Ana Sayfa HAYAT Sizi Şaşırtacak Tuhaf Gerçekler

Sizi Şaşırtacak Tuhaf Gerçekler

• Dişi kanguruların üç vajinası vardır.

• Casu Marzu adı verilen Sardunya koyun peynirinin içinde canlı kurtçuklar mevcut. Hatta bu kurtçuklar siz yerken 10-15 santimetre havya sıçrayabiliyor. Bu nedenle bu peyniri yerken elinizle gözlerinize sıçramalarını engellemenizde fayda var.

• Dünyanın en uzun sakala sahip insanının 1567’de bir yangından kaçarken sakalına takılıp düşerek öldüğü söyleniyor.

• Giethoorn adlı Hollanda köyünün yolu yok. Evler birbirine kanallar ve yaya köprüleri ile bağlanmış durumda.

• Büyük depremler dünyanın yörüngesinde küçük de olsa değişiklikler yaparak yaşadığımız günlerin uzunluğunu değiştirebilir. 2011’deki Japonya’da yaşanan deprem bir günün uzunluğunu 1,8 mikro saniye azaltırken 2004 yılında meydana gelen Sumatra depremi de bize 6,8 mikro saniyeye patlamış oldu.

• Antarktika’da içinden düzenli olarak kırmızı bir sıvı akan ve buzul kanıyormuş görüntüsü veren “Kan Şelalesi” adı verilen bir buzul vardır.

• Eyfel Kulesi’nin tepesi güneş ısınları nedeniyle kulenin ısınıp genişlemesi nedeniyle güneşli günlerde 18 cm kadar eğilir.

• Üç kıtaya yayılmış mega bir karınca kolonisi mevcut. Bu koloni Avrupa’nın çoğuna, ABD’nin batı kıyılarına ve Japonya’nı batı kıyılarına yayılmış durumdadır.

• 1962 yılında görülen bir gülme salgını tam bir yıl sürdü. Yüzlerce köy ve binlerce insan bu gülme salgınından etkilendi. Bir okul bu nedenle kapanmak zorunda kaldı. Ortaya çıkan bu aslında durum hiç de eğlenceli değildi. Hastalığın diğer belirtileri ise ağlama, bayılma nöbetleri, deride döküntüler ve ağrı şeklinde ortaya çıkıyordu.

• İnsanların diş macunu bulunmadan önce dişlerini ne ile temizledikleri hakkında bir bilginiz var mı? Biz misvak gibi bitkisel çözümleri biliyoruz ancak Romalılar çok garip ve değişik bir yöntem kullanıyorlardı. Diş temizliği için idrar kullanıyorlardı. Aslında işe de yarıyordu.

• 1518 yılında Stratzburg’da Dans Ateşi adı verilen garip olayda yüzlerce kişi hiçbir neden olmadan bir ay dans etti. Bu insanlardan bazıları ise ölene kadar dans etmeyi sürdürdü.

• Kalbinizin vücudunuzda bulunan organlar ile kan yolunun dışında mevcut olan bir elektromanyetik alanla da bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu elektromanyetik alanın beyninizin sahip olduğundan 60 kat daha güçlü olduğunu biliyor muydunuz?

• 2007 yılında Corey Taylor adlı bir Amerikalı cep telefonu faturasını ödememek için kendi sahta ölümünü organize etti ancak bu da işe yaramadı.

• 1923 yılında, Frank Hayes adlı bir jokey ölü olmasına rağmen New York’ta Belmont Park’taki yarışı kazandı. Yarış sırasında kalp krizi geçirip ölmesine rağmen bedeni atın üzerinde kalıp finişi geçtiği için kazanmış sayıldı.

• Kibar olmanın para kazandırdığını biliyor muydunuz? Fransa’da bulunan bir kafe kaba davranan müşterilerine bir fincan kahveyi 7 Euro’dan servis ederken nazikçe bekleyip kafe personeline karşı kibar olan müşterilerine aynı kahveyi sadece 1,4 Euro’ya veriyor.

• Singapur’da “Herhangi Bir Şey” adıyla teneke kutularda bir meşrubat satılıyor. & farklı türü olan meşrubatı aldığınızda içinde ne olduğunu bilmiyorsunuz. Artık bu altı aromadan talihinize ne düştüyse ona razı oluyorsunuz.

• 18. yüzyılda eğer bir ananas ağacınız olsaydı zengin olurdunuz. O dönemde ananas büyük bir zenginlik göstergesi olarak kabul ediliyordu. Tek bir ananas bugünkü değerle 8.000 dolara karşılık geliyordu. Hatta parti yapacak insanlar ne kadar zengin olduklarını göstermek için bu ananaslardan o gece için kiralıyorlardı.

• Hindistan’ın dikkate değer bir ülke olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki dünyanın baharat ihtiyacının yüzde 70’inin Hindistan tarafından karşılandığını biliyor muydunuz? Teşekkürler Hindistan.

• Dondurma sever misiniz? Peki televizyon reklamları sırasında kullanılan dondurmanın aslında patates püresi olduğunu biliyor muydunuz? Süt olarak da genellikle beyaz tutkal kullanılıyor.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,841BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...