Ana SayfaSAĞLIKAnne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

Yeni bebeği olan tüm kadınların korkulu rüyası, sütünün yetmemesi ve bebeğinin aç kalmasıdır. Annenin doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmeye başlaması gerekir. Bunun için annenin emzirmeye hazır olması gerekiyor. Anne eğer doğum sırasında eğer çok stresliyse, hamileliğini stresli geçirdiyse ve emzirmeyle ilgili endişeleri varsa sütün gelmesi ve bebekle buluşmasında problem yaşayabilir.

Annenin huzurlu bir ortamda olması, beslenmesinin sağlıklı olması, bebeği kabul etmesi ve bebekle birlikte emzirme işine başlama anne sütünü arttırdığı bilinmektedir.

Anne sütünü asıl artıran şey bebeğin anneyi emmesidir. Bebek ne zaman ve ne kadar isterse anne ve bebeğin buluşması, anne sütünü artıran temel etkendir.

Annenin huzurunun, psikolojik olarak sağlıklı olmasının ve bebeği kabul etmesinin dışında bazı besinler anne sütünü artırmaktadır.

Annenin sağlıklı beslenmesi; protein, karbonhidrat, meyve ve sebzeden oluşan menüler tüketmesi, düzenli uyuması ve bebeği bol bol emzirmesi ile günde en az 10-12 bardak su tüketmesi anne sütünü artıran temel etkenlerdir.

İşte anne sütünü arttıran yiyecekler

Çemen Otu Tohumu: Hint mutfağı ve Ayurvedik tıpta yaygın olarak kullanılan çemen otu tohumu anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar 2 hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tüketiminin anne sütünü belirgin oranda arttırdığını ortaya koymaktadır.

Rezene: Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre hormon değişikliklerine yol açan anethol, dianethole ve photoanethole bakımından zengin olan rezene, anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini teşvik eder.

Dereotu: Rezenenin yakın akrabası olan dereotu sağlıklı anne sütü üretimini destekleyen hormonal değişikliklere yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

250,448BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
472TakipçilerTakip Et
226TakipçilerTakip Et

En Popüler