Ana Sayfa SAĞLIK Uykumuzda Niçin Konuşuruz?

Uykumuzda Niçin Konuşuruz?

Hemen hemen hepimizin hayatında, uykusunda konuşan birileri vardır. Bu kimi zaman kişinin ta kendisi de olabilmektedir. Daha çok komik içerikli, tıpkı komik baskılı tişörtlerin üzerinde yazdığı gibi konuşmaların olduğu uyku süresince, pek çok insan kendi kendine bir şeyler mırıldanabilir ya da uyanıkken söylemek istemeyeceği şeyleri insanlar uykularında ağızlarından kaçırabilir.

Çoğu sinema filmine ya da komedi dizisine konu olan uykuda konuşma eylemi, bilimsel olarak da incelenmiştir. Bu durum genel anlamda psikolojik olsa da, kişilerin ruh sağlığının kötü veya iyi olmasına herhangi bir yönden işaret etmemektedir.

Uykuda Konuşmak Nedir?

Çoğu insan, uykusunda konuştuğunun farkında olmaz. Partnerleri, kişilere uykusunda konuştuğundan bahsedince, kişi bu konuyu büyük bir şaşkınlıkla karşılar. Psikolojik olarak ne konuştuğunu düşünen ve kendini dizginlemeye çalışan kişiler, bu duruma engel olamayabilirler.

Kimi insanlar, gördükleri kötü rüyalar ya da kâbuslar neticesinde, stresi yansıtan şekilde konuşabilmekte iken, kimileri de eğlenceli konuşma tonları ve komik anlatımları ile gecenin bir vakti partnerini istemsizce güldürebilirler.

Uykuda konuşmak İle İlgili Diğer Detaylar

Uykusunda konuşan kişileri uyandırmak, eğer konuşma çok rahatsız edici bir boyutta ise gerekebilir. Ancak kişinin uykusunda anlatacakları bitmedi ise, muhtemelen uykuya geri döndüğünde kaldığı yerden konuşmaya devam edecektir.

Uykuda konuşmak sağlık açısından herhangi bir riske işaret etmez. Bu nedenle partnerler bu konuyu kafalarında büyütmemelidirler. Ancak uykuda konuşma işi partnerleri tedirgin etmeye başlamışsa, bir psikolog ya da uzmandan yardım alınabilir.

Uykuda konuşan kişiler ile karşılıklı konuşmak da bu konunun ilginç noktalarından biridir. Yapılan araştırmalar, uykusunda konuşan kişilere verilen cevapların karşılık bulabildiğini, kimi insanların bu konuşmaları diyaloğa çevirebildiğini, fakat genel anlamda bu tarz konuşmaların monolog şeklinde kaldığı ifade edilmektedir.

Uykuda konuşma eyleminin rüyalar ile ilgisi olup olmadığı da bir başka tartışma konusunu oluşturmakta iken, yukarıda da bahsedildiği gibi kâbuslar nedeni ile uykuda konuşmak olasıdır. Ancak uykuda konuşulanların çoğu, doğrudan bilinçaltı ve günlük hayatın beyinde bıraktığı izler ile ilgildir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz...

Taze Kızılcık Yemek İçin 5 Neden

Taze kızılcık sağlık açısından inanılmaz faydaları bulunan bir meyvedir. İşte taze kızılcığın faydaları... Antioksidan enerji...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,882BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
446TakipçilerTakip Et
236TakipçilerTakip Et

En Popüler

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon yağı nasıl yapılır? Birçok hastalık için alternatif bir tedavi olarak kullanılabilecek esansiyel yağlar var. Limon yağı, yağlı saçları temizlemek, akneleri iyileştirmek ve baş...

Kalıcı ve Kuru Öksürük İçin 6 Doğal Çözelti

Kalıcı ve kuru öksürük sıkıntı verici olabilir. Sessiz bir ortamda aniden başlayan öksürük sizi olduğu kadar çevredekileri de rahatsız eder.Ev yapımı şuruplar ile kalıcı...

Kronik Ağrılar ve Migren İçin Zencefilli Gazoz Tarifi

Kronik ağrılar ve migren de tedavi için zencefil kullanılır. Evde doğal bir zencefilli gazoz hazırlayarak, zencefilin sağlık faydalarından yararlanabilir ve migren dahil kronik ağrıları...

Halıyı Yıkamadan Nasıl Temizleyebilirsiniz?

Halıyı yıkamadan nasıl temizleyebilirsiniz? Kirli halınızı yıkamaya ya da silmeye zamanınız yoksa, kısa sürede halınızı tertemiz yapabilirsiniz.Özellikle kış aylarında halınızı kendiniz de yıkasanız, yıkama...