Ana Sayfa HAYAT Filmler Bizi Nasıl Etkiliyor?

Filmler Bizi Nasıl Etkiliyor?

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda bizi nefes nefese bırakan filmlerin etkilerine ulaşmışlar. Sinema ya da televizyon filmleri hem beynimizde ve vücudumuzda değişiklikler yaratıyor.

Her ne kadar uzmanlar basit bir eğlenceden daha fazlası olduğunu söylese de biz filmlerin yine de harika şeyler olduğuna inanmak taraftarıyız. Çünkü harikalar.

Filmlerin terapi etkisine odaklanan Psikolog Birgit Wolz, çoğu filmin aklımızla değil duygularımızla algıladığımız fikirler ilettiğini söylüyor: “Filmler bir yandan duygularımızı bastırırken ve diğer yandan farklı duygusal çıkışları tetikleyerek nötr bir durum yaratıyor. Film izlemek, yeni duygular oluşturuyor ve aklımızda bazı kapıları açarken bazılarının daima kapalı kalmasını sağlıyor.”

 

Komedi filmleri bize ne yapıyor?

Kahkahalar atmak bizi sorunlarımızdan uzaklaştırır ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.  Psikolog Wolz’a göre birbiri ardında attığımız kahkahalar bağışıklık sistemimizi destekliyor ve stres hormonlarını azaltıyor.

Wolz karşıt stres hormonlarına vurgu yaparak, “Damarları daraltan ve hormon aktivitesini bastıran zararını düşündüğümüzde stres hormonlarının azaltılması açısından komedi filmleri çok sağlıklı bir şey olabilir” diyor.

Maryland Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma ise komedi filmleri bize attırdığı kahkahalarla damarların yüzde yirmi iki oranında genişlemesini sağlıyor.

Medikal detaylara girmeden söylemek gerekirse: komedi filmleri izlerken kan basıncımız, fiziksel egzersiz yapmış kadar sağlıklı bir düzeye kadar düşüyor.  Araştırmayı yapan Dr. Michael Miller’e göre, komedi izlerken en yüksek kalp sağlığı faydasına ulaşmak için en az on beş dakika gülmemiz gerekiyor.

Psikolog Wolz’a geri döndüğümüzde, ona göre moralimiz bozuksa ve bir türlü olumlu bir sonuca ulaşamıyorsak, komedi filmi izlemenin tam zamanıdır.

Çünkü sorun yaşayan bir insan komedi karşısında kahkaha atarken huzursuzluğa direnebilir, saldırganlık ve korku düzeyini azaltabilir: “İnsanlar eğlenceli bir film izleyerek sorunlara yeni ve yaratıcı bir perspektifle ve duygusallıktan uzak çözümler bulabilir.”

Korku filmleri bize ne yapıyor?

Araştırma sonuçlarına göre korku filmlerini seven insanlarla gökyüzü dalışçıları, dağcılar ve ekstrem kayak maceracıları aynı sınıftalar.

Ölümle yüzleşen etkinliklerin peşindeki insanlar, hepimizde korkuyla birleşik bir hayranlık uyandırırken psikologumuz Wolz’a göre bu çılgın eylemlere girişemeyen insanlar korku filmleriyle tatmin oluyor.

Dr. George Bakris korku filmlerinin vücudumuzu da psikolojik olarak etkilediğini belirtiyor: “Korku dozunun çok yoğun olduğu filmler, kalp ritmini arttırabilir ve koroner kalp sorununuz varsa bu filmleri izlerken göğüs acısı ve kan basıncında artış kaçınılmaz. Bu yüzden kalp sorunu olanlar bu filmlerden uzak durmalı.”

Ayrıca korku filmleri geçmişinizdeki travmatik olayları tetikleyebiliyor. Eğer travmatik olaylarla ilgili sorunlarınızı halletmediyseniz bu filmlerden uzak durmanız ciddi olarak öneriliyor.

 

Üç boyutlu filmler bize ne yapıyor?

 3-D filmler bize filmin geçtiği sahnelerin içinde olma duygusu kazandırıyor, hareketi hissetmek ve karakterlerle birlikte yüksek yerlerden düşmek film izleme zevkini birkaç kat arttırıyor kuşkusuz.

3-D filmleri izlerken beynimiz filmde gördüğümüz nesnenin iki farklı görünümünü alıyor ve bu iki farklı görüntülerden birini sol gözümüzle diğerini sağ gözümüzle görüyoruz. Beynimizdeki gerçeklik algısı, optimetri uzmanı Justin Bazan’a göre bu şekilde oluşuyor.

Bazan üç boyutlu filmleri izlemeden önce dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor: “Bu filmleri izlemek baş ağrılarına, bulantılara, baş dönmelerine neden olabilir. Bu, filmdeki derinlik algısının karakterlerin hareketlerine kadar ulaşmasından kaynaklanır. Kendinizi kötü hissediyorsanız salonu terk edin ve durumunuzun birkaç dakikada düzelmesini bekleyin.”

Geçici bir dengesizlik sorunu normal karşılanırken Bazan’e göre, bazı göz sorunları yaşayan insanlar bu filmleri izleyemiyor ve bu, tedavi edilebilir tıbbi bir sorun. Tek gözünde sorun yaşayan insanların da 3D filmler izlerken baş dönmesi hissedebileceğini ekleyelim.

Korkulu ya da romantik, hiçbirimiz filmsiz kalmayalım.

N. Cumhur Özkaya

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk...

Naylon İç Çamaşırındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir?

Naylon, sıkı bir kaliteye sahip güçlü, ancak hafif bir kumaştır, bu nedenle iç çamaşırı...

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin!

252,848BeğenenlerBeğen
6,578TakipçilerTakip Et
445TakipçilerTakip Et
237TakipçilerTakip Et

En Popüler

Kürdan Kullanmanın 11 Mükemmel Yolu

Kürdan kullanmanın 11 mükemmel yolu. Kürdan, dişler arasında sıkışan yiyecekleri çıkarmaktan çok daha fazla şey için kullanılabilir. Bu küçük sivri uçlu tahta çubuklar, onları...

Gözlerdeki Kaşıntı ve Kuruluk İçin Damla Hazırlayabilirsiniz

Gözlerdeki kaşıntı ve kuruluk, alerjiler, az uyku, kuru hava, parfüm gibi etkenlerden dolayı olur. Göz damlaları bu konuda size yardımcı olsada bazen tahriş ve...

Cildinize Zarar Veren 9 Duş Hatası

Cildinize zarar veren 9 duş hatası var. Kuru, kaşıntılı ciltle uğraşmaktan bıktıysanız duş alışkanlıklarınız suçlu olabilir! Hangi hatalardan kaçınmanız gerektiğinizi ele aldık. 1. Lif Kabağı...

İpek Yastık Kılıfında Uyumak İçin Çok Neden Var!

İpek yastık kılıfında uyumak için çok neden var! Çoğumuz geleneksel pamuklu yastıklarda uyuruz. Pamuk nemi emer, cildi kurutur ve kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle...