Ana Sayfa HAYAT Evlenmeden Önce Bunları Bilin

Evlenmeden Önce Bunları Bilin

Evlilik iki kişinin kanunlara uygun bir şekilde bir araya gelmesi ve hayatlarını birlikte devam ettirmesidir. Evlilik hayatı paylaşmaktır. Bir ömrü iki kişi yaşamaktır. Sorumluluk ve duyarlılık isteyen bir iştir. Evlilik sonucu aile kavramı oluşur ve aile bir toplumun çekirdeğidir.

Eş Seçiminin Evliliğin Devamı İçin Önemi

Evlilik kararı ve eş seçimi insanın hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biridir. Kişi bu kararla hayatına kiminle devam edeceğinin, kimden çocuk sahibi olacağının ve nasıl bir yaşam süreceğinin de kararını vermiş olmaktadır. Bu nedenle kişilik özelliklerine önem gösterilmelidir. Dış görünüş tabi ki önemlidir ancak bir evliliğin yürümesi için aslolan karakterlerin uyumudur. Kişi önce kendi isteklerini bilmeli ve bu doğrultuda eş seçmelidir.

Evlenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evliliğin sırrı paylaşabilmektir. Önemli olan aynı evin içerisinde yaşamak değil aynı evin içinde konuşabilmek; paylaşabilmektir. Aşağıda maddeler halinde evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir.

• Kendinizi ona rahatlıkla ifade edebilmeniz ve onunla gülebiliyor olmanız çok önemlidir. Neşe bir ilişkinin vazgeçilmezidir.

• Ortak yapılan etkinliklerden keyif alınması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Ayrıca bununla birlikte yalnız kalmak içinde birbirinize izin verip vermediğinize de dikkat etmelisiniz.

• Kişi kendini yeni bir aile kurmaya hazır hissetmelidir. Kendi ailesinden ayrılmaya hazır olmalıdır. Aile içi kavgalarda etken çoğu zaman üçüncü kişilerdir. Kendi aranızda olan tartışmaları ailenize yansıtmanız evlilik sürecinde sıkıntılara yol açabilir. Bu nedenle eşinize saygınızı yitirmeyeceğinizden emin olmalısınız ve bireysel sorunları aile dışına taşırmamalısınız.

• Cinsellik ve aile planlaması önemlidir. Sağlık kuruluşundan yardım alınmalı ve bunlar göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

• Bunların yanı sıra evlilik öncesinde aile içinde maddi konuların nasıl olacağı da konuşulmalıdır. Eğer iki birey de çalışıyorsa bu konunun önemi ikiye katlanmaktadır.

• Çocuk isteyip istemediğinizi ya da kaç çocuk istediğinizi evlenmeden önce mutlaka konuşmanız gerekmektedir. Eşlerden biri çok istiyor diğeri kesinlikle istemiyorsa evlilik kararı tekrar gözden geçirilmelidir.

• Evlilikte ilk iki yılın çok daha zor olacağı evlenmeden bilinmeli ve buna sabır gösterilmelidir. Çünkü farklı aile ortamlarında yetişen farklı iki kişilik ve cinsiyet aynı ortamda yaşamaya hemen ayak uyduramaz. Birtakım zorluklar ortaya çıkmaktadır.

• Evlilikte herşeyin çok güzel olacağını düşünmek yanlıştır. Evlenmeden önce bunun bilincinde olmak evlilik sürecinde daha mantıklı ve olgun adımlar atmayı sağlayacaktır. Evlilik uzun bir süreçtir ve bu süreç içerisinde güzel şeyler kadar kötü şeyler de yaşanabilmektedir. Önemli olan yaşananlar karşısında çiftin tutumu ve birbirlerine olan yakınlıklarıdır.

Evlilikte eş seçiminin önemi asla unutulmamalıdır. Paylaşımın iyi olduğu duygusal bağın kuvvetli olduğu kişiler seçilmelidir. Evlenmeden önce hazır hissetmek gerekir. Bu karar hazır olmadan alındığında ya evlilik eziyete dönüşür ya da ortada bir evlilik kalmaz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca...

Yüz Maskesini Dezenfekte Etme Yolları

Yüz Maskesini Temizlemenin Yolları. Kumaştan yapılan yüz maskesini covid 19 sebebiyle çok fazla kullanıyoruz....

12 Ev Zararlısı ve Onlardan Kurtulmanın En İyi Yolları

Evinizde böcek sorunu yaşıyor ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, bu haber tam da...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın. Yedikleriniz saçlarınızı çok fazla etkiliyor. Eğer doğru besinleri almazsanız saç tellerinizi kırılıp, cansızlaşabilir ve dökülür. İyi haber şu...

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca temizlemeye yarayan bulaşık deterjanı, evde başka temizlik işleri için de...

Nar Suyu İçmeniz İçin 14 Neden

Nar suyu, meyve suyunun sağlıklı olması için yeşil olması gerekmediğini kanıtlamaktadır. Aslında, bazı durumlarda, daha sağlıklı seçenek bile olabilir. Nar tohumlarından gelen bu tatlı,...

Kolay Yoldan Pesto Sos Nasıl Hazırlanır?

Pesto Sos Nasıl Hazırlanır? Fesleğen özellikle Akdeniz mutfaklarında çok sık kullanılan bir bitkidir. Yeşil rengi ve mükemmel aroması ile ilave edildiği yemeklere, makarnalara ve...