Ana Sayfa HAYAT İş Hayatında Stresle Baş Etme Yöntemleri - Oradan Uzaklaş

İş Hayatında Stresle Baş Etme Yöntemleri – Oradan Uzaklaş

Gelişmenin bir sonucu olarak toplumda bireylerin tamamı iş yaşamında yerini almaktadır. Özellikle iş yaşamı artık fizik gücünden sıyrılıp beyin gücüne dayalı bir hale gelmiştir. Bedenimiz yorulduğunda nasıl bize tepkiler veriyor ve yorgunluk hissi ile uyarıyor ise beynimiz de öyledir. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler yoğun iş temposunda zihinlerini dinlendirmeyi unutmaktadırlar. Sürekli ve yoğun bir şekilde zihni çalıştırmak sanıldığı kadar faydalı olmayacaktır. Zihniniz yorulduğu zaman yeni fikirler üretemeyecek ya da karmaşık yapıdaki düşünceleri algılamanızı yavaşlatacaktır. Ara verilmeden saatlerce çalışma yapmak yoğunlaşma eksikliklerine de neden olacaktır.

Masa başında oturan bireyler çalışma esnasında yorgunluk belitleri baş gösterdiği zaman kendilerine kısa bir mola süresi tanımalılardır. Böylece hem zihin hem de beden gereken isteklendirme ve enerjiyi toplayacaktır. Masa başından kalkamadığınız durumlarda kendinizi olumlu koşullandırmanız gerekmektedir.

– Olmak istediğiniz yerde kendinizi hayal etmek bunların başında gelecektir. Deniz kıyısında sessiz bir yerde olduğunuzu düşünmek zihninizi açacak ve içinizi ferahlatacaktır.

– En çok hayalini kurduğunuz şeyleri düşünmek de sizi çalışma konusunda isteklendirecektir. Çok istediğiniz bir araba, ev ya da yapmak istediğiniz bir seyahati düşünmek sizi kamçılayacaktır.

– Bulunduğunuz ortamın kapalılığı ve kasveti sizi daraltıyor ise pencereden dışarıyı gözlemlemek sizi dinlendirmek için bire bir gelecek şeylerin başındadır.

– Boş bir kâğıda çizeceğiniz şekiller ya da o an içinizden geçenleri karalamak duygusal anlamda sizi rahatlığa kavuşturacaktır. Böylece iç sesinizden kurtulmuş olacaksınız.

– Çok bilinen bir sözü hatırlayalım. Müzik ruhun gıdasıdır. Çok bunaldığınız anlarda sakin müzikler dinleyerek içsel huzuru yakalamanız mümkündür.

– Masa başında çalışmak aynı zamanda baş ve boyun ağrılarını da beraberinde getirecektir. Yapacağınız birkaç nefes egzersizi sizi rahatlatmaya yetecektir. İlk önce omuzlarınızı dik tutmakla işe başlamalısınız daha sonra gözlerinizi kapatıp derin bir nefes almalısınız ondan geriye sayarak bu işlemi sürdürebilirsiniz.

– Her zaman gitmek istediğiniz ama bir türlü fırsatını bulamadığınız seyahatte olduğunuzu hayal edin.

Tüm bunlar basa başında saatlerini harcayanlara yönelik iş motivasyonu ve bireysel sağlığı olumlu etkileyecek önerilerdir. Özellikle masa başı egzersizleri konusunda da sağlık bakanlığının çeşitli destekleme ve bilgilendirmeleri mevcuttur.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken,...

Bulaşık Deterjanı Banyonuzda Harikalar Yaratır!

Bulaşık deterjanı banyo temizliğinde de kullanılabilir. Banyonuzda sabun artıklarına veya inatçı lekelere karşı düzenli...

Bilgisayara İçecek Dökülürse Ne Yapmalısınız?

Bilgisayara içecek dökülürse ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Bilgisayar başında bir şeyler içmeyi seviyorsanız,...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,884BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...

Giysilerdeki Vücut Kokusunu Gidermenin En İyi 5 Yöntemi

Giysilerdeki vücut kokusunu bazen istenmeyen bir koku olabilir. Dolabınızı açtığınızda bu kokuyu almak istemeyebilirsiniz. Eğer kıyafetleri hemen yıkamayıp bekletirseniz, bakteriler çoğalır ve yıkasanız da...

Dolaptaki Giysilerin Kırışması Nasıl Önlenebilir?

Dolaptaki giysilerin kırışması can sıkıcı bir durumdur. İşe gitmek üzereyken ya da dışarı çıkmak üzereyken, pek de hoş bir durum sayılmaz. Kıyafetleri, saklama koşulları uygun...