Ana Sayfa SAĞLIK DİŞ BAKIMI Sağlık Ağızdan Başlar

Sağlık Ağızdan Başlar

Yaşamımızı devam ettirebilmek için en temel ihtiyacımız yeme ve içmedir. Yeme ve içme alışkanlıklarımız da bizlerin sağlıklı mı sağlıksız mı bireyler olacağını belirleyecektir. Tüm gün çeşitli gıdalar ve besinler alırız. Tüm bu gıdaların vücudumuzda ilk uğradığı nokta ağızdır. Ağız bakımı ve sağlığı bu nedenle çok önemlidir. Okul öncesi eğitiminden başlayarak çocuklara ağız bakımı hakkında alışkanlıklar kazandırılmaya başlanmaktadır. Böylece ileriki yaşlarda edindikleri bu doğru kazanımla sağlıklı bireyler olma yolunda adımlar atmış olacaklardır.

Ağız bakımı konusunda neler yapılmadır?

Ağız bakımı konusunda en temel şey diş fırçalamadır. Dişler her yemekten sonra kesinlikle fırçalanmalıdır. Böylece ağızda oluşan asitler ve bakteri oluşumu engellenmiş olacaktır. Dişler fırçalanmadığı takdirde gün içinde tüketilen yiyecek ve içeceklerin asitleri diş minelerinden başlayarak aşınmaya yol açacaktır. Düzenli olarak günde üç kere diş fırçalanmayla işe koyulmakta fayda var.

Ağız bakımı konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

  • Diş bakımı konusunda en dikkat edilmesi gereken konu fırçalama yöntemidir. Dişler yanlara doğru değil aşağı ve yukarı olacak şekilde fırçalanmalıdır.
  • Bir diğer husus da diş fırçalama süresidir. Dişlerinizi sadece göstermelik bir biçimde fırçalamamalısınız. Arka dişlerde ve aralarda kalan yemek artıklarını giderene kadar fırçalama işlemini devam ettirmekte fayda var.
  • Diş fırçalama işlemi esnasında çok sert bir biçimde dişleri fırçalamak diş etlerine de zarar vereceğinden kanamalara yol açacaktır. Doğru diş fırçası kullanımı da bu konuda etkilidir. Çok sert bir fırça kullanmak yerine orta sertlikte fırçalar tercih edilmelidir.

Diş yapınıza uygun diş macunları kullanmaya özen göstermelisiniz. Hassas diş eti ve diş minelerine sahipseniz uygun diş macunu almakta fayda var.

Diş ipi kullanımı da diş arasında kalan yemek artıklarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Fırçanın ulaşamadığı noktalara ulaşarak tam anlamı ile temizliğin sağlanmasını sağlayacaktır.

Diş sağlığı açısından kullandığımız ürünlere dikkat etmemiz gereken noktaları böylece anlattık. Diş fırçalandıktan sonra ise ağızı diş macunundan arındırmak gerekmektedir. Ağızda kalan diş macunu da bir kimyasal ürün olduğundan kalıntılar zarar verecektir. Ağzı güzelce çalkalayarak ağızdan macunu ve yemek artıklarını uzaklaştırmalıyız.

Kullandığımız diş fırçasını da belirli sıklıklar ile değiştirerek ayda bir ya da iki ayda bir olmak üzere diş fırçasında zaman içinde oluşan bakterilerin tekrar ağzımıza gelmesini engellemiş oluruz.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Huzursuz Bacak Sendromu İçin En İyi Ev İlaçları

Bacaklarınızda karıncalanma, yanma veya ağrı hissediyor musunuz? Bu belirtilerin çoğu,  geceleri gerçekleşir. Bacakları hareket...

Bel Bölgesindeki Yağlara Sarımsak Çözümü

Sarımsak, iştah kesici özelliğinden dolayı kilo verme sürecinde çok etkili bir besin maddesidir. Sarımsağın...

Öksürük Pastilleri Yapımı

Organik Hindistan Cevizi Yağı Öksürük Pastilleri. Öksürük, solunum yollarını ve boğazı, tahrişlerden uzak tutan...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın

Meyve Kabuklarıyla Mucizeler Yaratın. Meyve yemek, sağlıklı yaşam için yapmamız gerekenler arasında belki de en lezzetlisi. Ancak meyvelerin kabuklarını soyarak yediğimizde kalan kabukları reçel...

Plastik Kapların Kötü Kokmasını Engelleyin

Plastik saklama kaplarını günlük hayatımızda oldukça sık kullanırız. Bazılarımız işe giderken plastik kaba koduğu yemeğini yanında götürür, bazılarımız çocuklarının yanına beslenmesini koyar. İçindeki gıdayı...

Duşta Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır?

Duşta esansiyel yağların kullanılması çok faydalı ve kolaydır. Bu yazımızda size duşta esansiyel yağları kullanmanın farklı yöntemlerini sizlere anlatacağız. Evinizde çok kolay yapabilir ve...

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem

Yağlı Fırını Temizlemek İçin Çok Kolay Bir Yöntem. Fırında pişirme yaparken yağlı yiyeceklerin dökülmemesi mümkün değildir. Büyük soru: ondan nasıl kurtulursun? Bir sünger ve...