Ana Sayfa AİLE ÇOCUK Çocuğun Dil Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

Çocuğun Dil Gelişimi İçin Neler Yapılmalıdır?

Soru: Çocuğumun konuşma aşamalarını kendi başına geçmesini mi beklemeliyim yoksa ona dil gelişimini hızlandırmak için bir şeyler yapmalı mıyım?

Elif Tepe’nin cevabı: 

Öncelikle hemen bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek gerek. Çocuğun dil gelişimine yardımcı olmak demek dil gelişiminin doğal sürecini hızlandırmak, çocuğun dil gelişiminin olması gereken zamandan çok daha önce tamamlamak değildir. Çocuğun dil gelişiminin bütün basamaklarının hakkını vermesini sağlamaktır. Böylelikle, çocuk kendisinde var olan yeteneğin kullanılması sağlanır. Ancak elbette çocuğun dil gelişimi için anne babasına düşen görevler vardır. Çocuğun bu süreçte nasıl destekleneceği ile ilgili yapılabilecekleri şöyle sıralayabiliriz:

• Çocuğunuzun konuşma sürecini desteklemek için anne- babanın yapacağı en doğru şey çocukla bol bol konuşmaktır. Elbette bu aynı zamanda en kolayıdır… Konuşurken çocuğunuzun gözlerine bakmanız çok önemlidir.

• Bebeğiniz konuşamadığı için pek çok şeyi işaret edecektir. Onun işaret ederek gösterdiği şeylerin adını söyleyin. Gün içinde yaptıklarınızı da bebeğinize anlatın.

• Tekrar, bebeklerin en çok sevdiği şeylerden biridir. Aynı zamanda tekrar, bebeğin güven duygusunu da güçlendirir.

• Bebeğinizle konuşurken kısa ve net ifadeler kullanın. Uzun cümlelerle konuşmak bebek için karmaşık olacaktır.

• Bebeğinizin sizinle konuşmaya, iletişim kurmaya çalışması normaldir. Bu çabaların farkında olmalısınız. O sizinle konuşmaya çaba gösterirken siz de onu anlamaya çalışın.

• Çocuğunuz sizinle konuşmaya çalışırken acele etmeyin, sabırsız davranmayın, anlamaya çalıştığınızı belli edin.

• Bol bol tekerleme ve şarkı ezberlemek bebeğiniz için son derece eğlenceli olacak, bunun yanında dil gelişimini de güçlendirecektir.

• Bebeğinizin söylediği kelimeleri yeniden yapılandırarak tekrar etmek dil gelişimi için iyi bir yöntemdir. Ancak bunu yaparken ona hata yaptığı, kelimeleri yanlış söylediği duygusunu kesinlikle vermemeli, özgüvenini sarsmamalısınız. Örneğin çocuğunuz, “hüüüp, anne” diyorsa “Anne su içti” gibi bir yapılandırmayla aynı cümleyi çocuğunuza yansıtabilirsiniz.

• Çocuğunuzun dil gelişimi için elbette ona bol bol kitap okuyun. Az ve kalın sayfalı, yırtılmayan, bol resimli kitaplar alıp o resimlerine bakarken siz de ona hikayeyi okuyabilirsiniz.

• Televizyonun, çocuğun dil gelişimi için çok zararlı olduğunu artık söylemeye bile gerek yok. Özellikle 0-3 yaş arasındaki çocuklara kesinlikle televizyon izletmeyin. Daha büyük çocuklar içinde gün içinde televizyon izlemek doğru değildir. Ancak eğer izletiyorsanız günde yarım saati aşmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Plastik Ördekler Çocuğunuza Zarar Veriyor

Plastik ördekler çocuğunuzun favori banyo oyuncağı bazı ciddi sorunlara neden olabilir. İsviçreli ve Amerikalı araştırmacılar,...

Bebeklerde Otizmin 7 İşareti

Herhangi bir sağlık sorununda olduğu gibi mümkün olduğunca erken tanı konması en iyisidir. Aynı...

Karbonat ile Bebek Giysisi Yıkama

Karbonat tozu, mutfağın ötesine geçen kullanımlara sahip doğal bir üründür. Bebek kıyafetlerini ucuz ve...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Soğan Suyu İle Yapabileceğiniz Tedaviler

Soğan suyu içinde bulundurduğu bileşenler sebebiyle gerçekten çok sağlıklıdır. Meyve veya sebze sularınızın içine koyup içebileceğiniz gibi farklı tedavi şekillerinde de kullanabilirsiniz. 1. Kulak Çınlamalarına  Malzemeler 1...

Koltuklarınızı Yeni Gibi Yapabilirsiniz

Koltukları daha uzun kullanmak istiyorsanız, bu basit tüyolarla koltuklarınızı yeni gibi yapabilirsiniz. Kumaş koltuklarınızı derinlemesine temizleyebilirsinizBu yazıda, mürekkep lekelerini gidermek, mikrofiber bir kanepeyi temizlemek,...

Banyoyu Kolay Temizlemek İçin Küçük Hileler

Banyoyu kolay temizlemek için bazı yöntemleri bilmeniz gerekiyor. Banyonuzu temizlemek için saatler harcayıp bir de kimyasal maddeler mi soluyorsunuz? Daha önce banyo temizliği için...

Kotun Çamaşır Makinasında Zarar Görmemesi İçin

Bazı insanlar kotunuzu asla yıkamanız gerektiğini veya yaparsanız elle yıkamanız gerektiğini düşünüyor. Bunları çok sık yapmadığınız sürece çamaşır makinesinde yıkamanız iyi olur. Aşağıdaki ipuçlarını...