Ana Sayfa SAĞLIK Spor Sonrası Beslenmenin 6 Altın Kuralı

Spor Sonrası Beslenmenin 6 Altın Kuralı

Her ne kadar sağlıklı yaşamak için spor yapılması gerekse de, sporun ya da çeşitli egzersizlerin ardından tüketilecek olan gıdaların bu noktada etkisi hayli yüksek olmaktadır. Çünkü beslenme ile spor beraber ilerlemektedir. Bu nedenle, spor yaptıktan sonraki süreçte yeme ve içme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir.

Uzmanlar, pek çok açıdan yapılan sporun ve egzersizlerin boşa gitmemesi için yenilen gıdalara ve içilen içeceklere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Kas hareketleri, diğer uzuvların sürekli çalışması ve yorgunluk, olumlu yönde yorumlanarak gıda desteği ile gelişimin sürekliliği hedefleniyor.

Diğer yandan, spor aktivitelerde kaybedilen kiloların kas şeklinde alınması ve sağlıklı bir spor döneminin geçirilmesi için, aşağıdaki 6 noktanın önemle uygulanması gerekiyor.

  1. Egzersizlerden Sonra 30 İle 60 Dakika Arasında Mutlaka Beslenin

Egzersizler kasları ve iskelet sistemini yoruyorlar. Bu sağlıklı yorgunluk, baskı altındaki kasların yeniden toparlanabilmesini sağlayacak olan gıda maddeleri ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Uzmanlar, sportif çalışmalardan sonra, ilk yarım saatin ardından 30 dakikalık bölümde toparlayıcı gıda maddelerinin tüketilmesi gerektiğini öneriyorlar.

  1. Sarı Protein Tüketin

Sarı protein kulağa biraz tuhaf gelebilir. Aslında kast edilen, özellikle kas sistemini beslemesi yönünden hem protein, hem de mineral ve sağlıklı yağ içerikli gıdaların bir şekilde tüketilmesi gerekliliği… Çünkü kaslar, beslenebilmek için bu tarz gıdalara ihtiyaç duyuyorlar. Protein burada önemli bir yer kaplıyor. Lifli gıdaların yanında yumurta, avokado ya da kara fasülye gibi yiyecekler ile vücut yeninden toparlanabiliyor.

  1. Gerçekçi Olun

Yedikleriniz, aslında sizi oluşturuyor ve tamamen tükettiğiniz gıdalara göre şekilleniyorsunuz. O kadar yorucu ve standartlar üstü spor yapıp, beslenmenizi de aynı yönlü olarak sağlıklı çerçevede ilerletemezseniz, yapılan sporlar, antrenmanlar ve egzersizler de boşa gidebilir. Ayrıca vücut, her an her dakika bir şeyler tüketmeye elverişlidir. Kalori yakarak vücuda sağladığınız avantajları, yanlış beslenerek dezavantajlar silsilesine dönüştürmeyin.

  1. Fazlasını Tüketmeyin

Eğer amacınız kilo vermek ya da sabit bir kiloda gelişiminizi sürdürmek ise vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan fazlasını tüketmeyin. Bu defa yaktığınız yağların yerlerine yenilerini oluşturma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir sonraki egzersizin kötü etkilenmemesi, yakılan kaloriye oranla yemek düzeninin ayarlanması ve kontrollü beslenme, sizi hedefleriniz içinde tutmaya yetecektir.

  1. Sıvı Tüketin

Egzersiz yapmadan önce ve egzersiz sonrası sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Kimi antrenmanlardan iki saat öncesinde enerji içeceği tarzında sıvılar sporculara verilebilmekte iken, genel kanı su tüketilmesi yönündedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerin karşılanması ve suyun tamir edici özelliklerinin bulunması nedeni ile belli periyotlarda su tüketilmesi gerekmektedir.

Su tüketiminde, antrenmandan 2 saat öncesinde 2 bardak olmak üzere, antrenman sırasında ise her 15 dakikada yarım bardak şeklinde geliştirilen genel bir kural, sporcuların sıvı dengelerini de toparlıyor. Bu açılardan bakıldığında, kasların ve vücudun genelinin daha enerjik olduğu rahatça anlaşılabiliyor.

  1. Alkol Tüketiminize Dikkat Edin

Çoğu sporcu antrenmanlarından sonra alkol alarak biraz rahatlamayı seviyor. Alkol almayı kontrol altında tutanlar açısından bu durum pek de zararlı değil iken, eğer normalinden fazlasının tüketildiği gözlenirse, sporcuların bir sonraki antrenmanlara % 40 daha güçsüz kaslarla çıktığı fark ediliyor. Yani alkol tüketimi, sporcuların düşük olan alkol eşiklerini bile kesinlikle geçmemeli. Bunca hazırlık ve çalışmanın boşa gitmemesi adına, illa alkol tüketilecekse bile oldukça az ve normal şekilde bir tüketim gerçekleştirilmeli.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Yemeklerdeki Yağ Oranını Azaltmanın 7 Yolu

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak yemeklerinizdeki fazla yağ oranından kolayca kurtulabilirsiniz. 1-Yemekleri daha az yağ ile doğru...

Vücut Diliniz Beslenmenizi Değiştirmenizi Söylüyor Olabilir

Bazen vücudunuz hiç bir sebep yokken harekete geçmeye başlar ve siz de bu semptomların...

Göbek Yağlarından Kurtulmanın Altın Kuralları

Göbek yağlarında kurtulmakta zorlananlar için, zor olmayan bazı önerilerimiz var. Şekerden vazgeçtiğinizde göbek yağlarından kurtulabilirsiniz. Pasta,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

253,389BeğenenlerBeğen
6,538TakipçilerTakip Et
442TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Bu Yöntemle Peynirinizi Daha Uzun Saklayabilirsiniz

Peynirler buzdolabında saklanmasına rağmen, belirli bir süre sonrasında küflenmeye başlarlar. Oysa ki, peynirleri bozulmadan uzun süre saklamanın çok pratik bir yolu var! Genellikle evlere çeşit...

Günü Zerdeçal Çayıyla Bitirmek İçin 4 Sebep

Zerdeçal göz ardı edilmiş, cam kavanozlarda tutulan ve genellikle Asyada tüketilen bir baharat iken, günümüzde sağlık açısından faydaları her gün keşfediliyor. Zerdeçal'ın güçü ana...

Donuk Görünümlü Altın Takılarınızı Parlatmanın Pratik Yolu

Tabii ki, altın mücevherinizi bir bardak biraya koymak biraz garip, ama sonuçlarına inanamayacaksınız. Yıllar boyunca rengini değiştirdiği ve şimdi çok kötü göründüğü için takmadığınız...

Bulaşık Deterjanının 6 İlginç Kullanımı

Bulaşık deterjanı sadece bulaşıklar için kullanıyoruz. Ama bu yazımızı okuduktan sonra farklı işlevler için de kullanmaya başlayabilirsinz. Karıncalardan kurtulmaktan, yağlı saçları temizlemeye kadar birçok...