklarda davranış bozukluğu gözlemlenmektedir.

Boşanma erkek içinde birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Duruma uyum sağlamak için uzun bir süreç gerekmektedir ve oluşan duygusal boşluğun dolması neredeyse imkansızdır.

Boşanma Sürecini Kolay Atlatmak İçin Yapılması Gerekenler

Boşanma süreci ciddi psikolojik sorunlar meydana getirebilmektedir. Bu süreçte psikolojik destek almak gerçekten de erkek ve kadın için iyi olacaktır. Eşlerden bazıları boşanmayı kabullenip daha kolay atlatırken bazıları ise bu süreçte çok daha fazla etkilenebilmektedir. Boşanma sonrası yoğun gelecek kaygıları, süreci kabullenememe, ne yapacağını bilememe, herhangi bir iş için adım atamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Önemli olan bu süreçte olabildiğince az hasar alarak hayata devam etmeye çalışmaktır.

Boşanma sonrası eşlerin aşka ve sevgiye olan inançları zedelenir. Öncelikle bu duyguların yeniden filizlenebilmesine olanak vermek gerekmektedir. Aksi takdirde hayatı tekrar düzene koymak bir hayli zorlaşacaktır. Bu süreci yeni bir başlangıç olarak değerlendirmeli ve hayatımıza kaldığı yerden devam etmeliyiz. İş hayatımızı ve sosyal yaşamımızı sekteye uğratmasına izin vermemeli hayata daha fazla sarılmalıyız.

Boşanma sonrası eşlerin çok fazla birarada bulunmaması daha iyi olacaktır. Çocukları için tabi ki gerektiğinde birlikte aktivitelerde bulunabilirler ancak bu konuyu abartmak yeni hayata motive olmayı zorlaştıracaktır. Boşanılan eşlerin yeni hayatı da takip edilmemelidir. Unutmak ve hayata kaldığı yerden devam etmek çok daha doğru olacaktır.

Psikolojik  destek almak çiftler üzerinde oluşabilecek sorunların en aza indirgenmesini sağlayacaktır. Boşanma sonrası çocuklar ihmal edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki süreçte en çok zararı onlar görmüştür.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Asla Duşta Bulundurmamanız Gereken 5 Şey

Asla duşta bulundurmamanız gereken 5 şey. Banyoda fazla depolama alanı olmadığında bazı şeyleri duş...

Saç Kurutma Makinasının 8 Farklı Kullanım Alanı

Saç kurutma makinasının farklı kullanım alanları olduğunu biliyor musunuz? Sadece saçlarınızı kurutmak için kullanıyorsanız,...

Limon Tuzu İle Neler Yapılabilir?

Limon tuzu, birçok ev işinde kullanılmaktadır. Temizlikten saklama çözümlerine kadar birçok alanda limon tuzu...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,876BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Geceleri Tuvaletinize Bir Diş Sarımsak Koyun

Geceleri tuvaletinize bir diş sarımsak koyun, ertesi gün temizliğinize yardımcı olsun. Böylece bakterilerin yayılmasını da önlemiş olursunuz. Bugünkü programınız tuvaleti temizlemek mi? Neyse ki,...

Beyaz Giysilerin Beyaz Görünmesi İçin

Beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabileceğiniz bazı uygulamalar var. Böylece beyaz giysilerinize ilk günkü beyazlığı yeniden sağlayabilirsiniz. İşte beyaz giysilerin beyaz görünmesi için yapabilecekleriniz....

Ceviz Yemeniz için 8 Neden

Ceviz yemeniz için 8 neden var. Ceviz ayrıca dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer almaktadır. Bu yazımızda neden daha fazla ceviz yememiz gerektiğini anlatacağız.1....

Erik Suyunun 6 Büyük Faydası

Erik suyunun 6 büyük faydası var. Bunun için farklı bir meyve suyu denemek istiyorsanız, erik suyu mükemmel bir seçenektir. Erik suyu, sağlığınızı iyileştirmek için...