Ana Sayfa SAĞLIK Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Evde Kefir Nasıl Yapılır?

Probiyotikler, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasına sağlar. Günlük hayatımızda yoğun koşuşturma içinde bağışıklığımız ve hareketliliğimiz için probiyotiklere ihtiyacımız her geçen gün artıyor.

Şimdi size probiyotik bakımından çok zengin Kefir hakkında bilgiler vereceğiz.

Kefir, Kuzey Kafkasya kökenli probiyotik bir süt ürünüdür. Kafkasya’da kanser vakalarının çok düşük olmasını araştırılırken, günlük hayatta çok tüketilen Kefir’e dikkatleri üzerine çekti. Yapılan araştırmalar sonucunda Kefir’in probiyotik özelliği, Kafkasların uzun yaşamalarının sırrı olarak ortaya çıktı.

Peki evde kefir nasıl yaparsınız?

Kefir’in son yıllarda popülerliği sebebiyle artık marketlerin raflarında hazır, kutulanmış kefiri bulmak mümkün.  Ama evde de kefir yapmanız mümkün ve çok kolay. Bunun için tek ihtiyaçınız, kefir tanesini bulmak. Bunun için ya kefir kullanan bir yakınınızdan veya Ziraat Fakülteleri’nde üretilen içindeki bakterilerin analiz edilip onaylanmış mayaları alabilirsiniz.

Kefir Yapmak İçin Gereken Malzemeler

1 litre süt (Her türlü süt olabilir. Ama süt çiğ ise önce kaynatın ve soğutun)

30-50 gram kefir mayası

Cam kavanoz

Plastik süzgeç

Yapılışı

Kefir mayanızı, oda sıcaklığında bulunan sütün içine koyun. Ağzını kapatın. (Kapak metal ise sütün kapakla temas etmemesine özen gösterin)

Yine oda sıcaklığında 24 saat bırakın. 24 saat sonra kefiriniz olmuştur. Bunu anlamak için kavanozunu biraz sallayın, yogurt kıvamına geldiğini göreceksiniz.

Plastik bir süzgeçle süzün. Maya süzgeçin üzerinde kalacak, elde ettiğini probiyotikli yoğurdu süzün. Bu yoğurdu bir kavanoza veya kaba koyarak bir iki gün içinde tüketin.

Mayayı, yine kullanacaksanız, temiz suyla yıkayın ve yine sütün içine koyun. Kullanmayacaksanız, mayayı yıkayın ve su dolu temiz bir cam kavanozun içine koyun ve buzdolabına kaldırın.

İstediğiniz zaman çıkarıp yeniden maya yapabilirsiniz.

Çok önemli bir not; Kefiri süzerken ve karıştırırken, kullandığınız tüm malzemeler tahta veya plastik olmalı. Metal malzeme kesinlikle kullanmayın.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına...

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları

Yoğurtun Farklı Kullanım Alanları. Elinizde hangi yoğurdunuz varsa onu kullanmanın daha önce aklınıza gelmemiş...

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları

Elmayı Mutfakta Farklı Kullanmanın Yolları. Evinizde elma varsa sadece lezzetli bir meyve olmaktan daha...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
451TakipçilerTakip Et
235TakipçilerTakip Et

En Popüler

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermer Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkarılır? Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan ve şık da göründüğünden ev dekorasyonlarında sık sık kullanılır. Mutfak tezgâhı, zemin...

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler

Buzdolabına Koymanız ve Koymamanız Gereken Ürünler. Yemeklerimizde kullandığımız her şeyi genellikle bozulmaması için buzdolabına koyuyoruz. Ancak buzdolabını açıp baktığımızda aslında bazı ürünlerin orada olmaması...

Limon Kabukları İçin 10 İnanılmaz Kullanım

Limon Kabukları İçin 10 İnanılmaz Kullanım. Bir dahaki sefere bir limon kestiğinizde, kabuğu atmak istemeyeceksiniz. Gerçek şu ki, limon kabukları pratik uygulamalara sahiptir! İşte...

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler

Sirke İle Temizlenmemesi Gereken Yerler. Yeşil temizlik günümüzde çok yaygın. Yeşil temizlik denilince de sirke en çok kullanılan ürün haline geliyor. Sirke, evinizdeki her...