Ana Sayfa HAYAT Yaşamadan Anlayamayacağımız Deneyimler

Yaşamadan Anlayamayacağımız Deneyimler

Hayatımızın büyük bölümünü hatırlamasak da hatıralarımız zihnimizde bir yerlerde saklıdır ancak ne zaman nasıl ortaya çıkarlar belli olmaz. Hayatımıza dair neler aklımızda kalır sorusunu soracak olursak cevap da bizi en çok etkileyen olaylar olacaktır.
Hayatta en çok bizi etkileyen olaylar ise başımıza ilk kez gelenler, ya da bizim onları değiştiremeyip içinde mecburen kaldıklarımızdır daha çok. Bir de hayatımızı çok büyük anlamda değiştiren olayları da asla unutamayız. İşte ancak yaşayarak anlayabildiğiniz ve hayatınızda yer edip asla unutamadığınız deneyimlerin en önemli olanlarını özet olarak sıralıyoruz.

1) Gerçek başarısızlıklar:
Hayatta bazı hedefleriniz olmuştur ve elinizden gelen tüm gayreti onu başarmak için göstermişsinizdir. Ancak bu kadar gayrete rağmen yetenekleriniz, tecrübeniz, çevreniz ya da diğer etkenler nedeniyle bu amaca ulaşamamışsınızdır. İşte bu kadar çaba sarf edip de başarıya ulaşamadığınız bu olay sizin için gerçek bir başarısızlıktır. Bu tür başarısızlıklar ise hayatınızda asla unutulmayacak olaylar olarak yerini alacaktır.

2) Gerçek aşk:
Yeryüzünde yaşayan tüm insanlar gerçek aşkı yaşamadan onu anlamak, bulmak ve kelimeler dökmek için ellerinden gelenin hep en iyisini yapmaya çalışırlar. Birçok insan da aslında sonuç olarak bu konuda başarısız olur. Gerçekten aşkın herkes için tarifi, yoğunluğu ve anlamı başka başkadır. Bunun için bir insanın gerçekten aşkı yaşayıp deneyimlemesi gerekir. Bu sayede aşkın onda neler meydana getirdiğini deneyimleyecektir. Aşk her zaman mutlu bitmese de yaşanması gereken insanı olduğundan farklı noktalara taşıyan çok farklı bir ruh halidir.

3) Çok sevdiğiniz birini kaybetmek:
İnsanlar hayatın kısa olduğunu ancak sevdikleri birini kaybettiklerinde fark ederler. O sevdikleri kişi artık hayatlarında yoktur ve bu onunla geçirdikleri günlerin mazide kalması anlamına gelir. İnsanoğlu aslında sevdiği birini kaybettiğinde onun yokluğuna ve onun kendi hayatında yaratacağı boşluğa üzülür. Her aklına geldiğinde o sevdiği kişi ile olan anıları gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçer.

4) Gerçek hayal kırıklıkları:
Aşk ne kadar hayatınızda olumlu anlamda ne kadar sihirli bir etkiye sahipse hayal kırıklığı bunun tam tersi olarak o kadar kötü bir etkiye sahiptir. Gerçek hayal kırıklığı yaşanmadan anlaşılamayacak ve yaşandıktan sonra da asla unutulamayacak bir deneyimdir. Gerçek bir hayal kırıklığı hiç yaşamadığınız yoğunlukta duyguları yaşamanıza neden olur.

5) Ebeveyn olmanın gururu:
Anne ya da babaların, çocukları büyük ya da küçük bir şeyi başardığını gördükleri anda yaşadıkları kadar büyük bir gururu acaba başka kimler hisseder. Ebeveynler için yapılan işin büyüklüğü ya da küçüklüğü bir şey ifade etmez. Çocukları ilk kendi başına yemek yediğinde, kendi başına yürümeye başladığında ya da tuvaletine tek başına gitmeye başladığında bile bundan gurur duyarlar. Çünkü o artık bir şeyleri başarmaya başlayan bir birey olma yolunda adımlar atmaya başlamıştır. Bunlar ileride başaracağı daha büyük şeylerin ilk adımlarıdır. Bu nedenle de anne ve babalar onların her türlü başarılarından tarif edilemeyecek kadar büyük şekilde gurur duyarlar.

6) Hayallerinize ulaşana kadar çektikleriniz:
Herkes gençken hayallerime ulaşana kadar kendimi sıkarım ve ona ulaşana kadar sabrederim deriz. Ancak gerçek aslında çok daha zorlu bir yolun bizi beklediğidir. Bu uğurda yaşadığımız başarısızlıklar, kaybettiğimiz, zaman, para ve kredimiz hepsi aklımızda ciddi anlamda yer eder. Hayatımızla ilgili hayal ettiğimiz önemli bir şeyi gerçekleştirip geri dönüp baktığımızda onu gerçekleştirmek için yaşadığımız bu olaylar hep birer anı olarak zihnimizde silinmez birer yere sahip olurlar.

7) Bir yere uymamak:
Bazı insanlar çok sosyaldir, bazıları ise tam bunun aksine içine kapanık ve yalnızdır. Bazı insanlar da aslında çok içine kapanık ya da asosyal olmasalar da kendilerine uygun ortamı ve insanları bir türlü bulmazlar. Bu insanlar böyle zamanlarda dünyada kendilerine uygun bir yer yokmuş gibi hissederler. Bu tür bir tecrübe ise asla unutulmaz.

8) Gerçek dostlara sahip olamamak:
Gerçekçi olmak gerekirse insanların çoğunun gerçek dostları yoktur ve bunu birçok insan kendine bile itiraf etmek istemez. Eğer insan gerçek dostu olmadığını kabul ederse bu defa zor bir anında gerçekten omzuna yaslanacağı kimse olmadığını fark eder ve onda ciddi bir yıkıma neden olur. Bu tür gerçek bir arkadaşının yani dostunun olmadığını öğrendiği bir durum ise insan için asla unutulmayacak bir tecrübedir.

9) Kendimize yakıştıramadığımız bir işte çalışmak:
Birçok zaman kendimize her türlü işte hiç rahatsız olmadan çalışabileceğimizi söyleriz. Ancak gerçekte durum böyle değildir. Kendimize yakıştıramadığımız bir iş aslında için için bizi rahatsız eder. Her ne kadar bunun para kazanmak için bir araç olduğunu ve işten arta kalan zamanlarımızı daha rahat yaşamak için çalıştığımızı kendimize telkin etsek de sonuç aslında hiç de böyle olmaz. Kendimizi yaparken rahat hissedemediğimiz bu iş bizi günden güne olumsuz olarak etkiler. Böyle bir iş deneyimi ise asla hafızamızdan kaybolmaz.

10) Sevdiğimiz hayatı yaşamak:
Eğer sevmediğiniz bir hayatı uzun süre yaşamak zorunda kalırsanız sevdiğiniz ve özlemini çektiğiniz o hayata ulaşacağınıza olan inancınız günden güne zayıflar. Hayatınızdaki gerçekler sizi başka yerlere doğru savurur ve hayattan beklentilerinizi de oldukça düşürmeye başlarsınız. Ancak eğer siz yeterince akıllı ve şanslıysanız sevdiğiniz o hayatı yaşamaya başladığınızda bu hayatı geçmişte ne kadar istediğiniz ve bunları şimdi gerçek olarak yaşadığınızı hiç unutmadan günlerinizi geçirirsiniz.

11) Hayatınızı geçireceğiniz doğru kişiye evlenme teklif etmek ya da ondan teklif almak:
Birçok insan hayatını birlikte geçirmek isteyeceği aşkı ya da doğru kişiyi zor bulacaktır. Çoğunun hayatında bu olay gerçekleşmeyecektir bile. Bu nedenle de onunla yaşlanmak istediği gerçek kişiyi bulduğunda ona bunun için teklifte bulunmak ya da böyle bir teklif almak insanın hayatta unutamayacağı önemli deneyimlerden bir tanesi olacaktır. Ya da böyle bir kişiyi bulup da kaybederseniz bu da hayatınızda unutamayacağınız diğer bir tecrübe olacaktır.

12) Geçmişte yaptığınız ve sonuçlarını değiştiremeyeceğiniz çok ciddi bir hata:
Eğer geçmişte sonuçları çok kötü olan bir hata yaptıysanız ve bunu düzeltme gibi bir şansınız da yoksa bu hep aklınızın bir köşesinde kalacaktır. Dönem dönem de aklınıza gelip sizi rahatsız etmeye ve vicdanınızı sızlatmaya devam edecektir. Burda yapmanız gereken ise aynı türde bir hatayı tekrar yapmamak olacaktır.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca...

Yüz Maskesini Dezenfekte Etme Yolları

Yüz Maskesini Temizlemenin Yolları. Kumaştan yapılan yüz maskesini covid 19 sebebiyle çok fazla kullanıyoruz....

12 Ev Zararlısı ve Onlardan Kurtulmanın En İyi Yolları

Evinizde böcek sorunu yaşıyor ve onlarla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, bu haber tam da...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,687BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
447TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın

Saçlarınız Çok Fazla Dökülüyorsa Beslenmenize Bakın. Yedikleriniz saçlarınızı çok fazla etkiliyor. Eğer doğru besinleri almazsanız saç tellerinizi kırılıp, cansızlaşabilir ve dökülür. İyi haber şu...

Bulaşık Deterjanı İle Kolayca Temizleyebileceğiniz 9 Şey

Evinizde bir bulaşık makinesi olsa bile mutlaka bir bulaşık deterjanı vardır. Bulaşıklardan yağları kolayca temizlemeye yarayan bulaşık deterjanı, evde başka temizlik işleri için de...

Nar Suyu İçmeniz İçin 14 Neden

Nar suyu, meyve suyunun sağlıklı olması için yeşil olması gerekmediğini kanıtlamaktadır. Aslında, bazı durumlarda, daha sağlıklı seçenek bile olabilir. Nar tohumlarından gelen bu tatlı,...

Kolay Yoldan Pesto Sos Nasıl Hazırlanır?

Pesto Sos Nasıl Hazırlanır? Fesleğen özellikle Akdeniz mutfaklarında çok sık kullanılan bir bitkidir. Yeşil rengi ve mükemmel aroması ile ilave edildiği yemeklere, makarnalara ve...