Ana Sayfa SAĞLIK Spor Sonrası Beslenmenin 6 Altın Kuralı

Spor Sonrası Beslenmenin 6 Altın Kuralı

Her ne kadar sağlıklı yaşamak için spor yapılması gerekse de, sporun ya da çeşitli egzersizlerin ardından tüketilecek olan gıdaların bu noktada etkisi hayli yüksek olmaktadır. Çünkü beslenme ile spor beraber ilerlemektedir. Bu nedenle, spor yaptıktan sonraki süreçte yeme ve içme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir.

Uzmanlar, pek çok açıdan yapılan sporun ve egzersizlerin boşa gitmemesi için yenilen gıdalara ve içilen içeceklere dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Kas hareketleri, diğer uzuvların sürekli çalışması ve yorgunluk, olumlu yönde yorumlanarak gıda desteği ile gelişimin sürekliliği hedefleniyor.

Diğer yandan, spor aktivitelerde kaybedilen kiloların kas şeklinde alınması ve sağlıklı bir spor döneminin geçirilmesi için, aşağıdaki 6 noktanın önemle uygulanması gerekiyor.

  1. Egzersizlerden Sonra 30 İle 60 Dakika Arasında Mutlaka Beslenin

Egzersizler kasları ve iskelet sistemini yoruyorlar. Bu sağlıklı yorgunluk, baskı altındaki kasların yeniden toparlanabilmesini sağlayacak olan gıda maddeleri ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Uzmanlar, sportif çalışmalardan sonra, ilk yarım saatin ardından 30 dakikalık bölümde toparlayıcı gıda maddelerinin tüketilmesi gerektiğini öneriyorlar.

  1. Sarı Protein Tüketin

Sarı protein kulağa biraz tuhaf gelebilir. Aslında kast edilen, özellikle kas sistemini beslemesi yönünden hem protein, hem de mineral ve sağlıklı yağ içerikli gıdaların bir şekilde tüketilmesi gerekliliği… Çünkü kaslar, beslenebilmek için bu tarz gıdalara ihtiyaç duyuyorlar. Protein burada önemli bir yer kaplıyor. Lifli gıdaların yanında yumurta, avokado ya da kara fasülye gibi yiyecekler ile vücut yeninden toparlanabiliyor.

  1. Gerçekçi Olun

Yedikleriniz, aslında sizi oluşturuyor ve tamamen tükettiğiniz gıdalara göre şekilleniyorsunuz. O kadar yorucu ve standartlar üstü spor yapıp, beslenmenizi de aynı yönlü olarak sağlıklı çerçevede ilerletemezseniz, yapılan sporlar, antrenmanlar ve egzersizler de boşa gidebilir. Ayrıca vücut, her an her dakika bir şeyler tüketmeye elverişlidir. Kalori yakarak vücuda sağladığınız avantajları, yanlış beslenerek dezavantajlar silsilesine dönüştürmeyin.

  1. Fazlasını Tüketmeyin

Eğer amacınız kilo vermek ya da sabit bir kiloda gelişiminizi sürdürmek ise vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan fazlasını tüketmeyin. Bu defa yaktığınız yağların yerlerine yenilerini oluşturma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir sonraki egzersizin kötü etkilenmemesi, yakılan kaloriye oranla yemek düzeninin ayarlanması ve kontrollü beslenme, sizi hedefleriniz içinde tutmaya yetecektir.

  1. Sıvı Tüketin

Egzersiz yapmadan önce ve egzersiz sonrası sıvı tüketmek oldukça önemlidir. Kimi antrenmanlardan iki saat öncesinde enerji içeceği tarzında sıvılar sporculara verilebilmekte iken, genel kanı su tüketilmesi yönündedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerin karşılanması ve suyun tamir edici özelliklerinin bulunması nedeni ile belli periyotlarda su tüketilmesi gerekmektedir.

Su tüketiminde, antrenmandan 2 saat öncesinde 2 bardak olmak üzere, antrenman sırasında ise her 15 dakikada yarım bardak şeklinde geliştirilen genel bir kural, sporcuların sıvı dengelerini de toparlıyor. Bu açılardan bakıldığında, kasların ve vücudun genelinin daha enerjik olduğu rahatça anlaşılabiliyor.

  1. Alkol Tüketiminize Dikkat Edin

Çoğu sporcu antrenmanlarından sonra alkol alarak biraz rahatlamayı seviyor. Alkol almayı kontrol altında tutanlar açısından bu durum pek de zararlı değil iken, eğer normalinden fazlasının tüketildiği gözlenirse, sporcuların bir sonraki antrenmanlara % 40 daha güçsüz kaslarla çıktığı fark ediliyor. Yani alkol tüketimi, sporcuların düşük olan alkol eşiklerini bile kesinlikle geçmemeli. Bunca hazırlık ve çalışmanın boşa gitmemesi adına, illa alkol tüketilecekse bile oldukça az ve normal şekilde bir tüketim gerçekleştirilmeli.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha...

Dondurulmuş Limonun Faydalarına Şaşıracaksınız

Dondurulmuş limonun faydalarını biliyor musunuz. Yoğun C vitamini kaynağı olan limonun ne kadar sağlıklı...

Sedef Hastaları İçin Kapsaisin (Acı Biber) Merhemi

Sedef hastaları için kapsaisin (Acı Biber) merhemi tarifi. Kapsaisin acı biberde bulunan, yakıcı molekülün...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,804BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
238TakipçilerTakip Et

En Popüler

Batik Boyanın Akması Nasıl Önlenir?

Batik boyanın akması giysinizin bir anda tüm renklerinin değişmesi anlamına gelir. Ne olursa olsun, batik boyanın parlak, canlı renkleri her şeye imza niteliğinde bir...

İnce Telli Saçları Kalınlaştırmak İçin Ev Yapımı Ürünler

İnce telli saçları kalınlaştırmak bir çok kadının ortak sorunudur. Saçlar, güneşe maruz kalma, kirleticiler ve toksinler gibi çevresel faktörlerden darbe alabilir. Ayrıca saç bakım...

Kuru Saç Uçları Nasıl Onarılır?

Kuru saç uçları onarılabilir ve kırılmasını önlenebilir. Saçınız kuru hissediyor ve yıpranmış görünüyorsa, özellikle saçınızın uçlarında, taramaya çalıştığınızda zorluk çekebilirsiniz. Saç fırçası ile uğraşmak...

Tuz, Karabiber ve Limon İle Tedavi Edilebilecek 9 Sorun

Limon, tuz ve karabiber, salata sosu ya da yemeklere lezzet vermenin dışında çok daha fazla yarar sağlıyor. Doğal yollardan tüketilen tuz, limon ve karabiber,...