Ana SayfaAİLEÇOCUKKreşe Alışma Sürecini Kolaylaştırmak İçin Tavsiyeler

Kreşe Alışma Sürecini Kolaylaştırmak İçin Tavsiyeler

Soru: Kızımız üç yaşını doldurdu ve kreşe vermeye karar verdik. Kreşin ilk günleri gayet iyiydi ve kızım çok mutlu gitti ve geldi. Ancak bir kaç gün sonra kreşe gitmek istemedi. Özellikle ben götürdüğümde çok ağladı ve sorun çıkardı. Sonrasında babası götürdüğünde daha az sorun çıkardığını söyledi. Bu durumda sorun bende mi?

Elif Tepe’nin cevabı: 

Kreşe başlamak bir çocuk için ciddi bir deneyimdir. Kreşin başlangıç döneminde pek çok anne baba bu zorlukları yaşar. Zorluklar genellikle ikinci haftadan itibaren başlar. Çünkü çocuk durumun ciddiyetini ve bu yeni duruma alışması gerektiğini anlamıştır. Direnç de bu yüzdendir. Çocuk kaygı yaşamaya başlar. Bu kaygının nedeni, evden ayrılmak ve yeni bir yere adapte olmaktır. Esasında çocuğu asıl geren şey başkalarının arasında yalnız olmak değil, yanından ayrıldığı annesinin o yokken ne alemde olduğunu bilememektir.

Eğer anne ya da babadan herhangi biri bu yeni durumla ilgili olarak daha fazla kaygı taşıyorsa, çocuğun kreşe daha az kaygılı olan ebeveyn tarafından bırakılması çok daha doğru olacaktır. Çünkü kaygı da aynı sevgi ve mutluluk gibi bulaşıcıdır.

Kreşe başlayan çocuğun ayrılık kaygısı ortalama üç hafta içinde ortadan kalkar. Ancak dört haftayı geride bıraktığınız halde hala ayrılık kaygısını aşamamış iseniz bir uzmandan destek almanızda fayda vardır. Bundan önce, aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz:

• Öncelikle elbette sabırlı davranın, aceleci olmayın.

• Çocuğunuzun kaygılanmasını önleyen, hayatın normal seyrinde devam ettiğini gösteren net ve küçük vaatler sunun: “Okuldan geldiğinde birlikte kek yapalım mı?” , “Seni okuldan almaya ben geleceğim.” gibi…

• Kendi endişe ve kaygınızı çocuğunuza yansıtmayın. Örneğin çocuğunuzu okula bıraktıktan sonra okulda takılı kalmayın.

• Çocuğunuzun yanına, gün içinde sizi hatırlayabileceği küçük nesneler verin. Bu nesne, evinizin anahtarının olduğu sevimli bir anahtarlık, birlikte çekilmiş bir fotoğrafınız, bir fularınız olabilir.

• Çocuğunuzun okulundaki öğretmenle ya da rehberlik servisi uzmanı ile bu konu hakkında görüşün ve onların genel olarak uyguladıkları yöntemleri öğrenerek, bu uzmanlarla işbirliği yapın.

• Kendinize de çocuğunuza da bu süreci atlatmak için zaman verin.

• Çocuğunuzun yanında okulla ilgili olumlu konuşmalar yapmaya dikkat edin ve sorunsuz geçirdiği okul gününden sonra onunla nasıl gurur duyduğunuzu ona anlatın.

• Kendi çocukluk günlerinizden, okula başlama anılarınızdan bahsetmek de işe yarayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler